Seriál

Frajer Petar

21 / 10 / 2017

Výjev z filmové pohádky? Nikoliv! Snímek dokumentuje skutečnou událost: 21. září 1904 byl v bělehradské katedrále svatého archanděla Michaela korunován nový srbský král Petar I.

Výjev z filmové pohádky? Nikoliv! Snímek dokumentuje skutečnou událost: 21. září 1904 byl v bělehradské katedrále svatého archanděla Michaela korunován nový srbský král Petar I.

Autorem snímku z korunovačního průvodu a následné vojenské slavnosti je zakladatel reportážní fotografie v českých zemích Rudolf Bruner-Dvořák. A jeden z jeho snímků s králem na koni vyšel tehdy na obálce časopisu Český svět.

59ca44819c40587eed0e93e3 MEDIA_ITEM image
Nový srbský král Petar I., září 1904

Petar I. vyhlíží frajersky, což zdůrazňuje cigareta, čouhající z jeho úst. Povrchní pohled a rychlý úsudek však mohou klamat. Petar I. nebyl samolibý autoritářský vladař jako jeho předchůdci. V zemi respektoval parlamentní demokracii a ústavu, i díky tomu Srbsko za jeho panování zažívalo velký rozkvět. Nemělo přitom lehkou pozici, zemi tížily spory s Bulharskem a mocný soused Rakousko-Uhersko. Srbsko se také významně podílelo na vytlačení Turků z Balkánu.

59ca44879c40587eed0e93f2 MEDIA_ITEM image
Petar I. v korunovačním průvodu, září 1904

Na druhém snímku z korunovačního průvodu vidíme krále s korunou na hlavě, jeho dlouhý plášť nesou uniformovaní pobočníci. Chodník a okna jsou plné zvědavců, ovšem nikdo z přihlížejících nemává¨a nevolá Sláva! – nejsou patrné žádné emoce. Rovněž na královském doprovodu je patrná obezřetnost, muž vedoucí koně nejistě pohlíží na fotografa a i nejbližší doprovod ostražitě sleduje okolí. Snímek vedle triumfu tradiční ceremonie evokuje pocit neurčitého napětí. 

Dodejme, že předchozí královská rodina z dynastie Obrenovičů, ovšem z jiné dynastie, byla rok předtím vyvražděna. Tajné organizace a konspirace k Srbsku patřily stejně jako cyrilice, kterou vidíme v názvech obchodů. 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Galerie (3) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat