Logo

PODCAST. Sedmdesát, osmdesát, devadesát… Ideální věk na jaderný kufřík

27. června 2024

Post Image

PODCAST. Sedmdesát, osmdesát, devadesát… Ideální věk na jaderný kufřík

Play icon
43 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Měla by v ústavách existovat pro výkon určitých funkcí horní věková hranice, a když bude někdo starší než limit, nebude zkrátka moct kandidovat? O tom diskutovali – a neshodli se – novináři magazínu Reportér v 54. díle politického podcastu Pravda vítězí. Shodli se nicméně na tom, že americký souboj dvou dědečků o úřad amerického prezidenta, který má k dispozici jaderné zbraně, není v pořádku. Jak na Donaldu Trumpovi, tak i stávajícím šéfovi Bílého domu Joeu Bidenovi je vidět zub času, na Bidenovi ovšem více: jeho věk a mentální zdraví američtí voliči – a nejen oni – zcela pochopitelně řeší. Máme nějaké podobné případy třeba i v Česku?

Donald Trump si plete prezidenta s tenistou. Joe Biden zaměnil čínského státníka s ruským. V čem je nebezpečná kombinace věku a ega? A máme se toho bát u Andreje Babiše nebo primátora Svobody? O tom byla mimo jiné řeč v novém díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Známky stárnutí

„Umíš si představit, že je ti osmdesát let a jsi prezident Spojených států amerických?“

„Já si především neumím představit, že bych se těch osmdesáti dožil.“

„Známky stárnutí cítím už teď a nevím, jak bych byl schopen mít třeba za dvacet let, ve dvaasedmdesáti, nějakou funkci, třeba mít jaderný kufřík a být schopen odpálit strategické jaderné zbraně.“

Přečtěte si také

Obavy vzrůstají

„K tématu dnešního dílu, jak už asi tušíte, nás inspirovaly americké prezidentské volby. Protože tam jde o souboj dědečků. Republikán Donald Trump, kterému je 78 let, kandiduje proti stávajícímu prezidentovi Joeu Bidenovi, kterému je 81 let. Na začátek bych ale chtěl říct, že my se tady nepouštíme do ageismu, což je – jak praví Wikipedie – proces stereotypizování a diskriminace jednotlivců či skupiny lidí na základě jejich věku. Je to spíš diskuse o soudnosti uchazečů o určité důležité funkce.“

„Nynější stav volební kampaně v USA bych charakterizoval následující větou z webu magazínu Forbes: ‚Vzrůstají obavy ohledně věku bývalého prezidenta Donalda Trumpa a stávajícího prezidenta Joea Bidena.‘“

Carter je Connors

„Ocitujme z přehledu již zmíněného magazínu Forbes, který připravil seznam přeřeků a nesmyslů jak Joea Bidena, tak Donalda Trumpa.“

„Donald Trump si popletl Joea Bidena s Barackem Obamou. Trump řekl, že Joe Biden porazil Baracka Obamu. Donald Trump si popletl republikánku Nikki Haley s demokratickou političkou Nancy Pelosi. No a v květnu Trump označil bývalého prezidenta Spojených států Jimmyho Cartera za Jimmyho Connorse. Což ovšem nebyl prezident, ale tenista.“

„Ale byl to velmi dobrý tenista. Takže já v tomhle směru Donaldu Trumpovi naprosto rozumím, že se mu zrovna Jimmy Connors vryl do paměti!“

Přečtěte si také

Mexiko je Egypt

„No a teď musíme logicky přejít k Joeu Bidenovi.“

„Joe Biden si popletl čínského prezidenta s ruským. Joe Biden si popletl izraelské město Haifa s městem Rafáh v Pásmu Gazy, ovládaným palestinským Hamásem. Joe Biden si popletl mexického prezidenta s egyptským. Joe Biden řekl, že jeho strýčka pilota za druhé světové války sestřelili nad Novou Guineou a že jeho tělo nikdy nenašli, protože tam byli lidožrouti.“

Povědomí Američanů

„Ano, je pravda, že Joe Biden v mládí koktal a vždy byl známý svými překecy. Ale nemůžu si pomoct, podle mě se to zhoršuje. Ten výčet je totiž ještě delší. Zaměnil třeba dávno mrtvého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda za nynějšího francouzského prezidenta Emmanuela Macrona…“

„Taky je pravda, že na sociálních sítích běhají videa, která jsou zjevně sestříhaná. Já jsem pravděpodobně na jedno takové video naletěl sám. Jenže jak jsem kdysi viděl v jednom dokumentu, negativní politická reklama vychází z principu, že když chcete zvýraznit slabinu kandidáta, tak se musíte trefit do povědomí, které už ve veřejnosti existuje, a toto povědomí zvýraznit.“

„Jako že když si o někom lidé už myslí, že krade, tak to budeš v negativní politické reklamě zdůrazňovat?“

„Ano. Takže u Joea Bidena budeš zdůrazňovat jeho zmatenost, protože mezi Američany je opravdu rozšířený názor, že jeho věk je problém. A naprosto to chápu. Pokud by Biden opět vyhrál volby a byl by znovu zvolen, tak by mu na konci jeho druhého funkčního období bylo 86 let.“

Přečtěte si také

86 let Joea Bidena

„Ty jsi mi ukazoval článek, že oba tábory se jakoby předhánějí, který z kandidátů je na tom mentálně hůř, a Biden v tomhle vyhrává, čímž vlastně prohrává.“

„Pro mě prohrává pochopitelně. Trump je prostě o necelé čtyři roky mladší a asi je na tom o necelé čtyři roky líp než Biden. Jinak já si nemyslím o Trumpovi nic ultradobrého. Ale považuji za zcela pochopitelnou obavu, že bude mít Joe Biden jaderný kufřík ve svých 86 letech. A nedivím se americkým voličům, že řeší, pro koho za této situace hlasovat.“

Zločiny egocentrismu

„Ty jsi byl loni v Americe a mě fascinovalo, jak jsi mi vyprávěl, co ti lidé z kruhů kolem Demokratické strany říkali.“

„Ptal jsem se jich, proč vlastně Joe Biden sám nenahlédne, že už nemusí být v nejlepší formě, a nepřenechá kandidaturu někomu mladšímu, i tak by měl za sebou fascinující politickou kariéru. No a odpověď jedné z političek s přímou zkušeností z Bílého domu byla asi docela přesná. Ona mi říkala, v Bílém domě prakticky každý získá pocit, že je vyvolený a že ho národ opravdu potřebuje, a že když tam nebude on, tak to bude pro Ameriku špatně. Takže to není ani otázka věku, ale ega a věku, který to ego ještě mírně posiluje.“

„Asi fakt budu muset napsat knihu, o které dlouho uvažuji a která by se jmenovala Zločiny egocentrismu.“

„Já bych si tam jednu kapitolku s dovolením rezervoval.“

„Do té knihy mám spoustu kandidátů. A nepůjde rozhodně jen o politiku, ale i o naši profesi, tedy média.“

Přečtěte si také

Starý mikromanažer

„I v Česku mne napadá příklad, který naštěstí není zcela srovnatelný, ale dost možná si i tady jeden významný politik neuvědomuje, že už není nejmladší, a tím politikem je podle mě Andrej Babiš, kterému bude v září sedmdesát let, k čemuž mu samozřejmě blahopřejeme už teď.“

„Ale v jeho případě asi nenarážíš ani tak na ten věk, protože není tak vysoký. Myslím si, že víc je tam to ego a ještě speciální příměs, že on je mikromanažer, a to v kombinaci s tím stářím a egem není úplně super. Abych ocitoval článek kolegy Jaroslava Kmenty z roku 2020. „Toto chování si Babiš přenesl z byznysu i do politiky. Jenomže už přece jen stárne. Tempo má sice stále vražedné, ale problém je, že věk si začíná vybírat svou daň a projevuje se to i na kvalitě jeho politických výkonů.“

„No a teď to vypadá, že se Andrej Babiš rozhodl, že asi ještě bude mikromenežovat své poslance v Evropském parlamentu patrně proto, aby ho tam zase nezradili jak dříve.“

„Stejně ho zase za mrzký bruselský peníz zradí.“

„Nezradí, on na ně bude Andrej Babiš dohlížet pečlivě osobně! Ale co se stalo. Nejprve politici ANO řeknou, že nevystoupí v Evropském parlamentu z frakce Renew. A o pár dní později řekne Andrej Babiš, že ANO odchází z liberální frakce Renew. A teď si představ, že bude jednasedmdesátiletý Andrej Babiš od konce roku 2025 takhle řídit vládu.“

Já o tom vím nejvíc!

„Je zde ale příklad politika z jiné strany, konkrétně ODS. Letos mu bylo 80 let a i jemu na dálku blahopřejeme. Ten politik je primátorem Prahy a taky poslancem a taky stále ještě aktivně působícím lékařem v oboru gynekologie a jmenuje se Bohuslav Svoboda.“

„A zde bych ocitoval, co si sám Bohuslav Svoboda myslí o svém věku. Lidové noviny se ho před časem zeptaly: ‚Budete ve svém věku na primátora stačit?‘ A on na to odpověděl: ‚Víte, že se tážete lékaře? Já o těchto věcech vím z vás všech tady zřejmě nejvíc a buďte si jisti, že jsem to zahrnul do svých úvah. Můj dědeček mimochodem chodil v třiadevadesáti do lesa porážet stromy.‘“

„No jasně, jak by někdo normální mohl nechápat, že v osmdesáti letech je úplně v pořádku být primátorem, poslancem a lékařem, protože jeho děda v 93 chodí porážet stromy, což je v zásadě dost podobná činnost. Sekáš dříví nebo operuješ pacientky a řídíš město s rozpočtem 100 miliard.“

Poslechněte si také

Co dělat?

„Se dostanu k jedné věci, o které se tady asi budeme přít, ale v mnoha ústavách existuje minimální věk pro zvolení prezidentem, třeba 35 let nebo 40 let. A otázka je, jestli by nebylo načase uvažovat i o maximálním věkovém limitu.“

„Ta úvaha je podle mě dost neprůchodná. A myslím, že ve většině případů nakonec tu hranici nějak posoudí voliči. Ale spíš bych přemýšlel o rušení té spodní hranice, třeba toho minimálního věku čtyřicet let pro české senátory.“

Churchill a amfetamin

„Mám pro tebe takovou anketní otázku. Který politik, když byl ještě ve funkci, pronesl v soukromí následující větu? ‚Seděl jsem včera u večeře mezi dvěma lidmi a nemohl si vzpomenout na jejich jména, přestože jsem je dobře znal. Považuji to za velmi trapné.‘“

„Nevím.“

„Byl to Winston Churchill několik týdnů poté, co v roce 1953 prodělal vážnou mrtvici. Nicméně navzdory té mrtvici byl britským premiérem až do roku 1955. A protože tehdy byla jiná doba, veřejnost o těchto věcech prakticky nevěděla.“

„A další otázka. Čím myslíš, že ho lékaři léčili, aby mohl pronášet projevy?“

„Drogama?“

„Ano, dostával přípravek s amfetaminem. Ten se snad dodnes používá za určitých okolností jako léčebná látka, krátce předtím, za druhé světové války, se takové nakopáváky dávaly na obou stranách, aby vojáci nebo piloti měli energii a neusínali. Ale dnes je amfetamin také nelegální droga.“

Přečtěte si také

Možná přesluhoval

„Já osobně Winstona Churchilla velmi oceňuji, ale…“

„… tvůj obdiv je samozřejmě známý. Musím potvrdit, že jsem tě už na mnoha večírcích slyšel citovat jeho slavnou větu – We shall never surrender.“

„Ano, ale co chci říct. Mám podezření, že to jeho druhé a poslední funkční období, které začalo, když mu bylo necelých 77 let, možná už taky bylo přetahované.“

Naše paměť

„Milé posluchačky, milí posluchači, jak jsme řekli, tak i my už stárneme, a proto si potřebujeme odpočinout ještě víc než třeba před takovými dvaceti lety.“

„Tudíž tak jako loni přichází letos v našem podcastu letní přestávka a my se uslyšíme opět na konci prázdnin. Tedy samozřejmě v případě, že si budeme ještě pamatovat, že nějaký podcast vůbec máme.“

Podpořte Reportér sdílením článku