#GivingTuesday, nejštědřejší den světa

23. listopadu 2017

Profimedia.cz

Giving Tuesday je svátek dárcovství, do kterého se zapojují tisíce organizaci po celém světě. Má jediný cíl: pomáhat. Propukne vždy v úterý po Dni díkůvzdání a od loňského roku se této globální kampaně účastní i Česko. Mezi těmi, kteří potřebují pomoc, je letos například tříletý Hynek ze Slaného.

Dárcovské úterý má být kontrastem k Black Friday (marketingová akce spojená s výprodeji a velkými slevami) a Cyber Monday (povzbuzuje k on-line nakupování) – v obou případech jde hlavně o utrácení, přičemž datum je odvozeno od Dne díkůvzdání. Autory konkurenčního nápadu mířícího na naši štědrost jsou lidé z newyorského Belfer Center for Innovation & Social Impact.

Poprvé se svátek dárcovství konal v roce 2012, tentokrát se jej účastní 98 zemí. V Česku si ho vzala pod svá křídla Asociace společenské odpovědnosti a pod hashtagem #GivingTuesdayCZ je možné najít přes stovku konkrétních výzev. A i menší dary od jednotlivců mohou pěkně nakynout, neboť firmy jako Albatros Media nebo TextilEco se zavázaly, že vybranou sumu zdvojnásobí.

O Hynkovi a dalších

Prevence proti mozkové mrtvici, darování knih, jóga pro seniory, doučování češtiny pro děti cizinců. To jsou některé počiny na seznamu #GivingTuesdayCZ. Je tu i sbírka na bezbariérový chodník pro vozíčkáře z Domova sv. Josefa; pokud se věc podaří, budou moci bezpečněji přejíždět mezi budovami a trávit víc času venku. Jedním ze silných příběhů je i ten Hynkův.

Tříletý chlapec ze Slaného se kvůli shodě špatných náhod málem utopil v bazénu. Probral se až po dvouměsíčním bezvědomí a nyní je odkázaný na pomoc blízkých. Rodiče se snaží o zajištění intenzivní rehabilitace, Hynek potřebuje i péči neurologa či zdravotní pomůcky. Čeká jej finančně náročná terapie, která může trvat několik let, a přitom ji nehradí zdravotní pojišťovna.

Valentýnce je deset roků. Před časem jí začala bolet hlava, následovala porucha hybnosti i vědomí. Diagnóza: autoimunitní onemocnění s těžkým zánětem mozku. Dívka postupně překonala nejhorší komplikace a statečně rehabilituje. Její pohyb je však nestabilní a stále nemůže používat levou ruku. Také její další léčba může stát řádově stovky tisíc korun.

Elence bylo osm měsíců, když dostala z ničeho nic první epileptický záchvat. Její vývoj se tím zcela zastavil. Nyní je jí osm let a není schopna samostatného pohybu, proto je odkázána na trvalou péči své rodiny. „Elenka se opravdu moc snaží, do cvičení jde s velkou vervou. Kdo ji zná, vidí velké pokroky,“ říká holčičina maminka paní Szymanská.

Vaškovi je třiadvacet let a svalová dystrofie mu způsobuje postupné ochabování svalstva. S nadhledem o sobě říká, že je napůl robot; má tím na mysli, že bez elektřiny nedá ani ránu. Neobejde se bez plicního ventilátoru a nyní shání peníze na nový vozík, který by mohl ovládat ústy, respektive pohybem rtů, neboť ten původní s klasickým joystickem je již nad jeho síly.

Nejde jen o peníze

Částka darovaná v rámci Giving Tuesday přesáhla vloni 168 milionů dolarů. Darovat lze i různé věci, případně osobní pomoc v podobě dobrovolnictví, nebo třeba zorganizovat sbírku. Zapojují se i známé tváře, u nás je to modelka Petra Němcová, Michal Kavalčík známý jako Ruda z Ostravy či spisovatelka Bára Nesvadbová.

Jak už bylo řečeno, do globální oslavy filantropie se zapojují i firmy, které zdvojnásobují sumu vybranou od jednotlivců. Nemalou pomocí je také sdílení příspěvků o tomto počinu na sociálních sítích a jejich označování hashtagem #GivingTuesdayCZ. Podrobnosti včetně prokliku na pohodlný platební portál najdete zde.

Podpořte Reportér sdílením článku