Zvykejte si na nové časy. Na co firmy lákají nové lidi a po čem zaměstnanci skutečně touží
16. února 2025
Reportér 02/25 · Číslo 12616. února 2025
Reportér 02/25 · Číslo 126foto: ČTK/Profimedia.cz
Je to pár týdnů, co se na síti X rozpoutala vášnivá diskuse. Na jedné straně byli ti, kdo pracují z domova a odmítají se vracet zpátky do kanceláří, a proti nim ti, kdo nevěří, že je možné na dálku odvádět kvalitní práci, a proto tento model neuznávají.
Oba tábory měly silné argumenty. Třeba ten, že není potřeba sedět povinných osm a půl hodiny denně v kanceláři, aby člověk odvedl výkon, jaký má. Za zaměstnance má mluvit kvalita práce, bez ohledu na to, kolik hodin ho stála. Odpůrci zase vytahovali vysokou míru prokrastinace doma a fakt, že tváří v tvář se rychleji řeší problémy, funguje brainstorming, lépe se předávají zkušenosti.
Já jsem si zažila oba modely. Do redakce jsem chodila ráda, měla jsem štěstí na fajn kolegyně a kolegy, z některých se stali moji přátelé. Redakce mi umožňovala mít jasně oddělenou práci a soukromí. V kanceláři se soustředíte na práci, neodbíháte k pípající sušičce. Když odcházíte z práce, víte (většinou), že máte „padla“ a začal váš volný čas.
Už pár let je ale mojí redakcí jídelní stůl v obýváku a nejvíc mi vadí, že moje pracovní doba je „tak trochu pořád“. Nemívám volné večery, neznám víkendy, kdy bych nepracovala. Flexibilní pracovní doba rodiče s malými dětmi je o tom, že pracujete, když jsou v institucích, odpoledne pobíháte po kroužcích a pak doháníte resty. Chybí mi šrumec redakce, chybí mi tlachání v kuchyňce u kafe.
Naprosto ale rozumím tomu, proč je dnes u některých profesí zbytečné docházet do práce pětkrát týdně. Je to šance pro rodiče malých dětí, pro ty, kdo se starají o stárnoucí rodiče, pro ty, kdo nechtějí bydlet ve velkých městech. Práce doma lidem šetří drahocenný čas. Jejich volný čas. A to je to, co dnes lidé chtějí víc než dřív.
Zaměstnavatelé většinou z práce na dálku nadšení nejsou. Ale jestli si chtějí udržet kvalitní zaměstnance a získávat nové, nezbývá jim než hybridní model, který kombinuje práci v kanceláři a doma, akceptovat. Na následujících stránkách vám přinášíme přílohu, která se zabývá nejen fenoménem práce na dálku, ale také proměnou zaměstnaneckých benefitů. Protože to, jak si zaměstnavatelé hýčkají své lidi, se dnes stává podstatnou součástí renomé firem. A je to tak dobře.
Jedna zajímavost: V textech jsme se snažili vyvarovat se spojení „home office“, které se v češtině pro práci z domova často používá. Jde ale o takzvanou czenglish. Ve skutečné angličtině neznamenají slova home office práci z domova, ale domácí kancelář, v Británii je to navíc termín pro ministerstvo vnitra.
Kancelář, nebo obývák? Šéfové by chtěli lidi na pracovišti, zaměstnancům se líbí připojení z domova
Žádné píchačky, důraz na zdraví, ale i větší byrokracie. Jaké jsou hlavní novinky zákoníku práce?
Stravenky už nestačí. Firmy nabízejí i péči o duši, relax na pracovišti a další výhody
Národ služebních aut. Češi si pochvalují úsporu peněz i prestiž
Život mezi letadly. Když se vášeň pro práci na letišti dědí
Podpořte Reportér sdílením článku
Specializuje se na rozhovory a lifestylová témata, která se snaží rozbít zažité stereotypy.