Křižíkův akumulátorový vláček

8. prosince 2017

Tramvajový akumulátorový vůz na železnici poblíž Měchenic, rok 1899

Neznámý autor

František Křižík, jehož vidíme ve skupině u vozu na elektřinu, dobře věděl, že elektrický pohon má budoucnost. Povolení k provozu pro svůj elektrovůz získal na podzim roku 1897, tedy před 120 lety. Pozná někdo místo, kde přesně byl snímek pořízen?

Centrem zájmu fotografa je vůz na kolejích, který připomíná tramvaj, nemá ale žádnou kladku nebo pantograf, nevidíme ani žádnou trolej. Před vozem stojí dvacet pánů v černých kloboucích, jen jeden z nich má klobouk bílý. Postojem a oděním působí dojmem ústřední postavy.

Pak tu ovšem stojí dvě další důležité figury a především z dnešního pohledu klíčová persona, totiž sám vynálezce a továrník František Křižík. Svým zařazením mezi ostatními – pátý zprava, v levé ruce třímá doutník – nepůsobí nikterak dominantním dojmem, jak bychom dnes očekávali.

Fotografie měla být upomínkou na významnou událost, zastavením jednak v čase, jednak na trase. Jde totiž o zobrazení akumulátorového vozu z linky Nusle – Modřany – Zbraslav – Měchenice na lokální železniční trati z Prahy do Dobříše v listopadu roku 1899.

Tramvajový akumulátorový vůz na železnici poblíž Měchenic, rok 1899

Neznámý autor

Povolení k provozu vynálezce obdržel 16. listopadu 1897. Upravený dvounápravový akumulátorový vůz s baterii 280 článků 50 Ah jezdil rychlostí 30 km/ hod, dobíjel se ve stanicích Vršovice a Zbraslav. Elektrický vlakový provoz Křižík poté realizoval mezi Táborem a Bechyní.

Autora snímku neznáme, stejně jako datum vyhotovení. Možno se domnívat, že jde o slavnostní zahájení provozu. Není také jasná přesná lokalizace záběru, kterou by ovšem starousedlíci či milovníci této půvabné trati mohli podle zahradních architektur na svazích doplnit. Ozve se někdo?

Geniální technik, vynálezce a průmyslník František Křižík (1847 – 1941), tento český Edison, by měl z dalšího vývoje zřejmě radost. Jen asi nepředpokládal, že celá civilizace 21. století bude tolik záviset na dvou drátech. Bez elektřiny by dnes vskutku naše životy vypadaly jinak.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku