Malý Herkules
31. května 2017
Chce být jako táta. Chce být velký. Chce být silný jako Herkules. Tak mu přibarvili chmýří pod nosem, oblékli jej do cvičitelského úboru a postavili na dvě závaží. Mělo snad jít o svéráznou oslavu Mezinárodního dne dětí?
Modelem je mládenec z cirkusové rodiny, kočovníci si na jedné ze svých štací nechali v ateliéru vyhlášeného třeboňského fotografa zhotovit propagační snímek. Čili nejde o žádnou oslavu dětských práv, ba právě naopak.
I dnes registrujeme zprávy o dětech s vypracovanými svaly, jimž ambice rodičů zkazily dětství a někdy i normální tělesný vývoj. Někdy jde o sportovní dril s vidinou zlatých medaili, jindy o těžkou každodenní práci.
V dobách před 140 lety, z nichž pochází náš snímek, děti běžně pomáhaly rodičům s výdělkem. Dokonce i dětství v aristokratických rodinách, kde vskutku nešlo o zajištění živobytí, bývalo spojeno se značným cepováním.
Na děti patří přísnost, říkávalo se. Pocity bezstarostnosti a bezpečí byly spíše vzácné, dětství nebývalo tak idylické, jak dnes máme sklony si někdy představovat. K přísnosti dospělých a těžké práci připočtěme ještě nemoci.
Náš snímek je stylizovanou ukázkou dětské práce, byť závaží dohromady jistě nevážila 200 kg, jak se uvedená čísla snaží předstírat. Písmeno K neoznačuje koruny (do srpna 1892 se používal jako měna zlatý), ale kilogramy.
Bronislav F. Kocipinski
A když už jsme zmínili Mezinárodní den dětí: 1. června 1925 se konala Světová konference pro blaho dětí a také festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul v San Franciscu shromáždil čínské sirotky…
Vyhlášení celosvětového dne na počest dětí tato konference sice doporučila, ale proklamace nebyla naplněna. Oficiálně se tak stalo až 1. června 1949, kdy Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zaměřuje se na díla pořízená před rokem 1918.