Do přírody s lahváčem

Obrazem

Historických snímků, na nichž pózující pánové hrdě popíjejí pivo, se dochovalo mnoho. Ovšem popíjení z lahví na nich spatříme vzácně. Pojďme proto fotografii mládenců na výletě, která vznikla před sto dvaceti lety, prozkoumat podrobněji.

Mladí muži si vyšli na procházku do lesa. Všichni mají klobouky, jeden dokonce vycházkovou hůl, další svírá jakousi sukovici. Asi byla neděle, proto se oblékli svátečněji. A vyzbrojili se třemi litrovými pivními lahvemi, z nichž nyní před objektivem okázale popíjejí, druží se a pózují.

Kamaráda s fotopřístrojem a stativem požádali o skupinový pamětní snímek. Chtěli zřejmě ukázat, jak jsou už velcí, že mohou pivo pít, starší přitom udělují lekci mladším. Lahve nemají etiketu, ani při zvětšení se tudíž nedozvíme podrobnosti a revers fotografie rovněž nenese žádné nápisy.

Lahvové pivo se stalo fenoménem po polovině osmdesátých let 19. století, kdy se rozšířil patentní porcelánový uzávěr. Ten umožňoval nedopitou lahev znovu uzavřít, což je komfort, který načepovaný džbán samozřejmě nemohl poskytnout. Lahvové pivo si tak lidé nosili na pracoviště nebo na výlety.

Z lahví se pilo zejména na stavbách a ve velkých továrnách. Jak to tehdy bylo s trvanlivostí moku? „Pro tuzemský trh se pivo nepasterizovalo a v horku se poměrně rychle kazilo,“ sdělil na dotaz autora tohoto seriálu Petr Joza z děčínského archivu, autor připravované knihy o historii lahvového piva.

Záleželo prý také, kdo a kde láhev naplnil: zda pivovar, nebo koncesovaný stáčeč ve svém sklepě chlazeném ledem, nebo venkovský hostinský ze zbytků, které mu zbyly z předchozího dne nevytočené v sudu. „Kvalita kolísala a člověk musel v parném létě dávat pozor, co pije,“ říká k tomu historik Petr Joza.

Jak skončil výlet mládenců z našeho snímku, se proto můžeme jen domýšlet.

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement