Logo

... a začal zuřivě bodat

I když už je tma, zatím to vypadá klidně. Na ulici dovádějí děti, muži si dávají pivo.

foto Tomáš Forró

Když mě přepadli, trvalo to jen chvíli. Ten moment však byl symbolický. Odjel jsem do regionu El Chocó v Kolumbii zjistit, zda zemi pomohlo příměří uzavřené mezi vládou a levicovými bojůvkami FARC. A zjistil jsem, že válka proti partyzánům se tady změnila ve válku všech proti všem. Těžko se divit zprávám, že před násilím prchají dokonce i výrobci kokainu.

Aguacero. Tak tomu říkají místní – jde o průtrž mračen, která zaplaví ulice a jejíž nápor téměř brání člověku v chůzi. Liják je můj první dojem, který získám, když v deset hodin ráno přiletím do Quibdó, hlavního města kolumbijského departmentu El Chocó. Pak je zde ovšem ještě druhý dojem: dvě velké kaluže krve přímo u hotelu, v němž mám bydlet. V dešti u nich postávají vojáci se samopaly a hlouček zvědavců. Samí černoši. Mrtvoly už odvezli.

Na balkoně patra hotelu Shaira stojí dva Američané s plechovkami piva a roztřesenýma nohama. Zabití viděli na vlastní oči ze svého patra. Dva lupiči se pokusili vloupat do zavřeného obchodu, když k nim přistoupil muž, zřejmě majitel, beze slova střelil oba do hlavy – a odešel.

Ačkoliv je dopoledne, kvůli bouři je téměř šero. Ulice jsou zaplaveny vodou, čeří ji kolemjedoucí motorky. Dvě červené louže na chodníku se pomalu rozšiřují a vtékají do potůčku na cestě. Chodci se nevědomky brodí po kotníky v lidské krvi. Na vraždu se už zapomnělo.

Medellín

Nizozemský reportér mě před týdnem v Medellínu varoval.

Kolumbijské velkoměsto Medellín bylo kdysi světovou metropolí vražd a kokainu. Dnes je zde o něco klidněji, město trápí zejména šílené zácpy a tropický liják. Kolega se vůbec netají tím, že pokud přijdu pozdě, bude již pod vlivem drog a nedokáže souvisle mluvit.

Podpořte Reportér sdílením článku