Jak se vyznat v Aleppu

22. prosince 2016

Aleppo, rebelové ze Svobodné syrské armády.

Profimedia.cz

Bitva o syrské velkoměsto Aleppo proti sobě svedla nepřehledné množství vojenských uskupení. Nabízíme srozumitelného průvodce, kdo je kdo mezi ozbrojenci, s kým jednotlivé skupiny bojují, proti komu a proč.

Východní, povstalecká část Aleppa fakticky padla. Po čtyřech letech se takřka celé město dostalo opět do rukou syrského diktátora Bašára Asada. Šlo o klíčovou bitvu mimořádně kruté občanské války: Aleppo bylo druhým největším syrským městem a hospodářským centrem, proto vždy soupeřilo s Damaškem kulturně i politicky. Kdo drží tato dvě města, fakticky ovládá Sýrii.

Asad je tudíž nadšený. Právem. V rámci oslav ale neopomněl nařídit čistky mezi zadrženými rebely, takže aleppští muži se ztrácejí jako podzimní listí. A vítězoslavně prohlašuje, že chce dobýt zpět celou Sýrii. Před třemi lety by přitom na něj vsadil málokdo…

Prezident, který republikánský trůn zdědil po neméně bezostyšném otci Háfizovi, hned zkraje revoluce v roce 2011 nezaváhal a nechal do demonstrantů střílet ostrými. Co se tehdy zdálo jako rutinní a nerozumná krutost, nyní vypadá jako cynický a úspěšný plán.

Asad tehdy na rozdíl od arabských kolegů jako je Husní Mubarak (Egypt) či Zín Abidín bin Alí (Tunisko) ani nezkusil s rebely vyjednávat a šmahem je označil za teroristy. Tím si cíleně znepřátelil i ty mírumilovné Syřany, kteří žádali jen více svobody i důstojnosti. A Západu dal na vybranou: buď moji věrní, nebo zbytek Sýrie – což jsou v jeho očích všechno teroristé.

Ruské imperiální sny

K události, která patrně rozhodla celou válku, došlo v létě roku 2013. Tísněný a ustupující Asad tehdy proti povstalcům a jejich rodinám zkusmo použil chemické zbraně. A když to Barack Obama navzdory předchozím proklamacím vojensky nepotrestal, iniciativy se okamžitě chytlo Rusko, které z Asada udělalo svého novodobého vazala (dnes už za něj jedná i na mezinárodním fóru, někdy i bez předchozích konzultací).

Podpořte Reportér sdílením článku