Babišova prohra. Trapný závěr jedné éry

Názory

Babiš prohrál volby. Tečka. Kdyby to nebyl právě Babiš, mohli bychom brát za hotové, že v politice končí. Několikrát před volbami jasně vyhlásil, že než aby byl v opozici, raději odejde. Jenže je to Andrej Babiš, takže je dobré brát jeho výroky s rezervou. Například poslanecká imunita se může vždycky hodit.

Andrej Babiš před časem vtrhnul do politiky jako velká voda a od roku 2013 kráčel ve volbách v podstatě od úspěchu k úspěchu. Pak ovšem narazil na reálné vládnutí – a neuspěl. Nelze říct, že by se jeho vládě nepovedlo vůbec nic. Minimálně růst platů učitelů jí lze přiznat jako plus. Těch dobrých kroků bylo ale opravdu málo, výrazně převažovaly ty neúspěšné nebo vůbec neuskutečněné. Bilance Babišovy vlády je po čtyřech letech celkem tristní, o covidovém chaosu ani nemluvě.

Hlavní problém Andreje Babiše ovšem není ve slabých výsledcích jeho vlády, ale v něm samotném.

 

Šlo mu o moc

Na jedné straně jsou to všechny Babišovy kauzy: nekonečně dlouho vyšetřované Čapí hnízdo, žonglování s nezdaněnými dluhopisy nebo nejnověji možné potíže s daňovými úřady jiných zemí v souvislosti s převody peněz na nákupy nemovitostí.

Ještě větší problém však představuje jeho přístup k politice, nebo spíše k moci. To je totiž to hlavní, oč mu v politice běží. Nepřišel do politiky, aby prosazoval nějaký program. Před letošními volbami se jeho strana dlouho nenamáhala ani nějaký program zveřejnit. Babiš by svou stranu klidně nasměroval kamkoli, pokud by to znamenalo, že se udrží u vesla. To jsme ostatně viděli i v letošní kampani, kdy to Babiš zkoušel přes nacionální notu a strašení voličů před „strašlivým pirátským nebezpečím“.

V roli premiéra se prakticky pořád choval tak, jako kdyby mu země patřila a občané byli jeho zaměstnanci. Lidé ovšem ve volbách jasně ukázali, že roli zaměstnanců Babišova podnikatelsko-politického holdingu hrát nechtějí. Proto hnutí ANO, i když vstupovalo do voleb v roli jasného favorita, nakonec prohrálo. A z hlediska počtu poslaneckých křesel opozičních koalic prohrálo velmi jasně.

 

Trapnosti

Andrej Babiš měl po volebním výsledku šanci se alespoň jednou v politice zachovat jako chlap. Pogratulovat vítězům a odebrat se do opozice. Neudělal to. Místo toho nejspíš uvidíme komické divadlo, kdy bude předstírat politická jednání o budoucí vládě, aby se ještě chvilku udržel ve funkci premiéra. Navzdory veškerým prohlášením možná zůstane i v opoziční poslanecké lavici – imunita se přece může vždycky hodit…

Babišovo politické angažmá představovalo asi vůbec nejtrapnější etapu našeho veřejného života v posledních letech: lži, výmluvy, podlé útoky, zmatené blekotání… Samozřejmě, že někdy mohou přijít ještě daleko horší věci, ale pokud si alespoň načas můžeme odpočinout od směšného a zbabělého premiéra, jenom dobře. Zaplaťpánbůh.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama