Ocenění

Nespresso Talents: Co dokáže jen ona

09 / 07 / 2018

U příležitosti 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se předávaly ceny české sekce prestižní soutěže Nespresso Talents. Letošní téma neslo název „Co dokáže jen ona“ a šlo o příběhy žen, které dokáží měnit své vlastní životy k lepšímu. Všechny filmy spojovala i další věc: byly natočeny na vertikální formát 6:19, který známe z mobilů a sociálních sítí.

U příležitosti 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se předávaly ceny české sekce prestižní soutěže Nespresso Talents. Letošní téma neslo název „Co dokáže jen ona“ a šlo o příběhy žen, které dokáží měnit své vlastní životy k lepšímu. Všechny filmy spojovala i další věc: byly natočeny na vertikální formát 6:19, který známe z mobilů a sociálních sítí.

Nejlepší snímky, jejichž autory jsou mladí a nadějní filmoví tvůrci, vybírala mimo jiné Daria Kascheeva, studentka pražské FAMU. Světová vítězka loňského ročníku soutěže Nespresso Talents si snímkem To Accept otevřela dveře do světa filmu – obdržela finanční odměnu na odstartování kariéry a dočkala se rovněž zájmu producentů.

„Především jsem ale díky tomu získala odhodlání že můžu něco dobrého vytvořit. Dozvěděli se o mně zajímaví lidé, teď například připravuji bakalářský film v koprodukci Martina Vandase a jeho společnosti Maur Film. Dostávám cenné rady, jak to chodí ve světě profesionálního filmu, hodně si toho cením,“ komentuje Daria svůj úspěch v Nespresso Talents.

 

Působivé výpovědi

Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si Daria Kascheeva vyzkoušela roli porotkyně. Spolu s herečkou Zuzanou Stivínovou a producentkou Petrou Ondřejkovou pak v průběhu festivalu oznámila jména tří vítězů české sekce soutěže.

Hlavní cenu a šek na 3 000 eur získala Barbora Kočičková se snímkem The Fridge. Barbora je studentka režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

5b4345a79c40efba652f474d MEDIA_ITEM image
Porotkyně a vítězky české sekce soutěže Nespresso Talents. Zleva Zuzana Stivínová, Klára Plechsson, Petra Ondřejková, Barbora Kočičková, Veronika Kellnerová, Darja Kascheeva.

Druhé místo (odměna 1000 eur) obsadila Veronika Kellnerová, studentka divadelní vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a estetiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Její film se jmenuje One – Off.

Třetí cenu (rovněž 1000 eur) pak získala Klára Plechsson, která studuje marketing na Prague Business College, se snímkem She makes a difference.

Originální a působivé výpovědi žen vznikly ve výškovém formátu 9:16, na který jsme zvyklí z mobilních telefonů. Po loňském tématu „Máte tu moc“ následovaly příběhy silných žen, které dokáží měnit svět kolem sebe i své vlastní životy – pod názvem „Co dokáže jen ona“.

 

Vzkazy na ledničce

Jak se českým filmařům pracovalo s nezvyklým vertikálním formátem? „Jsem ráda, že jsem si mohla vyzkoušet, jak tenhle formát efektivně využít,“ říká vítězka Barbora Kočičková, autorka tříminutového snímku The Fridge. Ten vypráví o tom, jak se v průběhu života jedné ženy proměňují vzkazy na ledničce, které jí tam zanechává její partner.

Jedna z českých finalistek Veronika Kellnerová, studentka estetiky a divadelní vědy, k tématu dodává: „Ženám jsou přisuzovány určité společenské role, ale je jen na nás, jak s nimi naložíme. Žena, která se rozhodne zůstat doma s dětmi, vykašle se na kariéru i na účes, je stejně unikátní a zajímavá jako designérka skla s letním bytem v Kodani.“ 

 

Nespresso Talents
Mezinárodní kolo Nespresso Talents vyvrcholilo v rámci květnového festivalu v Cannes, hlavní cenu obdržel Kiran Pokharel z Nepálu. Porota ocenila jeho snímek Křídla, který vypráví o ženě prchající ze svého domácího vězení. O druhé a třetí místo se podělili Mans Berthas ze Švédska s filmem Ostrov Capri o vztahu vnučky a babičky a Anna Zollová z Polska, jež natočila snímek Léčba srdcem o porodní asistence. Všechny tři uvedené snímky můžete zhlédnout  zde.
Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat