Budoucnost bydlení: Život v digitálních domovech

Byznys

Jak chytrá může být vaše domácnost? Jak budete sami chtít. Rozvoj technologií pokročil natolik, že lidé si mohou vybrat od jednotlivých dílčích prvků, které jim budou usnadňovat život, až po skutečně komplexní a velice sofistikovaná řešení.

Co to vlastně je chytrá domácnost a jaké jsou její aktuální možnosti? Docela dobře se to dá ukázat na udržování teploty v prostoru, kde žijeme. Mezi nově postavenými byty je už asi málo těch, ve kterých by se teplota vzduchu regulovala tak, že lidé přecházejí od radiátoru k radiátoru a otáčejí kohoutkem. Takřka každý byt má nějaký termostat s naprogramovatelnou úrovní teploty. O krok dál pak mohou být zařízení, jež se dají ovládat aplikací v mobilním telefonu na dálku a kde nějaká centrální „řídicí jednotka“ dovede bezdrátově vysílat pokyny chytrým hlavicím na radiátorech, které pak podle jejího pokynu upravují intenzitu topení na požadovanou teplotu v požadovaný čas, třeba při příjezdu domů z práce.

Ještě o úroveň dál jsou pak systémy, jež propojují topení s klimatizací a čištěním vzduchu. Regulují zatahování žaluzií podle intenzity slunečního svitu a podle toho, zda uvnitř zrovna chtějí vzduch ohřát a nechají slunce, aby jim trochu pomohlo a ušetřilo energii, nebo naopak vychladit, takže se před sluncem zcela zatáhnou. Dovedou pracovat nejen se skutečnou teplotou, ale i takzvanou pocitovou teplotou, případně zohledňovat teplotní preference toho obyvatele domu, o kterém vědí, že se zrovna nachází uvnitř místnosti. Některé z nich dovedou pracovat i s krátkodobou předpovědí počasí pro nejbližší hodiny. Když je v osm hodin ráno deset stupňů, ale předpověď říká, že za dvě hodiny už bude devatenáct, upraví intenzitu topení tak, aby vzduch v domě nevychladnul, ale aby se zároveň netopilo zbytečně moc, když už to nebude potřeba. Výsledkem je pak rovnoměrná teplota a optimalizovaná spotřeba energie použitá k vytápění (nebo naopak samozřejmě k chlazení) prostor.

Právě udržování teploty a kvality vzduchu v bytě ostatně patří podle expertů k nejžádanějším funkcím chytrých domácností. „Oblíbená je také související funkce, která dává majitelům domu přehled o spotřebě jednotlivých energií,“ říká například Michal Hozák, expert na koncepty chytrých domácností ve společnosti T-Mobile. Hlídače spotřeby energií přitom nemají pouze funkci informativní, mohou být užitečné i v případě nejrůznějších poruch. Pokud systém například zjistí, že spotřeba vody nikdy neklesne na nulu, je pravděpodobné, že je někde vada na potrubí nebo že protéká toaleta.

Podobně lze mít například různé úrovně třeba v zabezpečení domácnosti – od klasických alarmových systémů s možností vzdáleného ovládání až po ty, které umějí předstírat přítomnost majitele v bytě při delší nepřítomnosti, občas rozsvěcejí v různých místnostech, tu a tam pustí televizi a podobně, aby byt či dům nepůsobil opuštěným dojmem.

 

Tisíce možností

Do domácnosti si lze dnes vybírat z tisíců různých vychytávek. Mobilem lze spouštět toustovače, ledničky dokážou samy sledovat, kolik je v nich jakých potravin, a hlásit, že si máte dokoupit nové. V aplikacích, jako je třeba Coffee Link od DeLonghi, si můžete nejen vařit kávu, ale sami vytvářet vlastní nápoje s přesným dávkováním a pořadím nalévání kávy, mléka a dalších ingre­diencí. Američtí výrobci koupelen Kohler a Moen zase letos představili systémy, které přes hlasové ovládání prostřednictvím Apple Siri, Amazon Alexa a Google Assistant dovedou spouštět různé verze sprchy pro jednotlivé členy domácnosti a různé situace – od běžného rána až třeba po sprchu po náročném sportovním výkonu. A na příští rok už je ohlášena i smart toaleta s vyhříváním a dalšími funkcemi. Představivosti se meze prakticky nekladou.

Právě hlasové ovládání nyní vypadá jako hudba nejbližší budoucnosti. Po letech marných pokusů a slepých uliček mohou k jeho definitivnímu rozšíření pomoci právě systémy od velké trojky Apple, Google a Amazon. Tyto firmy totiž mají – jak upozorňoval ve svém vystoupení na konferenci Bydlení 20/21 Jan Průcha, šéf firmy In-

sight Home, která se koncepty chytré domácnosti léta zabývá – dostatečnou sílu na to, aby na trh zavedly všeobecně akceptované standardy, jimž se pak výrobci dalších komponent přizpůsobí. Ovládání přístrojů hlasem je pak samozřejmě ještě snazší než z obrazovky chytrého telefonu. A ano, v češtině to bude nepochybně trvat déle než v angličtině.

 

Drát nebo bezdrát

Pro míru „chytrosti“ jednotlivých domácností i nejlepší možné technické řešení pak platí, že záleží na tom, jaké jsou nároky a očekávání uživatele. Vedle sebe na trhu dokážou koexistovat různá řešení, jak ukázala diskuse mezi Janem Průchou z Insight Home a Romanem Bacíkem z O2 na již zmiňované konferenci Bydlení 20/21, kterou spolupořádal magazín Reportér.

Pro velká, sofistikovaná a robustní řešení, s nimiž je nejlepší počítat již při plánování a stavbě nemovitosti, je vhodnější technologie postavená na kabelech. Pro jednodušší prvky, které neobsahují desítky či stovky čidel a dalších přístrojů, je pak dobrou alternativou i technologie bezdrátová. Možné jsou samozřejmě také různé kombinace.

 

Kudy dál

Odhadovat, kudy se bude dál ubírat technologický vývoj, je pochopitelně nemožné. Vizionáři hovoří například o ovládání přístrojů myšlenkou či o internetu věcí, kdy bude, s lehkou nadsázkou řečeno, čip v každém kladívku a ono vám bude hlásit, že už je hodně otlučené.

Podstatně blíže je ovšem propojování funkcí chytré domácnosti s jednotlivými prvky „chytrých měst“. V některých nově budovaných čtvrtích už se tyto světy začínají prolínat. Není možná daleko doba, kdy například školní budova sama automaticky zjistí, zda do ní bezpečně a včas dorazily všechny děti, které za sebou ten den zabouchly dveře od bytu. •

 

Budoucnosti bydlení se věnují následující články speciálu magazínu Reportér:

 

Jak problém nejen identifikovat, ale i začít řešit

 

Jak realitní trh ovlivní změna hypotečních pravidel

 

Jak rozmrazit pražskou bytovou výstavbu

 

Jak ve Švédsku staví společnými silami IKEA a Skanska

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama