Daně a panika v ČSSD

Report

Je to takový typický příběh z české politiky. Šéf sociální demokracie Sobotka se v obavách z vysokých preferencí Babišova ANO pokusil zaujmout návrhem daňových změn. Plán byl narychlo spíchnutý – a sám Sobotka ho nakonec začal rozmělňovat.

Období lednových mrazů končilo a z centrály ČSSD v pražském Lidovém domě přicházely zprávy, že tam vypukla panika. 

Průzkumy veřejného mínění nadále potvrzovaly, že si ANO miliardáře a ministra financí Andreje Babiše udržuje náskok před sociální demokracií – což je samozřejmě v roce, kdy se budou konat volby, pro ČSSD mrzutá věc. Do toho se chystal sněm hnutí ANO a ve vedení sociální demokracie se šířily obavy, že na něm Babiš oznámí nějaký velký program, něco, co přitáhne ještě více voličů. 

Bohuslav Sobotka se tedy pokusil Babiše předběhnout. Svou politikou držel dlouho sociální demokracii u politického (lze říci rozbředlého) středu. Těsně před začátkem února se však na veřejnosti objevily zprávy, že sociální demokracie jedná o spolupráci s americkou agenturou STG; její lidé kdysi pomáhali v kampani Baracku Obamovi, podíleli se ovšem také na neúspěšné snaze Hillary Clintonové zvítězit v amerických prezidentských volbách. 

Pod vlivem nových amerických poradců a volebního manažera Jana Birkeho začal Sobotka zjišťovat, že stojí opravdu v čele levicové strany. A předložil návrh výrazných změn na poli daní – progresivní zdanění zaměstnanců a firem (čím vyšší příjem, tím vyšší daňová sazba) plus ještě speciální bankovní daň.

Sobotka si však naběhl. A nejde vůbec o to, že nějaký návrh progresivního zdanění předložil; takové plány sociální demokraté běžně předkládají. Potíž byla v tom, co přesně navrhl a jak a kdy to navrhl.

 

Předně Andrej Babiš s žádným překvapivým, explozivním programovým tahákem na voliče na sněmu ANO nepřišel. O programu delegáti ani nediskutovali; místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová dokonce „nespokojené občany“ (ANO je zkratkou Akce nespokojených občanů) marně vyzývala mikrofonem z pódia, aby využili šance a přišli k pultíku diskutovat a říct svůj názor. Z hlediska debat o programu šlo o jeden z nejnudnějších sjezdů v polistopadové historii, „zábavu“ obstaraly šéfovy žoviální projevy a autoritářské akce: předseda ANO nyní může měnit, škrtat či dosazovat lidi na kandidátky do sněmovních voleb v jednotlivých krajích.

Pokud jde o daně, Babiš na sněmu ANO oznámil, že on by je chtěl snížit všem lidem s příjmem pod 113 tisíc měsíčně a jinak nechat současnou výši (zatímco předseda sociální demokracie by je chtěl zvyšovat zaměstnancům s podstatně menším příjmem). Hned poté Sobotka v televizní debatě utrousil, že se pásmo, od nějž se daně zvýší, vlastně „může změnit… ti, co jsou liberální, by chtěli mít 80 tisíc“.

Sobotka totiž neměl zbrkle oznámený plán projednaný a schválený ve straně (což na rozdíl od Babiše potřebuje): schytal za to nevídanou kritiku od sociálních demokratů. Ti progresi schvalují, ale vytýkají mu hlavní problém celého návrhu – že vyšší sazby mají platit pro lidi s platem od 49 tisíc korun měsíčně. I mnoha lidem v ČSSD se to zdá příliš nízko a navrhují vyšší daně pro lidi minimálně s trojnásobkem průměrné mzdy (zhruba od zmíněných 80 tisíc). 

Kvůli svému spěchu tak odjížděl Bohuslav Sobotka na březnový sjezd své strany oslabený – takový byl dílčí závěr celé jeho operace. Druhá věc: příběh dokládá, jak zvláštně jsou čeští politici fascinováni sazbou daně z příjmu fyzických osob. Jednak tato daň zdaleka nepředstavuje největší zdroj příjmů státu, jednak je mnohem zásadnější například konstrukce a výše povinných odvodů na sociální pojištění, které podle mnoha ekonomů zvedají cenu práce.

O této položce se však Babiš se Sobotkou nepřeli. On je to totiž mnohem tvrdší oříšek než sazby daní z příjmů fyzických osob.

 

Autor je politický reportér, člen redakce Zpráv Seznamu.cz. Dříve pracoval v MF DNES a v Hospodářských novinách.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama