Insolvence, dotace, kmenové buňky. Podivné obchody vicepremiéra Havlíčka

Post Image

Insolvence, dotace, kmenové buňky. Podivné obchody vicepremiéra Havlíčka

Play icon
36 minut
Nedávno jmenovaný ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček.

Profimedia.cz

VYŠLO V ČERVNU 2019. Karel Havlíček zažívá raketovou politickou kariéru. Člen rady vlády pro výzkum a poradce Andreje Babiše se stal ministrem průmyslu a vicepremiérem pro hospodářství: bude mít vliv na směrování podpor a dotací v řádu desítek miliard korun. Existují přitom lidé, kteří na jeho dřívější podnikání nevzpomínají rádi. Coby investor se podílel na projektu kmenových buněk profesorky Sykové, kdy se beznadějně nemocným lidem prodávala neúčinná léčba.

Když Karel Havlíček nastoupil letos v dubnu do vlády coby ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér pro hospodářství, hovořilo se o něm vesměs příznivě. Říkalo a psalo se, že do vlády nastoupil člověk s pověstí úspěšného manažera a podnikatele, šéf asociace malých a středních podnikatelů detailně obeznámený se situací v oboru.

Zajímavé přitom je, že o jeho předchozím podnikání se mluvilo jen málo. I když jeho podnikatelský příběh za zkoumání nepochybně stojí.

Havlíčkovým letitým zaměstnavatelem byl Bořivoj Frýbert, za socialismu jeden z nejvlivnějších mužů chemického průmyslu, před listopadem 1989 dokonce náměstek ministra české vlády – jenž se ovšem podílel i na následném budování kapitalismu.

Právě Frýbert a dnešní ministr obchodu Havlíček byli hlavními soukromými investory mírně řečeno kontroverzního projektu kmenových buněk okolo profesorky Sykové: v jeho rámci – jak vyšlo posléze najevo – se beznadějně nemocným lidem fakticky prodávala ještě nevyzkoušená, a především neúčinná léčba.

S Havlíčkem propojené firmy byly také velkým příjemcem státních dotací na vědecké projekty, které rozdělovalo sdružení Nanoprogress – jehož předsedou představenstva byl opět Karel Havlíček.

Své podíly ve firmách Havlíček během března a dubna převedl na nové majitele, aby se podle svých slov vyhnul jakémukoliv podezření ze střetu zájmů.

Začněme však popořádku.

Přečtěte si také

Sony Havlíček

Na počátku 90. let začal tehdy ještě student stavební fakulty ČVUT Karel Havlíček podnikat v obchodu s elektronikou – a to společně se svým švagrem, který v roce 1980 emigroval s rodinou do západního Německa. „Kája dodělával školu a pomáhal mi. Občas jsem mu zařídil brigádu,“ vzpomíná nyní již bývalý švagr Pavel Drda na začátky firmy ElCom sídlící ve Žďáru nad Sázavou. Dnešní ministr Karel Havlíček v ní byl společníkem, ale první roky ji řídil zejména jeho otec, profesí veterinář.

Pavel Drda z firmy z rodinných důvodů v roce 1994 odešel. „Co dál podnikali, nevím. My jsme se vyrovnali. O Kájovi z té doby mohu říct jen ty nejlepší věci. Nebyl líný něco zařídit, byl podnikavý a snažil se okouknout, kde co může. Nedivím se, že to celkem někam dotáhl,“ říká Pavel Drda.

Karel Havlíček se následně stal jediným majitelem již zmíněného obchodu s elektronikou ElCom – a byl jím i na divokém konci této zpočátku úspěšné společnosti. Centrálou se stal dům na náměstí ve Žďáru nad Sázavou, který získala širší rodina Havlíčkových zpět v restituci.

Podpořte Reportér sdílením článku