Byla hnědobílá…

29. května 2019

Malá Strana a Hradčany, 1891 – 1898

Jindřich Eckert

Z výšky od Národního divadla fotograf zvěčnil Malou Stranu a Hradčany, v popředí jako dominanta skví se řetězový most císaře Františka I. Impozantní snímek Jindřicha Eckerta lze datovat mezi lety 1891, kdy na Petříně vyrostla rozhledna, a rokem 1898, kdy se most rozebíral.

Řetězový most císaře Františka I. vznikl jako druhý pražský trvalý most po Karlově mostě. V letech 1841 – 98 spojoval dnešní Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou Stranou. V roce 1901 byl na jeho místě dokončen nový kamenný most, který od roku 1919 nese jméno Legií. Ten už sice nebyl tak krásný jako původní řetězový, který vidíme na snímku, ale umožňoval provoz tramvají a nerozhoupávaly ho těžké povozy.

Na letošní rok vycházejí oslavy 180 let od uveřejnění první používané fotografické techniky, proto věnujme pár slov rovněž hnědobílému tónu fotografie, v té době velmi rozšířenému. Důvodem není chemické tónování nebo barvení. Pozitivy se v 19. století vesměs vyvolávaly fyzikální cestou, tedy bez chemické vývojky. Dělo se tak kontaktním kopírováním negativu obvykle na denním světle, právě proto byly pozitivy hnědobílé, nikoli černobílé, jak to známe u pozdějších fotografií, vyvolávaných v chemických lázních.

Malá Strana a Hradčany, 1891 – 1898

Jindřich Eckert

Stavbu nového mostu pečlivě dokumentoval Jindřich Eckert, jehož lze označit vedle Františka Fridricha za nejvýznamnější osobnost české fotografie 19. století. Tato půvabná fotografie bude zdobit vstup do výstavy s názvem Praha královská, která bude v červnu probíhat v areálu Fakultní nemocnice v Motole. Expozice je prvním počinem Nadačního fondu Scheufler, který chce poukazovat na hodnoty historického dědictví fotografie.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku