Sněhová nádhera

Obrazem

Celou zemi přikryl sníh a například Krkonoše hlásí největší vrstvu za celou dobu měření. V Labském dole naměřili výšku 280 centimetrů, dosavadní rekord z roku 2005 tak byl překonán o 60 centimetrů. Že tím sněhová nadílka zdaleka nemusí končit, připomíná snímek z konce dubna 1903.

Na vrcholu sněhové slavobrány stojí dva kluci se skříženými lopatami, pod nimi vidíme datum 21. 4. 1903 a v průzoru můžeme číst nápis Sklad rakví. To vše se odehrává ve Vysokém nad Jizerou v Krkonoších. 

Pohled do dobových novin napovídá, že záplava sněhu byla tehdy vskutku rekordní, potvrzuje to Libor Elleder z Českého hydrometeorologického ústavu: „Největší zajímavostí byl pozdní výskyt tak bohaté sněhové nadílky, za tři dny tehdy napadlo od 50 do 100 centimetrů.“

V bráně stojí další dítko a po stranách pózují muž a žena na dřevěných lyžích. Vpravo je zachycen muž v beranici a klučina v pohybu. Scéna je to dynamická a současně roztomile absurdní, uvážíme-li, že se zde potkává radost ze záplavy sněhu s připomínkou smrti.

Je pravděpodobné že celou realizačně poměrně náročnou taškařici spískal vysocký fotograf, řezbář a divadelní ochotník František Hanuš. Na snímku je to onen muž s beranicí na hlavě zcela vpravo. 

Ale kdo stiskl spoušť, když je zde zobrazen sám fotograf? Princip samospouště v roce 1903 již existoval, ale spíše tak učinil jeho fotografický pomocník či manželka.

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama