Jak ústecké muzeum za covidu pomohlo seniorům vzpomínat
4. května 2023
Jan Vaca
Když před víc než třemi lety začala covidová pandemie, ústecký historik a muzejník Martin Krsek vymýšlel, jak pomoci seniorům, na něž nemoc samotná i lockdowny dopadly nejvíc. A vymyslel projekt, v jehož rámci senioři sepisovali a do muzea posílali své vzpomínky. Projekt dostal název Paměti z karantény s podtitulem Válka, odsun, normalizace versus Covid 19. A nedávno vyšel i knižně.
Vlastně ze šoku.
Ano. Ze šoku z toho, co se kolem nás na děje. Myslím tím dobu ze začátku covidové pandemie. Její průběh byl neskutečně rychlý a dramaticky ovlivnil život celé společnosti. První případ byl u nás zaznamenán 1. března a už 14. března se začaly zavírat všechny veřejné instituce včetně muzeí.
Na vzniklou situaci zároveň rychle začali reagovat lidé a rozběhly se různé aktivity, jak pomoci. Třeba divadelníci začali šít roušky. A já si říkal, co by v této situaci mohli dělat muzejníci. Mohli jsme se samozřejmě zavřít do depozitáře a bádat, ale to mi přišlo trochu sobecké. V tu dobu se hodně mluvilo o tom, jak situace kolem covidu dopadá především na seniory, že je to hrozně ohrožuje a že nesmí ani vystrčit nos z baráku. A já si řekl, že to je přesně ta skupina, ke které máme blízko. Nosí nám různé předměty, které se hodí do sbírek, komunikují s námi…
Naše úvaha byla nejprve o tom, že bychom seniory měli nějak povzbudit, dát jim vědět, že na nelehkou situaci nejsou sami a že na ně někdo myslí. Chtěli jsme jim prostě nabídnout nějakou náplň, aby měli ve svých zavřených bytech co dělat. Nakonec se to spojilo s tím, o čem jsem mluvil. Od seniorů čerpáme jako historici jejich vzpomínky a oni přece během svého života hned zažili několik vypjatých etap – třeba válečnou okupaci nebo rok 1968.
Samozřejmě, to mě napadlo jako první. Ale chtěl jsem prostě zjistit, do jaké míry se covidová krize podobá vypjatým okamžikům, které zažili, a jak se s nimi vlastně vypořádali. Ony se totiž ty situace v některých aspektech skutečně podobaly, třeba tím, jak lidé najednou vlítli do obchodů a začali se předzásobovat moukou a dalšími potravinami. Zároveň jsem si ale uvědomoval, že by je to mohlo stresovat, takže jsem chtěl, aby vzpomínali i na něco hezkého a veselého, co jim tehdy pomohlo přežít.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje jako ředitel médií společnosti Internet Info.