Muži u vody

Obrazem

Pánové z plaveckého a veslařského klubu si chladí nohy ve vodách řeky Radbuzy ve stínu pod plachtou. Nechybí zdůraznění národní příslušnosti, totiž vlaječky ve slovanských červenobílých barvách. Co dalšího lze ze 111 let starého snímku vyčíst?

Pozvali si fotografa, aby zvěčnil chvíle pohody. Nepřijali mezi sebe žádnou ženu, klub byl čistě pánskou záležitostí. Jediný kompletně oblečený je číšník, většina ostatních odhaluje hruď. Mnozí pánové na skupinovém snímku něco předstírají, snaží se něco vyjádřit. Jen pár z nich se tváří neutrálně, jako kdyby fotograf neexistoval. 

Důležitým atributem pánského počínání je pivo, ve sklenicích je evidentně pěna. Čtyři z pánů kromě sklenic třímají lahve, což navozuje otázku: to popíjejí lahváče? Proč ne, plzeňské pivovary byly blízko. Jenže lahve s krčkem, kterou sedící muž vpravo drží přímo mezi nohama, mají bohatou etiketu. Že by lahve od vína?

Každopádně jde o humornou stylizaci. A ještě jedna zvláštnost: dle internetových stránek skradbuza.cz byl „Veslařský klub Plzeň“, k němuž byl přičleněn i oddíl plavání, založen 2. července 1911. Na snímku je přitom zřejmý jiný letopočet: 1907. Vnese někdo z laskavých příznivců tohoto seriálu do této nesrovnalosti jasno?

A ještě k fotografovi snímku… Antonín Duras byl ve své době důležitou postavou plzeňské fotografie, před svým osamostatněním vedl v Plzni společnou filiálku věhlasných firem Jana Langhanse a Carl Pietznera. Jako první fotograf u nás při tragicky zahynul při jízdě autem, a to ve Velešíně u Českého Krumlova dne 9. srpna 1909.  

 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama