Obor se úplně změnil, říká bankéř roku

Vítězové. Banka roku 2017.

Michael Tomeš

V soutěži Banka roku obhájila vítězství Komerční banka. Pojišťovnou roku je opět Allianz. Pojišťovákem roku se stal potřetí v řadě a počtvrté celkem Martin Žáček, šéf Uniqa pojišťovny. Premiérovým vítězem je Bankéř roku – Tomáš Spurný z Moneta Money Bank.

Převzal diplom od bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy, udělal pár obličejů na fotografy a poděkoval za ocenění s tím, že podle něj je bankéřem roku každý z jeho kolegů z Monety. Pak tanečním krokem obcházel stoly a květiny, které k diplomu dostal, rozdával dámám v sále. Bankéřem roku byl zvolen dvaapadesátiletý Tomáš Spurný, muž s rozsáhlými zkušenostmi z vedení bank v Česku a dalších zemích střední a východní Evropy.

V českém bankovnictví začal působit v roce 2000, kdy se stal členem představenstva Komerční banky, která se tehdy chystala na privatizaci. KB opustil v roce 2002, následně působil na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku a mezitím i ve vedení PPF. Do tuzemského bankovního sektoru se vrátil v říjnu 2015, kdy převzal vedení dnešní Monety.

Jak se za tu dobu podle něj změnilo české bankovnictví? „Změnilo se naprosto vše. Zdejší bankovní trh je kapitálově silný díky politice ČNB a je velmi konkurenční. Je tu množství inovací, Česká republika byla například první země v adopci bezkontaktních platebních karet,“ říká Tomáš Spurný s tím, že bankovní sektor významně přispívá k rozvoji tuzemské ekonomiky, což se projevuje v dynamickém růstu úvěrování jak domácností, tak podniků.

On sám považuje rok 2018 pro svou banku za zlomový. „Za poslední dva roky klesly úrokové míry spotřebitelských úvěrů o 35 až 40 procent, což se negativně promítá do výsledků banky. Věříme, že v roce 2018 dojde ke změně této situace a k postupnému návratu k růstu výnosů v dalších letech,“ uvádí Tomáš Spurný. Za svou hlavní prioritu považuje stabilizaci a růst výnosů banky. „Po mnoha letech letargie máme strategie růstů a investic. Zároveň plánujeme vybudovat digitální distribuci a služby, které odpovídají požadavkům klientů v 21. století,“ říká čerstvý bankéř roku. Investorům chce banka v příštích třech letech vyplatit minimálně 70 procent zisku.

Hattrick vášnivého sportovce

Potřetí v řadě se stal vítězem v kategorii Pojišťovák roku Martin Žáček, předseda představenstva. Ve sportovní terminologii se tomu říká čistý hattrick. K tomu má navíc jedno vítězství z roku 2012. „Je to asi největší pocta, které se mi mohlo dostat, protože to ocenění udělují kolegové z branže,“ říkal Martin Žáček už v létě v rozhovoru pro magazín Reportér. Podobně jako tehdy i nyní na žofínském pódiu mluvil o tom, že titul považuje za ocenění celého svého týmu. Večer si užíval po boku dalšího zkušeného matadora bankéřských cen, Jana Sadila, jenž obvykle chodil přebírat ceny za Hypoteční banku, kterou léta vedl; v roce 2014 byl sám vyhlášen bankéřem roku. V rámci skupiny ČSOB se přesunul do jejího představenstva, a proto letos přišel pro cenu Banka bez bariér právě za ČSOB.

Podpořte Reportér sdílením článku