ODS předbíhá TOP 09
14. února 2016
Reportér 02/2016 · Číslo 18Když se řekne ODS, mnohým se vybaví „propadák“ z voleb roku 2013. Málokdo si však uvědomí, že občanští demokraté ztráceli příznivce téměř neustále. Tedy s jednou výjimkou – Mirku Topolánkovi se podařilo roku 2006 vrátit ODS až skoro na hranici dvou milionů hlasů. V dalších letech ovšem následoval ještě rychlejší pokles. Miroslav Kalousek trend oslabování občanských demokratů včas rozpoznal a jím založená TOP 09 je v posledních sněmovních volbách dokonce přeskočila o 200 tisíc hlasů.
Tehdy, v roce 2013, se zdálo, že o budoucím lídrovi české pravice je rozhodnuto. Teď se však zase zdá, že není.
Abychom porozuměli současnému vývoji, musíme se podívat, kam odešlo bezmála 700 tisíc občanů, kteří dali ODS své hlasy v roce 2010, zatímco o tři roky později už ne. Představa, že si je rozebrali Babiš a Schwarzenberg, není ani zdaleka správná. Z údajů o skutečných počtech odevzdaných hlasů a z průzkumů různých agentur můžeme sestavit jakýsi odhad toho, co se po pádu Nečasovy vlády odehrálo: ODS si udržela jen něco přes třetinu někdejších voličů, čtvrtinu si rovným dílem rozdělily ANO a TOP 09 (se Starosty a nezávislými), každý desátý se rozhodl pro nějakou jinou stranu a více než čtvrtina zůstala doma.
Zastavit pokles podpory ODS a získat zpět co nejvíce někdejších voličů se stalo hlavním úkolem nového předsedy strany Petra Fialy. Zpočátku se to zdálo nemožné. Po sněmovních volbách se ODS v průzkumech dál propadala a média spekulovala, že by příště nemusela překročit pětiprocentní hranici. Když se ale na modely různých agentur podíváme s odstupem či nadhledem, očistíme je od extrémních hodnot, ukáže se, že riziko propadu mezi mimoparlamentní strany hrozilo ODS opravdu jen krátce.
Konkurenční TOP 09 a STAN byly ovšem dlouhou dobu skoro dvakrát silnější. Jenže občanští demokraté měli jakousi skrytou, pro průzkumy těžko dostupnou zásobu potenciálních voličů, kteří jim sice nedali hlasy, ale úplně na ně nezapomněli. První signály, že by se cosi mohlo změnit, přišly s podzimem 2014, další krůček směrem vzhůru udělala ODS na jaře 2015. Od té doby se drží nad hranicí osmi procent. K této hodnotě se přibližovala také TOP 09, jenže z druhé strany; v prosinci 2015 – po odchodu Karla Schwarzenberga z funkce výkonného šéfa do pozice čestného předsedy – na onu hranici nakonec spadla. Lednový kongres ODS pak vyvolal větší aktivitu na sociálních sítích (45 tisíc příspěvků) než listopadový sněm TOP 09 (40 tisíc příspěvků) a první letošní modely naznačují, že zatímco ODS spíše posiluje, pokles TOP 09 pokračuje.
Podpořte Reportér sdílením článku
V roce 1990 stál za obnovou volebních výzkumů v Československu.