Úsporně. A ještě navíc zeleně
13. října 2024
Reportér 10/24 · Číslo 122Hlavní motto našeho dalšího speciálu věnovaného udržitelnosti, čistému životnímu prostředí a starosti o planetu lze ve zkratce shrnout do krátké věty: Uspoříte a současně půjde o „zelené úspory“.
Příklady? Každý z nás někde bydlí a nechce platit zbytečně moc za energie či vodu, a to ani v letošní situaci, kdy ceny, alespoň ke konci září, nebyly vyšponované tak jako před dvěma lety.
Tím, že si doma přiškrtíme trochu teplotu anebo se místo vany osprchujeme a před odchodem z bytu vypneme neustále svítící počítač nebo televizi, neulevíme jen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Energetický mix Česka je totiž stále hodně závislý na uhlí. Zatímco Velká Británie zavřela počátkem října svoji poslední uhelnou elektrárnu a ukončila tak více než 140 let trvající hnědou éru, u nás stále zhruba čtyřicet procent energie proudí do našich zásuvek z uhlí. To je zároveň nejhorším zdrojem z pohledu emisí CO2, které způsobují klimatickou změnu.
Další věc: když se budete soustředit na úsporu energií, odmění vás i banka při žádosti o hypotéky. Zelené hypotéky nabývají v Česku na síle, banky je nabízejí kvůli trendu v mnoha zemích a regulaci na evropské úrovni – a také developeři se snaží stále více o udržitelnější stavby domů a bytů.
K dalším úsporám nás nutí sama příroda. Dochází totiž písek a kamenivo, hlavní materiál pro většinu staveb. Těžba a zpracování přispívají i k tomu, že budovy a stavebnictví zatěžují životní prostředí a zvyšují množství skleníkových plynů.
Řešením je proto mimo jiné recyklace stávajících stavebních materiálů, třeba betonu a cihel. Nyní se zdá, že recyklace veškerou poptávku nepokryje. Na druhou stranu, stavební a demoliční odpad tvoří polovinu všech odpadů, které se ročně v Česku vyprodukují. Jinými slovy: potenciál zde patrně je, i když bude záležet na tom, jak drahá recyklace těchto odpadů bude a zda vůbec bude možná. V každém případě je už dnes u nových staveb nutné přemýšlet nad tím, aby měly jednak co nejdelší životnost a jednak aby je šlo posléze snadno rozebrat a využít znovu. A upřednostňovat přírodní materiály, jako je například dřevo.
O všech těchto věcech pojednává tato příloha.
Málo písku a kamene. Stavět se prý bude z udržitelného betonu, recyklátů a ze dřeva
Dřevo jede! Počet dřevostaveb roste, konečně dojde i na výškové budovy
Přestěhovat lednici, nastavit spací režim a koupit chytré zásuvky. 10 tipů, jak šetřit na energiích
Udrží se ceny dole? Elektřina ani plyn zdražit nemusí, navíc má být mírnější zima
Zelené hypotéky mohou ušetřit tisíce korun. Brzdí je problémy se štítky i přístup ČNB
Jak spočítat uhlíkovou stopu. Nová povinnost pro firmy, hrozící sankce a nepřipravenost
Podpořte Reportér sdílením článku
Má svůj web Ekonews věnovaný tématům udržitelnosti, ať už v byznyse nebo v praxi každého z nás.