Silueta v lázních
28. dubna 2019
František Beneš
Sedí u stolku, popíjí minerální vodu... Fotoamatér František Beneš zvěčnil svou snoubenku během pobytu v Poděbradech v lázeňském parku. Nebyl to ale banální portrét, jakých vyfotografoval desítky.
Ženě sedící u stolečku v altánku pod střechou není vidět tvář, fotograf její figuru zachytil z profilu jako siluetu. Dotyčná působí o to tajemněji, skoro by se chtělo dodat nedostižněji.
Pozadí tvořil lázeňský objekt, na který autor zaostřil, a na který proměřil expozici. Žena, kvůli které portrét vznikl, je mimo pásmo ostrosti – fotografie tím dostává zvláštní napětí.
František Beneš
František Beneš (1878 – 1943) byl vášnivý a zkušený fotograf. Věděl o fotografování mnoho, při proměřování scény si byl jist, čeho chce dosáhnout. Výsledná podoba snímku tedy není náhodná.
Pracoval jako úředník na pražském magistrátu, se svou ženou rád jezdil na výlety. Snímky zakládal do alb s názvem Pestré cesty po Čechách, podnikal ale i výpravy po Evropě a severní Africe.
Ze 102 let starého snímku je vidět, že život v lázních plyne pomaleji, nikam se neuhání. Obřadnost ve jménu odpočinku těla i duše zůstává lázním dodnes, i když šaty a klobouky se proměnily.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zaměřuje se na díla pořízená před rokem 1918.