#GivingTuesday, nejštědřejší den světa
23. listopadu 2017
Giving Tuesday je svátek dárcovství, do kterého se zapojují tisíce organizaci po celém světě. Má jediný cíl: pomáhat. Propukne vždy v úterý po Dni díkůvzdání a od loňského roku se této globální kampaně účastní i Česko. Mezi těmi, kteří potřebují pomoc, je letos například tříletý Hynek ze Slaného.
Dárcovské úterý má být kontrastem k Black Friday (marketingová akce spojená s výprodeji a velkými slevami) a Cyber Monday (povzbuzuje k on-line nakupování) – v obou případech jde hlavně o utrácení, přičemž datum je odvozeno od Dne díkůvzdání. Autory konkurenčního nápadu mířícího na naši štědrost jsou lidé z newyorského Belfer Center for Innovation & Social Impact.
Poprvé se svátek dárcovství konal v roce 2012, tentokrát se jej účastní 98 zemí. V Česku si ho vzala pod svá křídla Asociace společenské odpovědnosti a pod hashtagem #GivingTuesdayCZ je možné najít přes stovku konkrétních výzev. A i menší dary od jednotlivců mohou pěkně nakynout, neboť firmy jako Albatros Media nebo TextilEco se zavázaly, že vybranou sumu zdvojnásobí.
Prevence proti mozkové mrtvici, darování knih, jóga pro seniory, doučování češtiny pro děti cizinců. To jsou některé počiny na seznamu #GivingTuesdayCZ. Je tu i sbírka na bezbariérový chodník pro vozíčkáře z Domova sv. Josefa; pokud se věc podaří, budou moci bezpečněji přejíždět mezi budovami a trávit víc času venku. Jedním ze silných příběhů je i ten Hynkův.
Tříletý chlapec ze Slaného se kvůli shodě špatných náhod málem utopil v bazénu. Probral se až po dvouměsíčním bezvědomí a nyní je odkázaný na pomoc blízkých. Rodiče se snaží o zajištění intenzivní rehabilitace, Hynek potřebuje i péči neurologa či zdravotní pomůcky. Čeká jej finančně náročná terapie, která může trvat několik let, a přitom ji nehradí zdravotní pojišťovna.
Valentýnce je deset roků. Před časem jí začala bolet hlava, následovala porucha hybnosti i vědomí. Diagnóza: autoimunitní onemocnění s těžkým zánětem mozku. Dívka postupně překonala nejhorší komplikace a statečně rehabilituje. Její pohyb je však nestabilní a stále nemůže používat levou ruku. Také její další léčba může stát řádově stovky tisíc korun.
Elence bylo osm měsíců, když dostala z ničeho nic první epileptický záchvat. Její vývoj se tím zcela zastavil. Nyní je jí osm let a není schopna samostatného pohybu, proto je odkázána na trvalou péči své rodiny. „Elenka se opravdu moc snaží, do cvičení jde s velkou vervou. Kdo ji zná, vidí velké pokroky,“ říká holčičina maminka paní Szymanská.
Vaškovi je třiadvacet let a svalová dystrofie mu způsobuje postupné ochabování svalstva. S nadhledem o sobě říká, že je napůl robot; má tím na mysli, že bez elektřiny nedá ani ránu. Neobejde se bez plicního ventilátoru a nyní shání peníze na nový vozík, který by mohl ovládat ústy, respektive pohybem rtů, neboť ten původní s klasickým joystickem je již nad jeho síly.
Částka darovaná v rámci Giving Tuesday přesáhla vloni 168 milionů dolarů. Darovat lze i různé věci, případně osobní pomoc v podobě dobrovolnictví, nebo třeba zorganizovat sbírku. Zapojují se i známé tváře, u nás je to modelka Petra Němcová, Michal Kavalčík známý jako Ruda z Ostravy či spisovatelka Bára Nesvadbová.
Jak už bylo řečeno, do globální oslavy filantropie se zapojují i firmy, které zdvojnásobují sumu vybranou od jednotlivců. Nemalou pomocí je také sdílení příspěvků o tomto počinu na sociálních sítích a jejich označování hashtagem #GivingTuesdayCZ. Podrobnosti včetně prokliku na pohodlný platební portál najdete zde.
Podpořte Reportér sdílením článku
Studovala pražskou žurnalistiku.