not random 0

Kdo je Robert Fico. Cynický pragmatik, který přežil politickou smrt, aby se pomstil

Strana Smer Roberta Fica měla podle průzkumů z léta značnou šanci získat ve volbách koncem září nejvíce hlasů a mít možnost sestavovat vládu. Kdo vlastně je Robert Fico? Cynický pragmatik, který přežil politickou smrt, aby se pomstil – píše zkušený slovenský novinář v rozsáhlému analyticko-názorovém portrétu bývalého premiéra pro magazín Reportér. Dodává také, že pokud Fico slibuje zastavení slovenské pomoci Ukrajině, myslí to vážně. V tomto bodě jeho pragmatismus přebíjí nedůvěra vůči Západu, kterou nasál ještě coby nastupující prominent minulého režimu.

not random 1

PODCAST: Co bylo spojeno s mafií devadesátých let? Třeba Dozimetr nebo Zemanův Šlouf

Investigativní novinář a člen redakce Reportéra Jaroslav Kmenta vydává novou knihu Světská mafie, zabývající se organizovaným zločinem v České republice v devadesátých letech. Coby mimořádný host 33. dílu politického podcastu Pravda vítězí mluví Jaroslav Kmenta mimo jiné o tom, proč je dobré tuto éru znát. Na dřívější postavy polosvěta do určité míry navazuje dnešní kauza Dozimetr, spojen s tou dobou byl i Miroslav Šlouf, někdejší poradce Miloše Zemana, který s ním přestal spolupracovat teprve po zvolení prezidentem.

not random 2

Prostě se z nás stali bráchové. Herci Jan Nedbal a Oskar Hes

V říjnu roku 1953 se odbojová skupina bratří Mašínů pokusila utéct do Západního Berlína a navzdory obrovské přesile policistů a vojáků se to třem z jejích pěti členů povedlo. Letos v říjnu bude mít premiéru film Bratři, ve kterém dostali hlavní role Jan Nedbal (je starší, hraje tedy Ctirada Mašína) a Oskar Hes (ten mladšího, Josefa Mašína, se kterým se osobně setkal). I Honza s Oskarem působí jako bratři, dokonce spolu bydlí.

not random 3

Franta vyložil miliony na stůl. Proč dal kmotr Mrázek zabít Bělu

Nové zjištění v kauze kmotra Františka Mrázka: v roce 1996 nechal zabít krále podsvětí Antonína Bělu proto, aby vyřešil vzájemný spor o 248 milionů. Mrázek s Bělou si začátkem devadesátých let brali úvěry, které nespláceli, a nechávali propadnout zástavy, jež měly podstatně menší hodnotu. Mrázek nicméně Bělovi o jedné takové mimořádně velké transakci neřekl. Běla se to dozvěděl, chtěl svůj podíl a začal ho vydírat.

not random 4

Šlapeme po penězích, stačí se ohnout. Zlatokopové na Otavě

Za jednu z životních výher považuju fakt, že je mým kamarádem kastelán šumavského hradu Kašperk, kam tím pádem občas můžu zajet, přespávat ve věži a hledět do plus minus nejhezčí krajiny na světě. Posledně jsem se tam seznámil s mladým kameníkem, který opravoval hradby. V jednu chvíli ukázal směrem k Sušici a pravil, že tam dole, na řece Otavě, občas rýžuje zlato; a prý i s jistým úspěchem. „Nepotřeboval bys,“ zeptal jsem se, „příště pomocníka?“

not random 5

Soláry jsou zpět. Tentokrát bez baronů

Tolik fotovoltaických elektráren, kolik se zprovozní letos, se do sítě připojilo naposledy v roce 2010. Současný boom bude však ve všech ohledech jiný než ten, který dal vzniknout pojmu solární baroni. Nejvíc na něm paradoxně vydělají ti, kdo si žádnou fotovoltaiku nepostaví, ale budou umět nárazově vyrobenou energii ze slunce využít.

not random 6

Tenký led Fialovy vlády

V říjnu uplynou dva roky od voleb, po nichž vznikla pětikoaliční vláda premiéra Petra Fialy. Její vyhlídky se teď nezdají dobré. I když politika umí přinášet různá překvapení, většinou jsou výsledky svázané se stavem peněženky, píše se v následujícím komentáři.

data_rand 181
el size 18
random 15

Myčka, pračka, lednička. Svatá trojice pro úspory

Lidé někdy podceňují, jak moc elektřiny a vody jim mohou ušetřit moderní přístroje, říká Christof Jaeger, generální ředitel českého a slovenského zastoupení společnosti BSH Home Appliances Group, pod kterou spadají například značky Bosch, Siemens a Gaggenau. Muž, který to vzal z Německa do Česka zhruba dvacetiletou oklikou přes Jižní Afriku, Turecko, Singapur a Čínu.

not random 8

„Jen když vás necháme, pane fabrikante!“ Rodina ze strachu emigrovala hned po únorovém převratu

Narodil se v marocké Casablance českým rodičům, kteří sem uprchli po únorovém převratu v roce 1948. Syn továrníka ze Dvora Králové se poprvé ocitl v Československu ve svých patnácti letech – v té době zbýval rok do sovětské invaze. A šlo o nezapomenutelný zážitek: „Byla zima, topilo se mazutem, všude špína, vzduch smrděl,“ říká Pierre Allan. Nyní působí jako politolog na ženevské univerzitě a přednáší etiku mezinárodních vztahů na Univerzitě Karlově.

not random 11

S gumákem na konec světa. Výlet do finské divočiny

Osm ráno. V ospalé vesničce na konci Finska, kde je pár domků, benzinka a dva supermarkety, čekáme na autobus. Pár kilometrů od hranic s Norskem, patnáct kilometrů od Severního ledového oceánu a pět set kilometrů za polárním kruhem. Místo autobusu přijíždí dodávka pro dvacet lidí, z domu u silnice vyběhnou dvě děti mířící do školy. Budou našimi jedinými spolucestujícími na tříhodinové cestě zpět na letiště do laponského města Ivalo, kde naše cesta divočinou před týdnem začala.

img

ZAJÍMAVÉ ROZHOVORY
Každý den,
od pondělí do pátku

Vyzkoušet

Koupit předplatné
not random 12

Ano, začaly problémy, my jsme ale stále vděční. Dvě uprchlice z Ukrajiny

Více než rok a půl uplynulo od začátku války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. V Česku stále žije řada ukrajinských uprchlíků – třeba vědkyně Alla se dvěma syny nebo Anastasija, která pracuje v automobilce a současně působí v ukrajinských organizacích. Velkou vlnu české solidarity překryly konflikty poslední doby, někdy i drsné. Novela zákona současně ztížila podmínky pro uprchlíky. Co o tom všem říkají Alla a Anastasija?

data_rand 181
el no tag size 38
random 33

Zákeřná hypermobilita: Když zvednete malíček do pravého úhlu, něco je v nepořádku

Zkuste položit předloktí na stůl a zvednout malíček. Jestli to dokážete do pravého úhlu, jste nejspíš hypermobilní. Což je stav, který vám v mladším věku nevadí a dost možná o něm ani nevíte. Ale čím víc tělo stárne, tím vážnější důsledky může hypermobilita mít: od křečových žil přes bolesti hlavy a nespavost až po úzkostné stavy nebo celulitidu na štíhlém těle. Jak s hypermobilitou pracovat a jak ji poznat už u dětí, vysvětluje jógová terapeutka Zuzana Klingrová.

data_rand 183
el no tag size 50
random 45

Ležák je národní poklad, ale nemysleme si, že je nejlepší na světě, říká sládková

Americký web pivních nadšenců Good Beer Hunting loni Karolínu Chroustovskou zařadil mezi nejzajímavější pivní osobnosti na světě. Sládková řemeslného pivovaru Chroust, který vede se svým manželem Jiřím, vymýšlí piva, která svou hravostí a jinakostí baví všechny, kdo chtějí ochutnat víc než obligátní ležák. Zároveň jako žena bourá předsudek, že pivo je mužská záležitost. Ženy pivo baví – vařit i pít.

data_rand 181
el size 50
random 44

David Švehlík: Bratře vlku, to je tak nádherný!

Na rozhovor kývne zřídkakdy, dodnes mě zdvořile odmítal. Nakonec jsem Davida Švehlíka přemluvil, ale přijíždím s tím, že bude přesně takový: zdvořilý. Milý. Jenomže zároveň i odměřený. A pletu se, potkávám vypravěče. Možná pomohlo, že je červnový podvečer, sedíme na zahrádce u jeho oblíbené kavárny Savoy, před chvílí vyhrála tenistka Karolína Muchová semifinále v Paříži, a Davida nejspíš baví i ústřední téma našeho povídání: cesty. Při natáčení filmu Dvě slova jako klíč se dostal do pralesa na ostrově Siberut.

data_rand 183
el size 50
random 45

Herců a režisérů je dost, chybí dobré scénáře

Narodila se v Česku, avšak její firma nyní sídlí v Los Angeles nedaleko srdce filmového byznysu – Hollywoodu. Tatiana Detlofson se věnuje propagaci a PR kampaním: jejich cílem je, aby konkrétní snímek postoupil co nejvýše v soutěžích o prestižního Oscara a další významné ceny. A přes dvacet let zastupuje karlovarský filmový festival v Americe.

Reklama
not random 14

Nedávno jí bylo osmnáct, rakovinu ale zkoumá už roky. Dlouho si o sobě myslela, že je exot

Mnoho let ji můžete potkávat na chodbách Masarykovy univerzity. Přitom plnoletá je Darja Klementová až od letoška a teprve od září bude řádnou studentkou této školy. Přesto je tu už jako doma. Chodí do laboratoře, kde zkoumá procesy uvnitř buněk, jež mohou vést k rozvoji leukemie. Mimořádně nadaná dívka má, alespoň prozatím, štěstí. Nachází podporu, kterou není vždycky běžné dostat.

not random 15

Šťastná mezi otloukánky

V sedmi letech vzala do ruky housle. A rovnou se rozhodla, že jednoho dne bude houslistkou, prý proto, že se jí líbilo, „když to někdo fakt uměl“. Sen si splnila: vystudovala konzervatoř a AMU, stala se špičkovou hráčkou a taky členkou jednoho z nejlepších kvartet světa. Jenže pak jí osud přihrál do ruky nástroj, který se laikovi může jevit jako skoro stejný, nicméně je to opravdu jen zdání. Viola je větší, má hlubší tón. „A taky širší duši,“ říká Eva Krestová, historicky první šéfka violové sekce České filharmonie.

data_rand 181
el no tag size 50
random 44

Její úsměv

Populární novinář, který se zabývá starožitnostmi, se chystá na interview s mladou herečkou – tak začíná povídka psaná pro prosincového Reportéra.

data_rand 183
el no tag size 50
random 45
data_rand 181
el size 50
random 44

Divoký večer ve Varšavě

Původně byla kvůli virové epidemii v plánu jen automobilová jízda. Navzdory tomu, a i přes zákaz primátora, vyrazily tisíce lidí na Pochod nezávislosti pěšky. Shromáždění ke 102. výročí samostatnosti Polska pořádala krajní pravice. Nabízíme fotoreportáž přímo z místa.

data_rand 183
el size 50
random 45

Mušketýr od soustruhu

Jak si dnes připomínat bitvu na Bílé hoře – tu čtyři sta let starou potyčku s dalekosáhlými důsledky nejen pro náš národ, ale pro celý středoevropský prostor? Jako národní trauma srovnatelné jen s podzimem 1938 a srpnem 1968? Vzpomínáním na kleštěmi vytržený jazyk Jana Jesenia, jednoho z popravených českých pánů? Nebo snad vztyčováním mariánských sloupů? Sto kilometrů od Prahy žije chlápek, který si na teoretizování nepotrpí – a přece je pro něj Bílá hora a třicetiletá válka každodenní současnost. Puškař Miloš Skrbek.

not random 16

Konec doby papírové

Obyvatelé Česka mají rádi online služby, které jim zjednodušují život. Ukazuje se to v bankách, obchodech i na úřadech. V řadě těchto aspektů je Česko velmi moderní zemí. Stát ovšem trochu zaspal a teď horečně dohání digitální služby, na které budou mít lidé nárok. Velké digitální projekty drhnou na nedostatku lidí i vůle. A zároveň se najednou chystají hned dvě elektronické občanky, evropská a česká…

data_rand 186
el size 50
random 46

Lucerna čeká

Hudebním glosátorem Reportéra je Márdi, člen Vypsané fiXy, nejslavnější skupiny ze San Piega (rozuměj z Pardubic).

data_rand 188
el size 50
random 46
data_rand 186
el size 25
random 22

Zemřel Miroslav Zikmund. Muž, kterému patřil svět

„Život = přesný součet náhod“ bylo heslo slavného cestovatele Miroslava Zikmunda. Muž, jenž vytvořil s Jiřím Hanzelkou legendární dvojici světoběžníků, zemřel ve věku 102 let. Za svůj život projel svět křížem krážem a dokázal o tom velmi poutavě vyprávět. Odemykáme text, který vyšel u příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda.