Komentář

Pravda mého kmene

28 / 06 / 2018

Platí to nalevo i napravo, u liberálů i u konzervativců, u fanoušků Jiřího Drahoše i příznivců Donalda Trumpa. Svému oblíbenci promineme věci, za které bychom jiné kritizovali. Dvojí metr dále zhoršuje veřejnou debatu.

Platí to nalevo i napravo, u liberálů i u konzervativců, u fanoušků Jiřího Drahoše i příznivců Donalda Trumpa. Svému oblíbenci promineme věci, za které bychom jiné kritizovali. Dvojí metr dále zhoršuje veřejnou debatu.

Byl sice začátek června, ale jako by se vrátil leden. Jiří Drahoš, poražený v druhém kole lednových prezidentských voleb Milošem Zemanem, potvrdil kandidaturu do Senátu – a z řad části jeho příznivců se mu opět dostalo velkého aplausu. To nadšení mě překvapilo.

Aby bylo jasno: Miloše Zemana jsem nevolil a uvědomuji si, jak jsou podzimní senátní volby důležité a že v nich půjde o to, zda bude druhá parlamentní komora schopná bránit zbrklým či nebezpečným návrhům na změnu ústavy. Moje pochybnosti se týkají toho, zda je právě Jiří Drahoš ten správný člověk, jenž má být do takových voleb vysílán.

Za Drahošovu senátní kampaň hovořil Jakub Kleindienst, jenž šéfoval i jeho prezidentské kampani – a ta skončila neúspěchem: zdá se tedy zvláštní, že se vydal do kampaně další. Mnozí Drahošovi skalní fanoušci nejspíše odpovědí, že za porážku mohou pouze pošetilí voliči, kteří volili Zemana, což působí jako značně sporná logika; ovšem je zde další problém, z něhož je ještě obtížnější se vykroutit. Jakub Kleindienst má za sebou různé podezřelé obchodní aktivity (Reportér o nich informoval v prosinci, zprávy lze nalézt i v jiných médiích). Tuto věc však přechází část Drahošových příznivců mlčením – lze se přitom důvodně domnívat, že kdyby měl spolupracovníka s takovými škraloupy někdo jiný, koho nemají rádi, velice by se zlobili.

Kde se tento jev bere? Vzniká, protože spousta lidí je ke svému oblíbenci shovívavá a ignoruje jakoukoli kritiku. Můj oblíbenec prostě patří k mému kmeni, můj kmen má pravdu, drobné chyby oblíbence neřeším a basta.

 

Kim je tvrdý chlap

Samozřejmě nejde ani náhodou o jev typický pouze pro příznivce Jiřího Drahoše, dokonce se ani v nejmenším nejedná jen o český problém. Ukazuje se to například v nynějších politických debatách ve Spojených státech. Ponechám nyní stranou zarputilost, s níž tvrdé jádro fanoušků Hillary Clintonové stále zcela přehlíží její závažné deficity (třeba sporné věci kolem jejich financí a Nadace Clintonových) – a zaměřím se na Donalda Trumpa a jeho příznivce; on je ostatně fakticky důležitější, ježto na rozdíl od Hillary volby vyhrál a je prezidentem.

Za typický příklad dvojího metru jeho fanoušků považuji jeden aspekt setkání prezidenta Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Nechci zde hodnotit celý summit, zastavím se však u Trumpových výroků, které po summitu pronesl na adresu jedné z nejhorších diktatur světa. „Jeho země ho (Kima) miluje. Jeho lidé, podívejte se na jejich nadšení,“ řekl Trump patrně v narážce na opakující se severokorejské průvody oslavující „nejvyššího vůdce“. „Je to tvrdý chlap. Když převezmete vládu nad tvrdou zemí plnou tvrdých lidí od svého otce…, je mi jedno, kdo jste, když to (jako Kim) dokážete ve 27 letech, to by dokázal jen jeden z deseti tisíc.“

Kdyby takový výrok řekl Trumpův předchůdce Obama, tak by Trumpovi příznivci nejspíše bouchli vztekem. Lze to říci se značnou mírou jistoty – existují totiž záběry různých komentátorů prorepublikánské, nyní převážně protrumpovské zpravodajské televizní stanice Fox News: ti kdysi spílali Obamovi za to, že se setkává s diktátory, ale kvůli summitu Trumpa s diktátorem Kimem vycházela ze stejných úst slova bezvýhradné chvály.

 

Doba internetová

Jistě lze říci, že problém dvojího metru, druh kognitivního zkreslení, kdy dáváme přednost informacím, které potvrzují naše názory, není u lidí nic nového; ostatně i já s tím občas bojuji. Nové je ovšem nynější prostředí. Lidská komunikace prochází revolučními změnami a nelze se zbavit pocitu, že fenomén pravdy mého kmene, kdy oblíbenci promíjíme to, za co bychom neoblíbence zpucovali, v prostředí internetových sociálních sítí dále sílí. Výsledkem, obávám se, je, že se tak dále zhoršují možnosti rozumné debaty mezi různými tábory, lidé se dále opevňují v pozicích svého kmene a o svém kmeni pochybují ještě méně než dříve. A jsem opravdu zvědav, kam takový vývoj povede.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat