Krev a lvi

Kultura

O jedné černočerné britské komedii pojednávající o skupince londýnských džihádistů.

O jedné černočerné britské komedii pojednávající o skupince londýnských džihádistů.

Když mne koncem října poprvé napadla tahle glosa, nevěděl jsem, že se – ze smutných důvodů – brzy stane ještě aktuálnější. Týká se několik let starého britského filmu Čtyři lvi (Four Lions). Jde o černočernou satiricko-absurdní komedii, která pojednává o skupince londýnských džihádistů plánujících útok na účastníky městského maratonu.

Čtyř lvů bylo vlastně pět, ale jeden se odpálil už při nácviku akce, druhý je mentálně na úrovni rapera Rytmuse, další – největší zloun a štváč, bílý Angličan s vizáží Jaroslava Duška – zase navrhuje v rámci jakési reverzní psychologie provést žhářský útok na (ehm) mešitu… Lvům se při výcviku v Pákistánu „podaří“ omylem zabít špičky al-Káidy, v rámci utajení polykají SIM karty a na finální útok se dostaví v ohozech jako na dětský karneval – přesto nečekejte žádnou lidovou řachandu ve stylu Žhavých výstřelů. Smát se budete, ale s pořádným mrazením na páteři.

Film natočili v roce 2010. Reagoval na tehdejší světové události – islámský fundamentalismus, multikulturní (ne)soužití, jiné dokonce částečně předpověděl – viz masakr na Bostonském maratonu. Tváří v tvář současným problémům od Islámského státu přes masivní migraci až k polarizaci pro(ti)uprchlických nálad v evropských zemích je však snímek ještě aktuálnější než v době svého vzniku. Krvavý pátek 13. listopadu v Paříži aktuálnost definitivně potvrdil. Jakkoli se filmy ke zhlédnutí doporučují, v tomto případě bych to snad přikázal.

  1. S.: Moje poklona patří všem tvůrcům a protagonistům Čtyř lvů, neboť zrealizovat podobný projekt jistě vyžadovalo notnou dávku osobní odvahy. Takové lidi bych se mít za sousedy nebál. Tedy ty umělce, ne lvy.
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama