Zn.: Bydlení zajištěno
6. srpna 2023
Reportér 08/2023 · Číslo 108Zn.: Bydlení zajištěno
Česko začalo chystat koncept levnějších nájemních bytů pro ty, kdo si nemohou dovolit platit tržní nájem. Prvním krokem je podpora obcí, aby si mohly chystat bytové projekty. Zároveň stát spolu s obcemi, bankami, developery i dalšími institucemi hledá správný model, jak zajistit dlouhodobě funkční výstavbu dostupného bydlení, které by mělo fungovat jako doplněk běžného tržního systému. Tak aby i zdravotní sestry, pečovatelé a další důležité profese měli kde bydlet.
V Česku poprvé přestaly růst ceny bytů, to je pro zájemce o bydlení dobrá zpráva. Ta horší je, že stále zůstávají velmi vysoké. A to jak v absolutních číslech, tak i v porovnání s příjmy obyvatelstva. Drahé nemovitosti se pochopitelně propisují i do postupného růstu tržního nájemného. I to je jeden z důvodů, proč se začíná rodit systém podpory dostupného bydlení. Výstavbu bytů s levnějšími nájmy podporují v řadě zemí Evropy, nejznámější a nejrozšířenější je asi rakouský model.
Většina obyvatel Česka bydlí ve vlastním domě nebo bytě, celkem je to 77 procent populace. Z toho 56 procent bydlí ve své nemovitosti nezatížené úvěrem (do této skupiny se počítají i ti, kdo bydlí v nemovitostech poskytnutých v rámci příbuzenstva), jedenadvacet procent pak obývá byt nebo dům zatížený úvěrem na bydlení – uvádí se v materiálu Přehled nemovitostního trhu v ČR, vypracovaném analytiky České spořitelny s odkazem na data Českého statistického úřadu ze sčítání lidu z roku 2021.
Pořízení vlastní nemovitosti je však čím dál tím komplikovanější. Ceny bytů až do třetího čtvrtletí minulého roku setrvale rostly, z toho v posledních pěti šesti letech dokonce velice prudce. Na konci loňského roku sice vinou výrazně oslabené poptávky mírně poklesly, přesto však zůstaly na vysoké úrovni. Z údajů statistického úřadu vyplývá, že od roku 2018 do roku 2022 nové byty zdražily o 62 procent a ty starší o 65 procent.
Ještě více může o českém bytovém trhu vypovídat srovnání průměrných cen nemovitostí s průměrnou výší ročního příjmu domácností v dané lokalitě (tzv. price to income ratio). Tento ukazatel udává, kolik ročních příjmů by domácnost potřebovala na pořízení nemovitosti, kdyby šly veškeré příjmy jen na tento účel. V Česku je podle údajů výzkumné společnosti Numbeo – které citovala nedávno zveřejněná analýza nemovitostního trhu České spořitelny – tento ukazatel 14,9. To je nejvyšší číslo ze všech sedmadvaceti zemí v EU. Jinými slovy, nikde jinde není v současné době vlastní bydlení tak obtížně dostupné jako právě u nás.
Vedle vysokých cen v poslední době komplikovaly zájemcům o vlastní bydlení také vysoké sazby nových hypoték a také přísnější pravidla pro jejich poskytování. Průměrná úroková sazba byla podle specializovaného serveru Swiss Life Hypoindex ještě v červnu 2021 na úrovni 2,51 procenta, letos v červnu to bylo 6,30 procenta.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.