Logo

Pryč s mobily, kreditkami i Facebookem

Až přijedou (pravděpodobně němečtí) hackeři Smuggler a Frank Braun na kongres do pražského institutu Paralelní Polis (začíná v pátek 6. října), budou mít tváře pod maskami. Jsou to takzvaní „privacy extremisté“, tedy lidé, kteří si úzkostlivě chrání soukromí. Přes prostředníky poskytli jediný (samozřejmě písemný) rozhovor pro česká média, ve kterém vysvětlují své radikální životní postoje.

Smugglere a Franku, jaký je mezi vámi dvěma vztah?

Frank: Máme spoustu společných myšlenek a naše filozofie jsou velmi podobné…

Smuggler: … asi jsme přátelé.

Víte o tom druhém, jestli má ženu, nějaké děti, psa, nebo třeba kolik mu je let?

Smuggler: Tohle nejsou nejlepší indikátory toho, jestli někdo „někoho zná“. Vím, jakým způsobem Frank přemýšlí, jaký má charakter, a to je důležitější než registrovat manželky – ono je lepší někoho znát než o něm mít informace.

Frank: Já toho vím o Smugglerovi dost, ale na druhou stranu méně, než je běžně považováno za povinné znalosti v přátelství – neznám například jeho skutečné jméno, přesný věk ani oficiální adresu. Naše přátelství mě naučilo hodně o tom, co je důležité: zastávat podobné hodnoty a dokázat druhému věřit na základě toho, jak se chová a co dělá, nikoli na základě povrchního zdání… Víte, kultura sdílení na sociálních sítích nás zavedla do situace, kdy mnoho lidí ztrácí ze zřetele to, co je v osobním vztahu důležité. Kolik opravdu blízkých přátel můžete mít?

Pět?

Frank: Možná deset, ale rozhodně ne pět set. Kdo jsou lidé, o nichž můžete říct, že vám budou krýt záda, když vás někdo z nějakého důvodu napadne online? S kým půjdete na kafe, když si budete potřebovat promluvit? Já upřednostňuju kvalitu před kvantitou a hloubku před povrchností, ale mainstreamová kultura jako by se ubírala opačným směrem.

Kdy padlo rozhodnutí, že si začnete přísně chránit vlastní soukromí?

Podpořte Reportér sdílením článku