Poradna

Jaký dopad bude mít zvýšení základní úrokové sazby na úvěry?

Martin Podolák
11 / 11 / 2018

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

Zajímá vás cokoli ohledně financí? Potřebujete poradit s penězmi a nevíte na koho se obrátit? Napište svou otázku na adresu: redakce@reportermagazin.cz.

OTÁZKA: 

ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu. Jaký dopad to bude mít na úvěry?

 

ODPOVÍDÁ: Martin Podolák, ředitel úvěrových produktů mBank

Základní úroková sazba ČNB je na úrovni 1,75 %. Stoupla během roku a čtvrt z technické nuly (0,05 %), na kterou jsme byli zvyklí pět let. Během hypotečního boomu jsme brali jako samozřejmost, že hypoteční sazba „povinně“ začíná jedničkou. Základní sazba ČNB totiž na úrovni té aktuální byla naposled na začátku roku 2009. Ještě rok před tím ovšem byla dokonce 3,75 %. Jdou na vás mdloby? Není z čeho, v krizovém roce 1997 se sazba pohybovala kolem 20 %, přičemž jeden červnový týden vyšplhala na 39 %.

Co z toho plyne pro úroky u úvěrů?

Sazby u hypoték budou víceméně kopírovat růst základní sazby. Banky dlouho držely sazby co nejníže, a to za cenu ořezání marží. Důvodem byla obrovská konkurence. Aktuální razantní pokles zájmu o hypotéky tento trend stále podporuje, nicméně hranice obvyklé sazby hypotéky na úrovni 3 % je otázkou krátkého času. U spotřebitelských úvěrů se marže také tenčí, ovšem pokud bude trend zvyšování sazeb pokračovat, můžeme se u nových úvěrů brzy dostat zpět na dvoucifernou průměrnou sazbu.

Partnerem rubriky je mBank.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal