Nevěra v holdingu. Babiš se zlobí na Faltýnka

Report

Léta byl věrným a oddaným spojencem svého šéfa Andreje Babiše. V poslední době se však Jaroslav Faltýnek podle několika zdrojů začal chovat více samostatně. Není zcela jasné, jak moc se Faltýnek emancipoval – z různých informací však lze usuzovat, že si Babiš tohoto vývoje všiml a není z něj právě šťastný.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

To video je výmluvnou výpovědí o vztazích uvnitř ANO 2011. Natočil ho v říjnu 2017 známý regionální novinář Miroslav Mareš ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Na předvolební mítink tam tehdy přijel Andrej Babiš a jeho pravá ruka, šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Na videu je vidět, jak oba muži stojí v blízkosti cimbálové kapely, která hraje lidové písně. Náhle muzikanti spustí Tancuj, tancuj, vykrúcaj – a Faltýnek se v jednu chvíli nechává unést. Zvedne ruce a snaží se tančit a juchat, ale hned nato se podívá na svého bosse. A když vidí, že Babiš nekřepčí, Faltýnek se stáhne a jen se trochu pohupuje do rytmu.

Dlouho platilo, že Faltýnek je pragmatický a oddaný vykonavatel vůle Andreje Babiše. Když Babiš potřeboval krýt záda, šéf jeho poslaneckého klubu tak bez mrknutí oka učinil. Když bylo potřeba zajistit v zemědělském výboru vstřícnost pro velké agrární firmy (tedy i pro Babišem založený Agrofert), Faltýnek bojoval jako lev. 

V poslední době se však situace změnila. Není to sice viditelné na první pohled, ale více informací nasvědčuje, že se Jaroslav Faltýnek snaží emancipovat. V ANO 2011 začal dělat do určité míry vlastní politiku a tvořit si vlastní síť vazeb mimo svět Agrofertu.

Někteří lidé, kteří Faltýnka znají, říkají, že je na něm znát, že chce být vlivný skoro jako jeho šéf. „Je hodně učenlivý, v politice byl dřív než Babiš, takže zákulisní intriky a lobbing ovládá dokonale. A od Babiše se navíc naučil všechny byznys-fígle i brutální způsoby ovládání lidí,“ řekl Reportéru jeden z podnikatelů z Olomoucka, který Faltýnka dobře zná, ale nechtěl být jmenován. „I on má ambici být politickým kmotrem,“ dodal podnikatel. Lidé na Prostějovsku, odkud Faltýnek pochází, o něm poměrně trefně mluví jako o „kmotru Jarkovi“.

Je to právě Faltýnek, kdo se zná s různými lobbisty či kmotry české politiky lépe než Babiš. Když je potřeba, dovede ve sněmovně aktivovat hlasovací koalici ANO, SPD a komunistů, jak se to už od voleb několikrát stalo. Takové kontakty má Faltýnek vlastně v popisu práce. Dělá věci, které šéf ANO tak snadno dělat nemůže. Kdyby někdo viděl, že se Babiš stýká s hradním šéfporadcem Martinem Nejedlým či s druhým mužem SPD Tomia Okamury Radimem Fialou, mohl by to být problém: Babiš si buduje na veřejnosti image, že takový není. I on však dobré informace z těchto kruhů potřebuje – takže mu je zajišťuje Faltýnek. A v jeho případě lze schůzky tohoto typu snadno obhájit vysvětlením, že je předsedou poslaneckého klubu a s takovými lidmi se logicky stýkat musí. 

 

Pavučina vztahů

Faltýnek dosud nebyl v žádné exekutivní funkci. Nestal se ministrem ani nebyl ve vedení sněmovny. Faltýnek je jen šéfem poslaneckého klubu ANO 2011 a předsedou zemědělského výboru a členem organizačního výboru sněmovny.

Babiš mu ovšem navíc podle důvěryhodných zdrojů z ANO svěřil dohled nad dvěma důležitými oblastmi – nad Prahou a nad ministerstvem dopravy. Oba resorty jsou poměrně důležité. Pracují s obrovskými rozpočty, vyhlašují se v nich velké zakázky, a ten, kdo je má v gesci, má významnou politickou moc a sílu. 

V důležitých pozicích těchto sektorů se objevili lidé z Faltýnkova regionu – z Prostějova či například nedaleké Olomouce. 

Olomoucký právník Milan Feranec, jenž byl do listopadu 2017 náměstkem ministra dopravy a nyní je poslancem ANO 2011, byl šéfem dozorčích rad hned tří státních „drážních“ podniků. Přerovský advokát Květoslav Hlína byl angažován v několika státních či pražských městských dopravních firmách. Martin Gillar, jenž byl v minulosti u Hlíny advokátním koncipientem, řídí od roku 2016 pražský dopravní podnik. Tomáš Drmola, prostějovský manažer, se stal náměstkem ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). A prostějovský expolicista Pavel Neoral šéfoval v SŽDC bezpečnostnímu odboru.

Něco málo o tom, jak Faltýnka vnímá jeho okolí, vypovídá fragment z policejního vyšetřování aféry s dotacemi do sportu na ministerstvu školství. Policie v něm stíhá bývalou náměstkyni resortu školství Simonu Kratochvílovou nebo třeba fotbalového bosse Miroslava Peltu. Kratochvílová měla odposlouchávaný telefon. A jednou Peltovi napsala SMS zprávu, v níž si na Faltýnkův lobbing ohledně dotací stěžovala. „Faltýnek na mě ječel, že mu nevyšel pos*anej Jeseník,“ napsala Kratochvílová. Šlo o dotaci na výstavbu sportovní haly v Jeseníku. 

 

Agronom

Kde se vlastně Jaroslav Faltýnek vzal a jaká byla jeho cesta k moci? Zde je jeho krátké curriculum vitae:

Ing. Jaroslav Faltýnek, narozen 28. dubna 1962.

Je prvním místopředsedou ANO 2011. Doposud byl vnímán jako věrný muž Andreje Babiše.

Za komunismu byl agronomem zemědělského družstva Lešany. Krátce po revoluci se stal členem vedení prostějovského fondu První moravský investiční privatizační fond, a. s. Ten se pak zrušil a sloučil s Bankou Haná, která kvůli vysokým ztrátám vstoupila do stabilizačního programu centrální banky. Od roku 1995 byl ředitelem divize Obchodních sladoven Prostějov. 

Pak spojil svůj život s Babišovým koncernem. K Babišovi jej v roce 2001 přivedl někdejší manažer František Janů (ten později přešel ke konkurenci z ústecké Setuzy, za níž stáli kmotři Tomáš Pitr a František Mrázek). Faltýnek pomohl Agrofertu získat některé moravské zemědělské nákupní organizace skupiny Tchecomalt Group, kde sám svého času působil.

Od roku 2001 byl pak Faltýnek ve vedení desítek firem spojených s holdingem Agrofert, většinou šlo o zemědělské podniky a potravinářské společnosti. Až do prosince 2016 byl členem představenstva Agrofert, a. s.

Politika ho lákala vždycky. V roce 1990 se angažoval v Zemědělské straně, kterou vedl bývalý manažer JZD Slušovice František Trnka. Později Faltýnek vstoupil do ČSSD.

V roce 2000 kandidoval za sociální demokracii do zastupitelstva Olomouckého kraje. V roce 2011 se stal po Babišovi hlavní postavou a spoluzakladatelem strany ANO 2011.

Faltýnek má trvalé bydliště v Prostějově. Svou vilu má na okraji města, nedaleko tenisového areálu TK Plus, kde má celou řadu kamarádů z vrcholového tenisu. Je rozvedený, má dva syny. Nyní žije s mladší partnerkou. 

 

Zase Čapí hnízdo 

Zlom ve vztazích mezi Babišem a Faltýnkem podle více zdrojů nastal letos na jaře. V blízkém okolí obou mužů se říká, že důležitou roli sehrál vývoj v kauze Čapí hnízdo. 

V případu podezření z dotačního podvodu policie až do května 2018 stíhala kromě Andreje Babiše (a dalších devíti lidí z Babišovy rodiny a koncernu Agrofert) i Jaroslava Faltýnka. 

Jenže 3. května státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil trestní stíhání Faltýnka a dalších tří manažerů. Stížnost Andreje Babiše naopak zamítl jako nedůvodnou a rozhodl, že jeho trestní stíhání v kauze, v níž jde o možný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo, dál pokračuje. Navíc mezi obviněnými zůstali i Babišovy dvě děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš ml., jeho manželka Monika Babišová a také švagr Martin Herodes. 

Babiš přitom podle zdrojů blízkých ANO 2011 očekával, že žalobce zruší minimálně obvinění jeho příbuzných včetně manželky. A že on a Faltýnek si „svobodu“ vybojují později.

Z Šarochova usnesení však plyne, že žalobce shledal slabé důkazy proti někdejším manažerům firmy ZZN Pelhřimov, tedy i proti Faltýnkovi. Tito manažeři rozhodli nejprve o vydání anonymních akcií své dcery ZZN Agro Pelhřimov (budoucí farma Čapí hnízdo) a poté o jejich prodeji předem určenému zájemci – těmi byly Babišovy děti a jeho tehdejší partnerka Monika.

Podle původního obvinění jednali Faltýnek a spol. na pokyn majitele Andreje Babiše s tím, že jako manažeři ZZN Pelhřimov v té době museli podle policie vědět, že Babišovy děti jsou jen formální majitelé. A že ve skutečnosti vše ovládá a řídí Babiš a svou identitu skrývá proto, aby mohl později požádat o evropskou dotaci, která byla určena jen pro malý podnik. Kdyby se totiž vědělo, že akcie farmy Čapí hnízdo drží „velký Agrofert“, dotaci „pro malé“ by z fondů EU nedostal. 

 

 

Úmyslný podíl Faltýnka a dalších tří manažerů na dotačním podvodu se však podle květnového verdiktu žalobce neprokázal – přitom prokázat úmysl je pro pokračování řízení nezbytné.

Faltýnek byl samozřejmě rád, Babišovi naopak problémy přibyly. 

Jednak ho dále stíhala policie, jednak se o Faltýnkovi začaly mezi politiky i v byznysových a lobbistických kruzích šířit zvěsti, že má převzít vůdčí roli nejsilnější parlamentní strany ANO 2011, „neboť s Babišem to vypadá bledě“.

Jako první to v tomto duchu na sociálních sítích komentoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ nadhodil Ferjenčík krátce po zrušení Faltýnkova obvinění.

Tehdy vládl Babiš už několik měsíců v demisi: od doby, kdy sněmovna v lednu jeho menšinového kabinetu nevyslovila důvěru. A čekalo se, zda dostane od Miloše Zemana druhý pokus na sestavení vlády, který mu prezident již dříve slíbil.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů z byznysu a z politiky dostal tehdy Faltýnek neformální otázku (či nabídku), zda by roli možného premiéra přijal. Taková změna by významně zvýšila koaliční potenciál ANO, pro část politiků totiž bylo hlavní překážkou možné koalice to, že předsedou vlády má být trestně stíhaný Babiš.

„Prezident uvažoval o tom, že by svěřil další pokus Faltýnkovi. S touto nabídkou přišel údajně jeho poradce Nejedlý. Faltýnek to ale jednoznačně odmítl. V té chvíli se zachoval k šéfovi velice loajálně,“ řekl magazínu Reportér jeden z Faltýnkových přátel. (Nejedlý ani Faltýnek se k tomu na dotaz Reportéra nevyjádřili.)

Druhý zdroj, tentokráte z Babišova okolí, doplnil, že Babiš si v té chvíli už poněkolikáté potvrdil své podezření, že Zemanovi spolupracovníci, aniž to prezident možná vůbec tuší, proti němu intrikují. A tentokráte k tomu využili Faltýnka. 

Mezi byznysmeny a lobbisty se pak podle zjištění časopisu Reportér začaly šířit spekulace, že poradci Hradu mají dlouhé prsty a že dokážou tlačit na Babiše prostřednictvím kauzy Čapí hnízdo. „Řada lidí si Šarochův postup (postup státního zástupce – pozn. red.), kdy osvobodil Faltýnka a kdy nevyloučil zastavení stíhání Babiše, začala vykládat tak, že za nitky tahají lidé z Hradu a říkají tím: Babiši, když budeš spolupracovat a nebudeš dělat problémy, tak z kauzy Čapí hnízdo nakonec vypadnou i tví příbuzní,“ uvedl zdroj obeznámený s děním uvnitř hnutí ANO.

V usnesení státního zástupce Šarocha byly skutečně neobvyklé formulace, které predikovaly, co by se za jistých okolností mohlo stát. „Nelze vyloučit, že později bude odůvodněno zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, nebo třeba jen některého z nich, neopatří-li policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení uvedená v napadeném usnesení dostatečně podpořil,“ napsal žalobce do usnesení, které uniklo do médií ještě v květnu 2018.

„Závěr policie o tom, že skutek, pro který je trestní stíhání zahajováno, byl spáchán obviněným, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný,“ uvedl Šaroch.

Státní zastupitelství vždy popíralo politické tlaky v kauze Čapí hnízdo. A je možné, že ani nyní nejednal žalobce Šaroch pod vlivem zákulisních hráčů, ale skutečně rozhodl na základě důkazů, které má k dispozici. A že konstrukce, které začali lidé v politice a lobbisté z Šarochovy neobvyklé formulace vyvozovat, neměly oporu v realitě. 

V každém případě se odehrály dvě veřejně známé události naznačující, že se Babiš pokusil Faltýnkův vliv omezit.

Babiš zničehonic „přeoral“ pražskou kandidátku do letošních říjnových komunálních voleb. Faltýnkovi lidé se pak na kandidátce propadli na nižší místa, nebo z ní úplně zmizeli. A ještě předtím došlo k několika personálním změnám v resortu dopravy. I tady původně neotřesitelná pozice šéfa poslanců ANO oslabila.

 

Zamilovaný inženýr

Zatímco Babišova popularita ve veřejnosti se každým měsícem propadá, Faltýnkova zaznamenává opačný trend. V srpnu 2018 uvedla agentura STEM, že žebříčku oblíbenosti stále kraluje Babiš, jehož hodnotilo kladně 47 procent respondentů, avšak Faltýnek skončil hned druhý (třetí byl šéf Pirátů Ivan Bartoš).

Pro Babiše to bylo podle agentury STEM nejhorší hodnocení od roku 2014. „Patrným zvratem u něho nejspíše byla složitá cesta sestavování vlády. Svědčil by o tom fakt, že na druhé místo se dostal Jaroslav Faltýnek, který hrál významnou roli při vládním vyjednávání, i když jej stále ještě nezná sedmina našich obyvatel,“ uvedla agentura ve svém hodnocení. Faltýnka hodnotilo velmi příznivě či spíše příznivě 38 procent dotázaných.

Volební kampaň ANO vykreslovala Faltýnka jako jednoho z mála samostatných politiků. Loni v srpnu se například ukázal v předvolebním videoklipu zcela sám: absence Babiše byla neobvyklá, protože ve většině dalších klipů lídrů ANO se šéf alespoň na okamžik mihl či něco řekl.

Předvolební video představilo vysočinského lídra Faltýnka jako všeuměla. „Malíř. Pěstitel bonsají a kuchař. To všechno je Jarda Faltýnek. Jo, vlastně taky politik, ale teď jde o jeho volno. Koukněte na video, co všechno ten chlap umí. Třeba jeho enkaustika. (Obraz) Dva klauni je docela slušné dílko,“ stojí v popisku videa. (Enkaustika je malířská technika starověkého antického původu, při níž se barvy pojí s voskem.)

Bodrý Faltýnek chodil na videu v tričku s logem ANO 2011 a se zástěrou kolem pasu. „Moje vášeň je vaření. Tady jsem dostal od miláčka krásnou zástěru,“ chlubil se téměř dojatě. 

Existence „miláčka“ má přitom údajně ve Faltýnkově případě přesah do politiky.

Tak co, pán Faltýnek? Eště stě zamilovaný? – ptá se prý Babiš docela často svého spolupracovníka.

A Faltýnek podle důvěryhodných zdrojů odpovídá – Ano, jsem.

Babišovi spolupracovníci to vysvětlují tak, že se šéf obává, že nová láska bere Faltýnkovi stoprocentní nasazení v politice a stoprocentní oddanost. „Najednou jako by se mu otevřely nové obzory a on vidí, že život má i jiné zajímavé stránky než pořád pracovat pro holding a jeho šéfa,“ popisuje jeden z jeho známých.

Rozvedený Faltýnek, jemuž bylo letos v dubnu 56 let, žil až donedávna s o deset let mladší partnerkou Lenkou Linhartovou. Tato marketingová specialistka pracovala ve společnosti Agrofert v letech 1996 až 2009. Na jaře 2014, krátce po vstupu ANO do vlády, se stala šéfkou marketingu státních Českých drah, ale kvůli kritice ohledně střetu zájmů musela už na podzim téhož roku z pozice odejít. V roce 2015 si založila vlastní marketingovou firmu a stala se šéfkou spolku Česko-slovenská-omanská obchodní komora. 

Linhartová ale teď už po boku Faltýnka není. Politik si našel jinou, mladší přítelkyni. S ní se začal ukazovat na veřejnosti od března 2017. „Blonďatou Martinu (40 let), která by s přehledem zastínila leckterou dvacítku, mu dohodil kamarád,“ napsal před rokem deník Blesk. „Seznámil nás v restauraci. Je skvělá a hodná,“ řekl listu Faltýnek.

 

Záhadný Hubáček

O Babišovi kolují už delší dobu zvěsti, že si na každého vede „složku“. Poprvé se o tom hovořilo v roce 2015, kdy ve sněmovně popsal svůj střet s Babišem poslanec ČSSD Ladislav Šincl, který uvedl, že Babiš držel v ruce složku s jeho jménem, předčítal mu z ní a vyhrožoval mu. Babiš tehdy reagoval, že mu jen četl informace z tisku.

Kdyby si tedy Babiš – čistě hypoteticky – dělal nyní „složku na Faltýnka“, asi by tam nechyběly tyto kapitoly:

Faltýnek a jeho vztahy s lobbisty

Faltýnek a resort dopravy

Faltýnek a Praha 

Faltýnek a jeho soukromí

Faltýnek a jeho miliardář Hubáček…

Pavel Hubáček je dlouholetý olomoucký podnikatel. Klíčovým zdrojem jeho majetku byl v Česku proslulý obor – nebankovní půjčky. 

Kromě toho jde také o letitého přítele Jaroslava Faltýnka. 

Hubáček léta podnikal mimo větší pozornost médií. Ta přišla až v roce 2013, kdy se svou skupinou Unicapital vstoupil do zemědělství a koupil firmy Zemspol Studénka ze severní Moravy a Agro-Nova z Ratibořských Hor na Táborsku (tu pak v roce 2014 zase prodal, kupcem byla ZZN Pelhřimov patřící do holdingu Agrofert).

Server motejlekskocdopole.com tehdy ke vstupu Hubáčka do agrárního byznysu napsal: „Celá skupina je připravena do českého zemědělství investovat jednotky miliard korun. Její frontman Hubáček dále podniká v oblasti developmentu, v energetice a na finančním trhu.“

Předpověď se naplnila. Už v roce 2015 psaly Hospodářské noviny o tom, že „skupina Unicapital olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka loni výrazně nabobtnala“, s tím, že Unicapital navýšil v roce 2014 objem svých aktiv takřka o miliardu korun na 2,1 miliardy. Zisk firmy před zdaněním dosáhl 107 milionů korun. „S ekonomickou výkonností jsme spokojeni. V roce 2015 chceme dál růst, velké příležitosti k akvizicím vidíme hlavně v energetice, ale i v zemědělství,“ řekl tehdy listu Hubáček.

Pavel Hubáček (ročník 1969) byl v devadesátých letech aktivní ve dvou firmách, které obchodovaly se zbraněmi. Šlo o společnosti Czech Weapons a LCZ Group. Z tohoto byznysu se ale později stáhl. 

V roce 2005 založil společnost SMART Capital, která poskytovala lidem již zmíněné vysoce úročené mimobankovní půjčky.

Hubáček pak vytvořil síť spřízněných firem a rozrůstal se. Z obchodních rejstříků lze vyčíst, že jeho byznys stál hodně na spolupráci s kampeličkou Creditas. Nejen on sám, ale i celá řada jeho společníků či budoucích spolupracovníků a obchodních partnerů získala u této kampeličky významné úvěry. 

Hubáček byl nejprve s devíti procenty spoluvlastníkem Creditas – po roce 2010 šlo o jednu z nejrychleji rostoucích záložen v Česku, kdy se počet členů vyšplhal ke 20 tisícům a objem aktiv dosáhl deseti miliard. V roce 2014 přišel Hubáček s tím, že záložnu ovládne. V listopadu 2014 koupil podíly části družstevníků a stal se majitelem 51,42 procenta Záložny Creditas. Za tyto podíly zaplatil Hubáček pár set milionů korun. Družstevníky vyplácel buď on sám, nebo jeho olomoucká společnost Emperon Capital či další jeho firma (se sídlem ve Švýcarsku) Creditas Holding AG.

V červnu 2015 pak Hubáček oznámil, že vloží do záložny dalších 150 milionů a vyplatí zbytek podílníků. A že bude usilovat o to, aby se stal jediným majitelem a aby se záložna přeměnila v banku – což se také o rok později stalo, když získal licenci od České národní banky. 

„Creditas v současné době disponuje aktivy ve výši 11 miliard korun. Banka hodlá výrazně expandovat a být finanční oporou českých kapitalistů,“ napsal tehdy server motejlekskocdopole.com s tím, že majetek Pavla Hubáčka odhaduje na osm až jedenáct miliard korun.

V posledních letech spolkla Hubáčkova Unicapital další zemědělskou společnost Moravan, která hospodaří na Novojičínsku na 2 600 hektarech zemědělské půdy. Pořídila si také lepší sídlo, když zakoupila administrativní budovu S9 Florenc, u stejnojmenné stanice metra v centru Prahy. V říjnu 2015 koupil jabloneckou fotovoltaickou elektrárnu FVE Lahošť, měsíc nato skupina Unicapital koupila za bezmála 130 milionů korun chomutovského distributora elektřiny LDS Sever.

V březnu 2016 odkoupil Unicapital od německé energetické společnosti E.ON poloviční podíl ve firmě Českomoravská distribuce, kam vstoupil o dva roky dříve. Unicapital se tak stal jediným vlastníkem podniku. Za tento poloviční podíl zaplatil zhruba 200 milionů korun. 

V září 2016 koupil Hubáček Agropodnik Dvorce na Bruntálsku, jenž obhospodařuje zhruba 2,5 tisíce hektarů půdy. Stal se tak čtvrtou zemědělskou společností v portfoliu skupiny.

Ovšem kromě banky a zemědělských či energetických firem si Hubáček pořídil také známý karlovarský Grandhotel Pupp. A též Alzheimercentrum, jednu z největších tuzemských sítí zaměřenou na péči o osoby s Alzheimerovou chorobou.

 

Telekomunikační byznys

Avšak nejsledovanější Hubáčkův byznys, kvůli kterému byla pak upřena pozornost i na jeho přítele z politiky Faltýnka, se začal psát v říjnu 2016. Hubáček totiž vstoupil do velké hry o státní firmu ČD-Telematika, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. 

ČD-Telematika vznikla v roce 1994, aby vybudovala optickou telekomunikační síť podél železničních tratí. Dnes vlastní 3500 km optických sítí. Firma má asi 500 zaměstnanců a tržby přesahující 1,5 miliardy korun. 

Ve společnosti mají většinový podíl státní České dráhy – drží v ní 70,96 procenta. A menšinový podíl ve výši 29,04 procenta koupila Hubáčkova firma od soukromé společnosti Dial Telecom. České dráhy v soutěži o minoritní balík neuspěly (stejně jako PPF či jedna z Křetínského firem), a nechaly si tak do svého teritoria vstoupit dravého finančníka. 

 

 

 

 

Výsledek soutěže o minoritní balík akcií znamenal, že pro České dráhy bude těžší v budoucnosti získat nad firmou plnou kontrolu. Dial Telecom jednal o prodeji přímo s Českými drahami. Ale podle serveru iDNES.cz „jednání ztroskotala, protože prodávající chtěl za podíl asi 600 milionů korun“. 

Kritici tohoto pasivního vyjednávání začali svalovat vinu na manažery, kteří se do důležitých pozic Českých drah dostali díky vlivu Jaroslava Faltýnka. Začalo se tedy mluvit o možných vazbách, z nichž profituje Faltýnkův přítel. 

O tom, že má finančník Hubáček přátelské vztahy s Faltýnkem, se do té doby na veřejnosti ještě příliš nevědělo. Překvapený mohl být i ministr dopravy Dan Ťok (zvolený za ANO 2011). Ten totiž tvrdil, že stát by nad firmou chtěl získat plnou kontrolu. „Stát má klenot s optickými vlákny, který se jmenuje ČD-Telematika, a dlouhodobě existuje projekt získat jej celý,“ říkal ministr Ťok.

Hubáčkův vstup do firmy ČD-Telematika dále rozjitřil atmosféru letošního jara. V dubnu 2018 se mezi novináři a politiky začaly šířit informace o jisté nespokojenosti Andreje Babiše se vzestupem Hubáčkova impéria a s emancipačními snahami Faltýnka.

„Olomoucký miliardář Pavel Hubáček může v příštích měsících vydělat na prodeji akcií státem majoritně ovládané firmy ČD-Telematika stovky milionů korun. Hubáček by se k třetinovému podílu nejspíše nikdy nedostal, kdyby mu to svou liknavostí neumožnili lidé kolem jeho dobrého přítele z Prostějova Jaroslava Faltýnka,“ napsal do Hospodářských novin ekonomický redaktor Jiří Pšenička. O pět dní později přidal komentář, že „zdroje blízké Babišovi zmiňují velmi tvrdá slova, která si šéf poslaneckého klubu ANO musel od svého šéfa kvůli firmě ČD-Telematika vyslechnout“. 

Vyústění případu ČD-Telematiky přišlo po pár týdnech. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera potvrdila, že se dohodla na koupi minoritního balíku akcií ČD-Telematika s finančníkem Hubáčkem. Za kolik olomoucký podnikatel akcie prodal, nebylo zveřejněno, podle spekulací v médiích mohl být zisk po dvouletém držení podílu až ve stovkách milionů korun.

Připomeňme, že se to odehrálo ve stejném měsíci, na jehož začátku byl Faltýnek osvobozen v kauze Čapí hnízdo, a Babiš nikoli.

 

Chladné vztahy

Faltýnkovi blízcí lidé se sešli letos v červnu na vernisáži jeho obrazů. Prodejní výstava nazvaná „Staří blázni jsou bláznivější než mladí“ se konala v pražském výstavním prostoru Hauch Gallery. A objevila se tam řada politiků a podnikatelů. Přišel i Pavel Hubáček. Jediný, kdo chyběl, byl Andrej Babiš.

Jaroslav Faltýnek se již několik týdnů médiím do značné míry vyhýbá. Pokud nejde výslovně o politická témata sněmovny, vyjadřuje se málo. Na otázky Reportéra související s poměry uvnitř ANO nereagoval, nebral telefon, neodpovídal ani na žádosti o schůzku. Podobný osud měly i snahy Reportéra získat vyjádření Pavla Hubáčka či Andreje Babiše k tématu.

Patrně nelze očekávat, že by se cesty Babiše a Faltýnka zcela rozešly. Oba toho na sebe vědí příliš mnoho a oba se vzájemně potřebují. 

„Babiš se nemůže Faltýnka zbavit, protože je to on, kdo uzavíral různé dohody a je jejich garantem. Navíc potřebuje jeho vyjednávací schopnosti ve sněmovně,“ říká muž, který je dobře obeznámen se vztahy mezi oběma politiky. „A Faltýnek zase dobře ví, že by to Babiš považoval za zradu, tu on nikdy neodpouští,“ dodává.

 

„Směřuje k výšinám“

Když měl Jaroslav Faltýnek ještě jako málo známý muž vernisáž svých obrazů v říjnu 2000 v kavárně Národního domu v Prostějově, popsal jeho osobnost v prospektu k výstavě PhDr. Václav Kolář.

Uvedl, že Faltýnkovy obrazy jsou „autentickým výrazem kreativní síly“. „Faltýnkova tvorba je tím, čím skutečná tvorba být musí. Je zmnožením skutečnosti, je statečným gestem člověka směřujícího vzhůru k výšinám a k příštím světům, u jejichž základů chce být. Z obrazů Jaroslava Faltýnka zní hudba na nějaké tajemné hostině v den slavnosti klasů,“ uvedl tehdy Kolář.

Tento popis se dá s nadsázkou přenést i do politiky. Kreativní síla skutečně vynesla Faltýnka až k výšinám. Jen ty slavnosti klasů možná teď nějaký čas nebudou, co bývaly. A kdo ví, zda se někdy Faltýnek dočká i další tajemné hostiny. 

Andrej Babiš se totiž zatím vždy choval tak, že o tom, kdo se dostane do výšin a na hostinu, rozhoduje jen jedna osoba.

On sám.

 

Nástup nové moci. Reportér dlouhodobě sleduje mocenské změny po parlamentních a prezidentských volbách. Projekt podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ).

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama