Ochutnávka

ROK REPORTÉRA: Dvanáct velkých textů ročníku 2018

21 / 12 / 2018

Prezidentská volba, sto let republiky, stíhání premiéra, pád čínského investora, ale také úmrtí režiséra Miloše Formana, osmdesátiny fotografa Josefa Koudelky či výročí sovětské okupace. To všechno jsou významné události uplynulých dvanácti měsíců. Otevřeli jsme pro vás k přečtení kompletní verze reportáží, rozhovorů a investigativních článků, které jsme těmto událostem věnovali.

Prezidentská volba, sto let republiky, stíhání premiéra, pád čínského investora, ale také úmrtí režiséra Miloše Formana, osmdesátiny fotografa Josefa Koudelky či výročí sovětské okupace. To všechno jsou významné události uplynulých dvanácti měsíců. Otevřeli jsme pro vás k přečtení kompletní verze reportáží, rozhovorů a investigativních článků, které jsme těmto událostem věnovali.

V lednu byl znovu zvolen prezidentem republiky Miloš Zeman. Jednou z jeho voličských bašt je město Orlová v Moravskoslezském kraji. V roce 2013 tam ve druhém kole dostal přes osmdesát procent hlasů, letos jen o málo méně. O tom, proč ho volí lidé v Orlové, kde má vůbec největší podporu v republice, si můžete přečíst v reportáži Království Miloše Zemana.

 

Po celé první pololetí vládl zemi „první Babišův kabinet“ bez důvěry, jednání o vzniku druhého s důvěrou Poslanecké sněmovny komplikovala i kauza Čapí hnízdo. Někteří poslanci (například pozdější chvilková ministryně spravedlnosti) navrhovali, aby se vyšetřování odložilo po dobu, kdy bude Andrej Babiš v čele vlády. Tato oddanost přiměla reportéra Jaroslava Kmentu, aby se zabýval vnitřním světem hnutí ANO. K čemu došel, popisuje text Svědkové Babišovi.

 

Na počátku jara se zhroutil sen o zázračných čínských investicích, zhroutila se i celá skupina CEFC, která měla být výstavním příkladem toho, jak u nás kapitál z Říše středu zapustí kořeny. Hlavní muž CEFC, který oficiálně stále ještě zůstává poradcem českého prezidenta, zmizel. O vzestupu i pádu Jie Ťien-minga jsme psali v textu Záhady pana Jie.

 

V březnu začala v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu výstava skvělého fotografa Josefa Koudelky u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Pár dnů před vernisáží poskytl Reportéru velký rozhovor, který vyšel s titulkem Všichni jsme chtěli létat.

 

V pátek 13. dubna zemřel v Danbury Hospital v americkém Connecticutu režisér Miloš Forman. Držitel Oscarů za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus byl umělcem světového formátu a také otcem úspěšných dvojčat Petra a Matěje. Rozhovor s bratry Formanovými o skateboardingu, tátovi i kapele Suchý mozky s nimi vedl Tomáš Poláček a dal mu titulek Schází nám třetí do mariáše.

 

Rok 2018 byl plný mnoha kulatých výročí, patřilo k nim i sto let trampingu v českých zemích. Reportáž z nejstarší české osady pojmenované Ztracená naděje neboli Ztracenka si můžete přečíst zde.

 

Méně příjemné vzpomínky vyvolávalo padesáté výročí vpádu vojáků Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Sovětská armáda a vojska dalších zemí socialistického bloku za sebou nechali během dalších dvaceti let řadu mrtvých. Jejich osudy i to, proč o nich nesměli příbuzní mluvit, zmapoval text Jiřího Štického s titulkem Zemřeli, zapomeňte.

 

Koncem jara a v průběhu léta to začalo významně skřípat mezi předsedou ANO Andrejem Babišem a jeho politickou pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem. Ten se ocitl u šéfa v nemilosti a došlo dokonce i na veřejné pokání. Co jejich vztah ovlivnilo, jsme popsali v článku Nevěra v holdingu

 

Počátkem října vstoupil do kin film Toman, který pojednává o významném komunistickém aparátčíkovi a dává zajímavě nahlédnout do poválečné politické historie. Hlavního představitele hrál Jiří Macháček, který v rozhovoru s názvem Vlastnímu srdci daleko neutečeš mluvil o svých politických názorech a kořenech své rodiny.

 

Sto let od vzniku Československé republiky provázely 28. října velké oslavy i spousta emocí. Marek Šálek vyrazil do dvou částí bývalého Československa, z nichž jedna s námi ve společném státě chtěla být a není, zatímco druhá o to nijak zvlášť nestála a zůstala součástí republiky dodnes. Reportáž z Podkarpatské Rusi a Hlučínska přinášíme zde.

 

V listopadu se na českou politickou scénu naplno vrátila nekončící kauza Čapího hnízda. V prosincovém čísle magazínu Reportér jsme dění kolem premiéra a jeho „nejlepšího nápadu“ věnovali dva články: analýzu s titulkem Na život a na smrt. Svět Andreje Babiše a podrobný časový rozbor událostí kolem Čapího hnízda a Andreje Babiše juniora s titulkem Příběh starostlivého otce.

 

Abychom však průřez rokem 2018 na stránkách Reportéra nekončili v pochmurném tónu zdejší politiky, přinášíme ještě jeden text jako bonus. Příběh rodiny, která již čtvrt století podniká na krkonošských Dvoračkách, si můžete připomenout v článku Čtvrt století v oblacích. Třeba to budete zrovna vy, kdo se letos v zimě staví na Dvoračkách na fantastické kyselo s domácí houskou.

 

Milé čtenářky, milí čtenáři, děkujeme za přízeň. A těšíme se na další setkávání s vámi v roce 2019!

 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat