Vážení ryb u Putimi

24. listopadu 2018

Rybáři u váhy na Starém rybníku u Putimi, 16. listopadu 1906

Karolína Quastová

Osmero mužů stojí u kádě a obří váhy, devátého vidíme v popředí vpravo. Jeho postoj, oblečení i umístění v kompozici naznačuje, že on je tady šéf. Hledí kamsi do dáli, zřejmě na svůj rybník. Co dalšího lze vyčíst ze snímku starého 112 let, jehož autorkou je žena?

Byl zamračený listopadový den, stromy již bez listí. Postavy mužů v pracovních oděvech před fotografickým přístrojem naznačují, co dělají a jaká je jejich role v rybolovném systému. Jejich úkony a nástroje byly logicky rozmístěny a odborník by jistě dokázal říci, jaký přesně byl úkol každého z nich. Nikdo tu není pro okrasu, každý znal správný postup a vykonával svůj díl práce.

Ryby z vypuštěných rybníků nabírali muži podběráky do přenosných nádob a nosili do kádí, třídili a vážili, čímž celá akce získala finanční rozměr. A právě tento klíčový moment byl zvěčněn pro budoucí časy. Stalo se tak u jihočeského městečka Putim, což poznáme podle textu na kartonu, na kterém je fotografie nalepena. Úhledným rukopisem je zde kurzívou vyveden nápis U Váhy na Starém 1906. Hráz tohoto chovného rybníka tvoří silnice z Písku do Bavorova a v současných mapách jej nalezneme pod názvem Stará Putim; navazuje na rybník zvaný Prostřední Putim, odkud voda odtéká stavidlem a přepadem do rybníků Netušil a Podkovka.

Rybáři u váhy na Starém rybníku u Putimi, 16. listopadu 1906

Karolína Quastová

A kdo byl autorem snímku? Razítko s písmeny Quast naznačuje, že by to mohla být dcera v té době již zesnulého malíře porcelánu Jana Zachariáše Quasta jménem Karolína. Z deseti dětí v rodině se osm (!) v nějaké míře zaobíralo fotografií. Otec působil například jako vedoucí umělecké malírny v šumavské Lenoře, poté se rodina přestěhovala do Písku, kde společnými silami vedla zahradní ateliér.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku