Vzestupy a pády temného webu

12. dubna 2015

foto Profimedia.cz

Stovky milionů dolarů se točily na ilegálních internetových tržištích nabízejících hlavně drogy, zbraně či falešné dokumenty. Byznys tohoto „temného webu“ však nenarušují jen úspěšné policejní akce: v březnu poškodili jeho pověst i anonymní provozovatelé tržiště Evolution. A nejspíše zmizeli i s penězi zákazníků.

Dva gramy heroinu, vysoce kvalitní stupeň čistoty, cena 0,396 bitcoinu (v přepočtu přes 2 500 českých korun). Internetový obchod, který drogu nabízí, vypadá na úplně první, zběžný pohled jako nějaký normální e-shop. Různé zboží s obrázky, v různých kategoriích. Teprve při důkladnějším pohledu se ukáže podstatný rozdíl. V kategoriích se nabízejí rozličné drogy a další nelegální zboží. V seznamu nabídky je i sekce „padělky“: v ní si lze koupit „skutečné / zfalšované / nově vypadající pasy − Evropská unie, Spojené státy“. Cena za kus uvedena v bitcoinech, v přepočtu přes 17 000 korun. A další rozdíl: internetová adresa je jen kombinace písmen a čísel.

Tak vypadá Dream Market − jedno z ilegálních internetových tržišť, v nichž se točí desítky či stovky milionů dolarů (jenže transakce probíhají v internetové anonymní měně bitcoinu). Lze si tam objednat zboží jako kokain, marihuanu, extázi nebo také databázi kradených kreditek či revolver.

Ještě před časem připomínal tryskový rozvoj ilegálních tržišť vzdáleně nástup liberalizace marihuany v různých státech USA – někdy pro lékařské účely, jindy pro rekreační použití. Ona tržiště se zrodila v hlubinách internetu: nešlo tedy o síť, kterou znají všichni uživatelé a kde se hledá pomocí Googlu, ale o dark web, „temný web“ – místa, do kterých se většina lidí nikdy nedostane. Veřejnost se o tomto světě široce dozvěděla z příběhu nejznámějšího, ale dnes již ne­existujícího tržiště Silk Road (v překladu Hedvábná stezka, což je termín původně používaný pro starověkou a středověkou obchodní cestu z východní Asie do Středomoří). Provoz Hedvábné stezky ukončila americká FBI, její místo rychle převzaly stovky dalších tržišť, nyní však tento sektor dostává těžké rány. S pádem největších on-line bazarů se zdá, že se tento sektor opět vrací do temných hlubin internetu, odkud kdysi vzešel. I když se nedá říci, že by byl tento byznys odepsán nadobro jako celek.

Samoobsluha podsvětí

Jak přesně ilegální internetová tržiště fungují? Internet, na kterém denně čteme maily, hledáme informace a komunikujeme pomocí sociálních sítí, tvoří jen jednu vrstvu globální sítě. Samotný Google dokáže prohledávat zhruba sedm procent internetu: tu část, jež stojí o pozornost uživatelů, tedy stránky, které stojí o návštěvnost − struktura takového webu je postavena tak, aby se v ní Google vyznal a dokázal na tuto stránku přivést co nejvíc lidí, kteří ocení její obsah. Mnohé weby však o pozornost široké veřejnosti nestojí: některé ze zcela normálních pohnutek – například když jde o intranet, kterým firma komunikuje se zaměstnanci. Ilegální tržiště nestojí o zájem z jiných důvodů, nechtějí připoutat pozornost policie; stále však musí být dosažitelná svým potenciálním zákazníkům. Přesně to se podařilo Silk Road. Šlo o ilegální tržiště v místech webu, na který se nedostane běžná veřejnost, ale jen zdatnější uživatelé. Nebo lidé, kteří hledají speciální zboží, které takové tržiště nabízí, a neváhají se do těchto míst naučit chodit, i když to samo o sobě není nijak složité.

Standardně se využívá služba VPN (virtual private network), která se postará o změnu IP adresy, aby se uživatel nedal snadno dohledat – aby například člověk připojující se v Praze na síť vypadal jako uživatel z Ruska nebo z kteréhokoliv místa na planetě. Dalším obvyklým opatřením je anonymizační software Tor se speciálním prohlížečem, který umožní přístup k anonymním stránkám, jejichž adresy tvoří například shluk čísel a písmenek. Adresu tržiště v tomto anonymním prostředí pak uživatel zjistí na diskusních fórech veřejného webu, která se tématu „nestandardních nákupů“ věnují. A bitcoiny na zaplacení si lze dnes koupit v desítkách automatů po celém Česku nebo on-line.

Podpořte Reportér sdílením článku