Piano Concerto No. 23

Kultura

Známý jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí čtenářům Reportéra na každý měsíc svůj osobní hudební výběr. Domnívá se, že v době YouTube a streamování posluchači často nevědí, čí hudbu vlastně slyší — a on se snaží obrátit pozornost zpět k interpretovi.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Je to několik týdnů, co nás opustil jeden ze skutečných českých velikánů, ne-li dokonce ten úplně největší naší doby – Miloš Forman. Dobrý film má úžasnou moc a s filmy Miloše Formana se ztotožňují miliony lidí na celém světě. Co to však má společného s hudbou?  

Každý film má rytmus, barvu a gradaci – jako hudba. A Miloš byl nejen filmový, ale i hudební mistr. Detailem je, že ovlivnil i hudebnickou terminologii. Ve filmu Přelet přes kukaččí hnízdo je scénka, v níž sestra Ratchedová pouští LP desku „uklidňující“ elevator music (tedy hudba, která se pouští ve výtazích). A protože ji vrchní sestra pouští při vydávání prášků pacientům, začali právě kvůli této scénce říkat takové hudbě jazzoví muzikanti v New Yorku „medication time“ (čas medikace).

Miloš ovšem natočil též muzikál Hair a velký film o slavném skladateli Mozartovi. Snímek Amadeus krásně zachycuje, jak nelehké je žít vedle opravdového génia, který vytváří mistrovská díla jen tak mimochodem a vlastně si svého talentu ani moc neváží. 

Miloš byl přesně ten génius, který měl nejen úžasný talent, ale i cit pro lidské jednání a duši, pro lidské drama i humor. Miloš též věděl, jak veledůležitý je pro život optimismus, jak zásadní je nebát se věřit vlastnímu instinktu… 

Ale zpět k hudbě: Wolfgang Amadeus Mozart – Piano Concerto No. 23 in A major, K. 488 v podání Vladimira Ashkenazyho s londýnskou Philharmonia Orchestra z roku 1980. Úchvatně melodický úvod, který od orchestru převezme piano, je zahrán tak svěže a Vladimir hraje noty rytmicky naprosto perfektně, ale stále neskutečně romanticky. Tohle je hudba, která se nikdy neomrzí. Přesně jako filmy Miloše Formana.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement