Případ Janka Kroupy: šéfredaktoři píší řediteli Českého rozhlasu

Report

Chce vedení Českého rozhlasu, aby se jeho lidé vyhýbali politicky citlivým případům? Mohlo by to tak dopadnout. Desítka šéfredaktorů se proto obrátila na generálního ředitele Reného Zavorala dopisem, v němž zdůrazňují principy veřejnoprávního zpravodajství.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Agrofert neoprávněně hospodaří na více než 1700 hektarech půdy a pobírá na tyto pozemky evropské dotace, zaznělo v příspěvku Janka Kroupy, který Český rozhlas odvysílal 28. listopadu.

Následoval povyk, do svého zaměstnance se na zasedání Rady ČrO ostře pustil ředitel veřejnoprávního rozhlasu René Zavoral, který zveřejnění kauzy označil za „antibabišovské tažení“. 

Považujeme postup kolegů z redakce rozhlasu (rozhovor s Kroupou si můžete poslechnout zde) za důvodný a legitimní, iniciovali jsme proto vznik otevřeného dopisu následujícího znění:

 

Vážený pane generální řediteli,

 

 

dovolte, abychom se na vás obrátili v souvislosti s jednáním Rady Českého rozhlasu dne 29. 11. 2017 a vaším následným vyjádřením na stránce www.renezavoral.cz.

 

Na jednání rady i na svých webových stránkách se vyjadřujete k textu publikovanému na stránkách iRozhlas.cz pod titulkem „Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace“. Vyjadřujete zde přesvědčení, že téma mělo být zpracováno šířeji, mělo poukázat na obecnější problém nejasností ve vztahu k vlastnictví půdy a že právě v tom vidíte úlohu veřejnoprávního zpravodajství. Zároveň jste na zasedání Rady ČRo řekl, že věc budete dále řešit a že se k tématu budete vracet i na dalším zasedání.

 

Jsme přesvědčeni, že právě adresné poukázání na konkrétní situaci, ve které se nacházela akciová společnost v té době patřící členovi Vlády České republiky, naplňovalo podstatu plnění zpravodajské povinnosti vůči veřejnosti. Obdobným způsobem, tedy se snahou poukázat na konkrétní případy a konkrétní politické činitele, postupovala média i v případech jiných politiků a minulých vlád. Právě držení politické moci a významného úřadu dělá případy těchto politiků specifickými, a tím se vymykajícími z řady.

 

Se vším respektem k vaší pravomoci generálního ředitele si vás dovolujeme požádat, abyste redaktory vámi řízeného Českého rozhlasu plně podpořil nyní i do budoucna v konkrétním a adresném přístupu. Právě na případech, jako je ten, který právě projednáváte s Radou Českého rozhlasu, se definují principy zpravodajských standardů. Věříme, že jste si toho plně vědom.

 

 

S přátelským pozdravem

 

 

Robert Čásenský, šéfredaktor, Reportér

 

Marek Stoniš, šéfredaktor, Reflex

 

Erik Tabery, šéfredaktor, Respekt

 

Martin Jašminský, šéfredaktor, Hospodářské noviny

 

Tomáš Skřivánek, šéfredaktor centrální redakce, Deník

 

Marek Wollner, šéfredaktor Reportéři ČT, Česká televize

 

Dalibor Balšínek, šéfredaktor, Echo24.cz

 

Robert Břešťan, šéfredaktor, HlídacíPes.org

 

Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

 

Pavel Šafr, šéfredaktor, Forum24.cz

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama