Andrej a továrna na hnojiva

Když areál Lovochemie čelil v červnu 2013 následkům povodní, přijel situaci obhlédnout sám velký šéf Andrej Babiš.

foto ČTK

Kde se vzal Andrej Babiš a jeho bohatství? Klíčovou roli v tom sehrála továrna na hnojiva. Lovochemie byla prvním velkým podnikem, který ovládl. Příběh začal krátce po revoluci; jednu z jeho částí označil Babiš ve svém oficiálním životopise za jedinou problematickou kauzu v historii Agrofertu. Významnou roli přitom v jistou chvíli sehrála vláda Miloše Zemana. Magazín Reportér se k ovládnutí Lovochemie vrátil a zjistil řadu dříve nepublikovaných detailů.

Je to klenot impéria Andreje Babiše. A je klíčem k tomu, proč získal kontrolu nad významnou částí českého zemědělství a chemie, dvou hlavních oborů, na nichž Babiš vyrostl. Lovochemie je koneckonců i klíčem k úspěchu v politice. Veteráni boje o lovosický gigant patří zjevně mezi věrné a spolehlivé: po nástupu hnutí ANO do vlády zamířili na ministerstva, do parlamentu i státních podniků.

Příběh ovládnutí Lovochemie není jednoduchý, jednoduchá nebyla ani cesta Andreje Babiše od nuly k miliardám. Přesto se vyplatí kořeny Babišova zbohatnutí prozkoumat, ukazují totiž, jak umí vytěžit každou příležitost a jak mu v klíčových momentech dopomohla součinnost českého státu.

Babiš nedávno žertoval, že má za sebou dva startupy. O jeho politickém startupu se toho ví dost. Pojďme se tedy podívat, jak začal ten podnikatelský.

Cesta k získání Lovochemie začala v raných devadesátých letech. V severočeských Lovosicích panovala po listopadu 1989 revoluční nálada. Chemička, která se tehdy jmenovala Secheza, totiž byla podle pamětníků spolu s papírnami ve Štětí největší rudou baštou v okrese Litoměřice. K výběru nových vedoucích pracovníků v prvním roce nového režimu patřilo časté vyřazování – a to z důvodu evidence ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti.

Politické otázky však brzy ustoupily finančním aspektům. Zemědělci začali šetřit a méně hnojit, od lovosické továrny už neodebírali to, co dřív. Na Sechezu zároveň dopadla těsně před revolucí rozestavěná investice za více než půl miliardy tehdejších korun československých. Na tu dobu šlo o obrovské peníze a otázka zněla, jak pokračovat. Začalo tedy shánění nových smluv a zákazníků.

Podpořte Reportér sdílením článku