Zlepšeme život hospodářských zvířat, máme unikátní šanci
17. května 2023
archiv
V Česku bude do roku 2027 úplně zakázaný klecový chov nosnic. Další hospodářská zvířata ale na lepší životní podmínky pořád čekají. Přitom informací o tom, co dělají klecové velkochovy se samotným zvířetem, ale i s klimatem a zdravím člověka, je víc než dost. Češi jako by se však cíleně udržovali v netečnosti. Maso jim chutná, a odkud pochází, je nezajímá, říká Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming.
Petice je součástí celounijní kampaně Konec doby klecové, která usiluje o zákaz všech klecí v chovech hospodářských zvířat. Nyní je ve fázi, kdy potřebujeme získat podporu národních vlád, přičemž ministr zemědělství je ta nejodpovědnější osoba. Při předání petice nám veřejně přislíbil, že v EU podpoří zákaz klecových chovů nejen pro slepice, což máme zdokumentováno. Náš obraz supermana se mu líbil, možná si ho pověsí na zeď v kanceláři. Věříme, že zabodujeme i tím pozitivním přístupem, kdy ukazujeme, že existují alternativy ke klecovým chovům.
Co se týče informovanosti, řekla bych, že jsme opravdu o několik let pozadu oproti některým zemím západní Evropy, jako je Velká Británie, Nizozemsko nebo Švédsko. Ale vidím i posun správným směrem. Co se tónu našich kampaní týče, volíme spíš serióznější, ale je pravda, že když nešokujeme, máme problém zachytit pozornost médií. Dokonce i tato zpráva, kde sám ministr převzal náš obraz supermana, nedosáhla na moc velkou publicitu. Myslím, že je potřeba to vybalancovat. Mít fakta, ale dát tomu i emoce.
Z mé zkušenosti jen čísla a fakta lidi nepřesvědčí. Vždyť ani ta velká konzumace masa není založená na vědeckém poznání, lidem prostě maso chutná, to je ten nejsilnější a zároveň nejproblematičtější aspekt. Navíc je maso cenově dostupné, spotřebitelé jsou válcováni reklamou a akcemi. Lidé se proto cíleně udržují ve stavu netečnosti, a to přes všechna fakta, která jsou k dispozici. Je to společenská norma. A spíš se skandalizuje to, když někdo maso nejí.
Jak se blíží termín přechodu na neklecové chovy, drůbežáři hledají důvody, jak to zvrátit. Poukazují na to, že vejce budou dražší. Tyto debaty ale už proběhly, když se zákaz schvaloval. Všechny velké řetězce se zavázaly, že nejpozději od roku 2027 nebudou prodávat klecová vejce. Stejně by tedy pro ně nebyl odbyt. To řeší i obavy z dovozu levných klecových vajec z Polska nebo Ukrajiny. Probíhající revize evropské legislativy pro welfare zvířat se zákazem klecí pro nosnice jednoznačně počítá na celém unijním trhu. My také usilujeme o nastavení dotačních podpor, aby šly na přestavbu klecových chovů, zatím není jasná částka.
Zatím je 62 procent českých nosnic v klecích, část klecových vajec se navíc používá jako ingredience do různých výrobků, neprodávají se tedy ve skořápce. Dobrá zpráva je, že obchodníci se čím dál víc zavazují i k tomu, že nebudou prodávat vůbec žádné výrobky obsahující vejce nosnic v klecích.
Podpořte Reportér sdílením článku
Stálá členka redakce Ekonews