Jak vypadaly Hadí lázně?
20. srpna 2019
František Fridrich
Jedním z témat letošních prázdnin bylo zrušení památkové ochrany nad Hadími lázněmi v Teplicích. Zde se můžete podívat, jak vypadalo průčelí jejich hlavní budovy před zhruba sto padesáti lety.
Teplice se sousedním Šanovem, který je dnes součástí města, byly kdysi prestižními lázněmi, kam se sjížděly korunované hlavy z celé Evropy. V žádných jiných lázních v Království českém se nerekreovalo tolik evropských panovníků jako v Teplicích.
Byl mezi nimi například ruský car Petr I. Veliký, který Teplice navštívil v doprovodu německého filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibnitze. A byl prý tamní ozdravnou kúrou tak nadšen, že po návratu do Petrohradu přikázal, aby se podobné prameny vyhledaly v Rusku – právě díky němu se tedy v ruském povědomí rozšířil význam lázeňství.
František Fridrich
Teplice si oblíbil také fotograf František Fridrich, který si v budově Kávového salónu dokonce otevřel pobočku svého pražského ateliéru. Kolem roku 1875 fotografoval v Šanově také Hadí lázně. Na tmavých postavách pánů je patrná textura bílkového papíru, který byl ve své době nejčastěji používaným materiálem pro fotografické pozitivy.
Své jméno získaly Hadí lázně díky nádržce, která prý svou teplou vodou lákala hady. Klasicistní architektura z roku 1796 byla v roce 1958 vyhlášena za kulturní památku, stát ji nicméně nechal zchátrat a odcházející ministr Antonín Staněk ochranu zrušil.
Historickým snímkům tuzemských lázní se věnuje nová publikace autora tohoto seriálu, která má název Lázně za císaře pána.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zaměřuje se na díla pořízená před rokem 1918.