Nečekané spojenectví z vládní kuřárny. Kalousek a Schwarzenberg na odchodu

Post Image

Nečekané spojenectví z vládní kuřárny. Kalousek a Schwarzenberg na odchodu

Play icon
28 minut

foto Profimedia.cz

Tohle je příběh – paralelní životopis – dvou nečekaných spojenců, kteří se potkali v kuřárně na Úřadu vlády a vymysleli tam TOP 09. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek se teď stahují z politiky. Jak si vlastně mohl porozumět podporovatel lidskoprávních organizací a politický cynik, dva muži rozdílného věku pocházející z jiného prostředí? V analytickém textu o tom píše dlouholetý politický reportér. Otevíráme článek, který vyšel v loňském srpnovém Reportéru: Miroslav Kalousek totiž 19. ledna 2021 oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu.

Z dnešního pohledu vypadají jako nerozlučná dvojice. V červenci 2020, téměř ve stejný den, Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek, zakladatelé strany TOP 09, oznámili, že v příštích sněmovních volbách už nebudou kandidovat. Nerozluční však rozhodně nebyli vždy, a to nejen proto, že je mezi nimi třiadvacetiletý věkový rozdíl.

Snadno to lze ostatně dokumentovat i tím, kde se oba muži nacházeli v době pádu komunistického režimu.

Na samém konci roku 1989 byl dvaapadesátiletý Karel Schwarzenberg – potomek slavného šlechtického rodu, jenž žil před revolucí na Západě – blízkým spolupracovníkem nového československého prezidenta.

Na konci roku 1989 byl devětadvacetiletý Miroslav Kalousek – člen komunistickým režimem trpěné lidové strany – technologem a referentem investičního útvaru v podniku Mitas Praha.

V čem ještě se ti dva liší? A jak se vlastně dali dohromady? Vraťme se nejprve zpátky do devadesátých let.

Schwarzenberg na Hradě

Podpořte Reportér sdílením článku