Pošlete peníze a pak jste… víte kde

Dáte třeba desítky tisíc a na základě příslibů dospějete k závěru, že za pár let budete mít k milionu – stačí se stát platícím členem takzvaného „nákupního společenství“ Lyoness. Problém je, že mnozí z těch, kteří peníze poslali, viděli jen zlomek. Nebo nic. Je mezi nimi například legendární fotbalista Antonín Panenka; Lyoness s centrálou v Rakousku a aktivitami v mnoha zemích ostatně fotbalové kluby sponzoruje, třeba pražskou Slavii. Přesto „nákupní společenství Lyoness“ připomíná finanční hry, které se objevují už od devadesátých let a vždycky slibují velké výdělky.

Z dnešního pohledu to vypadá jako krutý vtip. Jde o výzvu fanouškům s titulkem „Ušetřete peníze sobě i Bohemce!“ a fotkou legendárního Antonína Panenky, jenž drží v rukou dvě věrnostní karty společnosti Lyoness – modrou a zlatou. Příznivcům se doporučuje, ať se přidají k Lyoness jako on a pomůžou finančně sobě i klubu. Když ten článek z roku 2009 na webu klubu Bohemians slavnému fotbalistovi připomenu v zasedačce vršovického Ďolíčku, Antonín Panenka se trpce usměje. Poté co do „nákupního společenství“ Lyoness, jak zní oficiální název, vstoupil, se ukázalo, že by nejvíce ušetřil, kdyby se mu vyhnul.

„Spousta lidí říká, že to je pyramida nebo letadlo. Já to nevím, nemůžu to selským rozumem posoudit. Já jsem do toho investoval čtyřiašedesát tisíc, což jsou slušné peníze, když má člověk jenom důchod. Vrátily se nějaké drobné částky,“ vypráví Antonín Panenka s odstupem více než sedmi let.

„Šli jsme do toho jako rodina, něco dala i manželka a děti. Člověk pořád v duchu doufá, že se to nějak vyvrbí a nějaká naděje je. Ale asi moc velká nebude, když slyším, kolik lidí v tom je a kolik korun do toho vrazili. Uspokojit je všechny bude asi těžké,“ pokračuje Antonín Panenka.

Neznal jsem pozadí

Jen v Česku jsou tisíce lidí v podobné situaci jako Panenka. Do systému rakouské společnosti Lyoness vložili během předchozích let dohromady řádově miliardy korun. Slibované zisky, osminásobné zhodnocení, jim nedorazily ani po letech. Většině lidí se z toho vrátily jen zlomky, stovky a tisícikoruny. Řada lidí, s nimiž Reportér mluvil, to již vzdala a peníze v hlavě již odepsala. Ti, kteří vydrželi s nervy, nyní bojují aspoň o vrácení původních vkladů.

„Naším cílem je pomoc lidem, kteří byli poškozeni jednáním a fungováním společnosti Lyoness, a dosáhnout vrácení peněz,“ říká Miroslav Kaiser, který stojí za zapsaným spolkem Platforma poškozených. Spolek sdružuje již více než pět set lidí, kteří do Lyoness vložili částky od šedesáti tisíc až po miliony. „V zahraničí je důvěryhodnost Lyoness už hodně nabouraná. Ale v zemích, jako je Česko, kde je jazyková vybavenost špatná, lidé nemají informace a nedokážou se bránit. Naopak, když za nimi Lyoness teď chodí s novou investiční pohádkou okolo fotbalových klubů, dokážou jim to znovu prodat,“ vysvětluje svou motivaci Kaiser. Před lety byl sám příznivcem a promotérem Lyoness, který věřil, že buduje síť nakupujících a obchodníků s univerzální věrnostní kartou. „Makal jsem na tom jako blázen. Ale tehdy jsem neznal pozadí,“ říká s tím, že do Lyoness vložil řádově miliony korun. Dnes se ani nemůže na část virtuálních účtů na počítači podívat. Společnost mu dala výpověď a přístup do systému zablokovala.

Podpořte Reportér sdílením článku