Český (ne)volič: Iluze Nečasova uklouznutí

10. května 2015

Petr Nečas u soudu.

foto Dan Materna, MAFRA

Jak moc zatěžuje soud, v němž hraje roli Petr Nečas, respektive jeho žena, pověst ODS u veřejnosti? Ne zas tak moc, i když to pro stranu není zrovna dobrá zpráva. Jak ODS, tak sám Petr Nečas totiž byli v politické krizi už dlouho. Ve svém pravidelném seriálu o tom píše přední český odborník na výzkumy veřejného mínění.

Ta strana nikdy nebyla tak silná, jak si mnozí mysleli. ODS porazila svého hlavního ideového protivníka, sociální demokracii, od vzniku samostatné České republiky pouze dvakrát – a to ještě nijak zvlášť výrazně: v roce 1996 o 3,2 procentního bodu, o 10 let později o zhruba 3 body. Prohrála čtyřikrát; kromě předčasných voleb 2013, které ještě máme v živé paměti, odešla poražena nejvýrazněji v souboji Václava Klause s Vladimírem Špidlou roku 2002 (o 5,7 bodu). Petr Nečas v čele ODS parlamentní volby nikdy nevyhrál, těsně podlehl Paroubkově sociální demokracii.

Také se samotným Petrem Nečasem to nebylo tak hvězdné, jak se možná někteří příznivci někdejší hlavní vládní strany domnívají. Je pravda, že už coby místopředseda Topolánkovy vlády měl, alespoň podle opakovaných průzkumů STEM, o poznání lepší image než drsný a kontroverzní premiér. Na oba měla tehdy příznivý názor zhruba třetina veřejnosti, Petr Nečas byl však vždy o kousek vpředu. Když se pak stal lídrem kandidátky ODS, jeho popularita raketově narostla.

V době parlamentních voleb 2010 ho příznivě hodnotila většina všech občanů (54 procent) a s touto výbavou byl v červnu zvolen předsedou ODS a vzápětí jmenován premiérem (i když, jak už bylo řečeno, jím vedená strana volby nevyhrála).

Jenže přízeň veřejnosti si Nečas neudržel dlouho. Jeho vláda, která bojovala s hospodářskou krizí především prostřednictvím restriktivní politiky, postupně ztrácela důvěru. A jeho samotného pozitivně hodnotilo čím dál tím méně lidí. Počátkem roku 2012 na něj měla příznivý názor méně než třetina občanů a od té doby se pro něj stala hranice 30 procent důvěry nedostupnou. Pro ilustraci: vyšší důvěře veřejnosti se těšila jeho stranická kolegyně Miroslava Němcová, která nebyla přímo spojována s nepopulárními kroky Nečasovy vlády. Její obliba sice také klesala, ale až do odhalení kauzy premiéra a jeho (tehdy ještě) přítelkyně Jany Nagyové v červnu 2013 se stále pohybovala kolem čtyřicetiprocentní hranice. Pak slábla dál, Němcová jako nouzový lídr kandidátky ODS nebyla schopna zajistit obrat v názorech na sebe ani na stranu jako takovou; výsledek předčasných voleb v říjnu 2013 tomu odpovídal.

Stáří a stín

K dost podstatné proměně došlo také v profilu příznivců ODS. Za všechny nuance, které nabízejí volební průzkumy ppm factum research, stojí za povšimnutí měnící se teritoriální a věková struktura příznivců ODS.

Podpořte Reportér sdílením článku