Nespresso Talents: Co dokáže jen ona

Homepage

U příležitosti 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se předávaly ceny české sekce prestižní soutěže Nespresso Talents. Letošní téma neslo název „Co dokáže jen ona“ a šlo o příběhy žen, které dokáží měnit své vlastní životy k lepšímu. Všechny filmy spojovala i další věc: byly natočeny na vertikální formát 6:19, který známe z mobilů a sociálních sítí.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Nejlepší snímky, jejichž autory jsou mladí a nadějní filmoví tvůrci, vybírala mimo jiné Daria Kascheeva, studentka pražské FAMU. Světová vítězka loňského ročníku soutěže Nespresso Talents si snímkem To Accept otevřela dveře do světa filmu – obdržela finanční odměnu na odstartování kariéry a dočkala se rovněž zájmu producentů.

„Především jsem ale díky tomu získala odhodlání že můžu něco dobrého vytvořit. Dozvěděli se o mně zajímaví lidé, teď například připravuji bakalářský film v koprodukci Martina Vandase a jeho společnosti Maur Film. Dostávám cenné rady, jak to chodí ve světě profesionálního filmu, hodně si toho cením,“ komentuje Daria svůj úspěch v Nespresso Talents.

 

Působivé výpovědi

Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si Daria Kascheeva vyzkoušela roli porotkyně. Spolu s herečkou Zuzanou Stivínovou a producentkou Petrou Ondřejkovou pak v průběhu festivalu oznámila jména tří vítězů české sekce soutěže.

Hlavní cenu a šek na 3 000 eur získala Barbora Kočičková se snímkem The Fridge. Barbora je studentka režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

Druhé místo (odměna 1000 eur) obsadila Veronika Kellnerová, studentka divadelní vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a estetiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Její film se jmenuje One – Off.

Třetí cenu (rovněž 1000 eur) pak získala Klára Plechsson, která studuje marketing na Prague Business College, se snímkem She makes a difference.

Originální a působivé výpovědi žen vznikly ve výškovém formátu 9:16, na který jsme zvyklí z mobilních telefonů. Po loňském tématu „Máte tu moc“ následovaly příběhy silných žen, které dokáží měnit svět kolem sebe i své vlastní životy – pod názvem „Co dokáže jen ona“.

 

Vzkazy na ledničce

Jak se českým filmařům pracovalo s nezvyklým vertikálním formátem? „Jsem ráda, že jsem si mohla vyzkoušet, jak tenhle formát efektivně využít,“ říká vítězka Barbora Kočičková, autorka tříminutového snímku The Fridge. Ten vypráví o tom, jak se v průběhu života jedné ženy proměňují vzkazy na ledničce, které jí tam zanechává její partner.

Jedna z českých finalistek Veronika Kellnerová, studentka estetiky a divadelní vědy, k tématu dodává: „Ženám jsou přisuzovány určité společenské role, ale je jen na nás, jak s nimi naložíme. Žena, která se rozhodne zůstat doma s dětmi, vykašle se na kariéru i na účes, je stejně unikátní a zajímavá jako designérka skla s letním bytem v Kodani.“ 

 

Nespresso Talents
Mezinárodní kolo Nespresso Talents vyvrcholilo v rámci květnového festivalu v Cannes, hlavní cenu obdržel Kiran Pokharel z Nepálu. Porota ocenila jeho snímek Křídla, který vypráví o ženě prchající ze svého domácího vězení. O druhé a třetí místo se podělili Mans Berthas ze Švédska s filmem Ostrov Capri o vztahu vnučky a babičky a Anna Zollová z Polska, jež natočila snímek Léčba srdcem o porodní asistence. Všechny tři uvedené snímky můžete zhlédnout  zde.
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama