Všechno, co jste chtěli vědět o slepicích a vejcích a styděli se zeptat
23. července 2021
Není úplně obvyklé, aby se mladý muž pustil do chovu slepic. „Moje žena chtěla, abychom zachránili nějaké ubožačky z klecových velkochovů. Tak jsme to udělali a mě začalo všechno kolem slepic hodně bavit,“ říká třiatřicetiletý Vojtěch Spousta z Kadaně. Když vejde s kyblíkem granulí do výběhu, obstoupí ho stovka jeho svěřenkyň mnoha plemen. Jedno vejce prodává za osm korun a Pražáci mu i tak můžou utrhnout ruce.
Vyrůstal jsem v paneláku v Kadani. Seznámili jsme se s manželkou, založili rodinu, postavili si baráček tady na kraji vesnice. Za plotem máme parcelu, na které územní plán nedovoluje stavět. Mně se nechtělo sekat trávu, tak jsme koupili tři ovce…
Se slepicemi začala moje milovaná žena. Že by chtěla domácí vajíčka. Rád kutím, tak jsem postavil kurník. Načež si vymyslela, že musíme zachránit nějaké chuděry z klecí. Začal jsem to studovat a zjistil dost příšerné věci.
Slepice v klecových velkochovech jsou vyšlechtěné na to, aby snášely co nejvíc vajíček. Je jich tam třeba patnáct tisíc nahňácaných na sebe, kohout žádný. Nemají co dělat, tak do sebe klovou. Jakmile se na slepici objeví krev, ostatní ji dobijou. Nonstop se tam svítí, aby nerozlišovaly den a noc ani roční období, a snášely jako o závod. Jenomže brzo jsou úplně zhuntované, vajíček ubývá. Tak jdou po čtrnácti až patnácti měsících na jatka.
Třeba šesti let, což ale není případ slepic z klecí. Slepice mají kloaku, která jim slouží k vylučování, rozmnožování i snášení. Když tím orgánem leze jedno vejce za druhým, trpí na záněty.
Nejenom pro zachránce, jako jsme my. Slepice vyřazené z klecí si může koupit kdokoliv, jednu za čtyřicet korun. To je velmi výhodná cena, takže si pro ně jezdí i lidi, kteří je pak dále chovají a později třeba snědí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.