Analýza

Špioni, Hrad a Skripal. Ruská hra o informace

26 / 03 / 2018

Je skvělé, že zřejmě vyhostíme tři ruské diplomaty. A je dobře, že se premiér v demisi Andrej Babiš neodklonil od spojenců NATO a EU. Je to ale zatím jen poloviční úspěch. Úplný přijde jen v případě, že nevydáme do Ruska hackera Jevgenije Nikulina. Až v takovém případě bude možné považovat diplomacii české vlády za autonomní a nezávislou na ruském vlivu.

Je skvělé, že zřejmě vyhostíme tři ruské diplomaty. A je dobře, že se premiér v demisi Andrej Babiš neodklonil od spojenců NATO a EU. Je to ale zatím jen poloviční úspěch. Úplný přijde jen v případě, že nevydáme do Ruska hackera Jevgenije Nikulina. Až v takovém případě bude možné považovat diplomacii české vlády za autonomní a nezávislou na ruském vlivu.

O tom, že Rusko stojí za brutálním útokem na svého bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, k němuž došlo 4. března ve městě Salisbury na jihu Anglie, už málokdo pochybuje. Útočník při něm použil bojový otravný plyn zvaný Novičok.

Tento způsob fyzické likvidace se běžně nepoužívá. Kdyby šlo jen o pomstu za to, že bývalý agent zradil ruskou vojenskou rozvědku GRU, nejspíš by ho na ulici zastřelil nájemný vrah. Nebo by ho rozstřílelo komando ze samopalu. Anebo by ho prostě už nikdo nenašel, protože by „zmizel“.

Při takové formě likvidace by to ale nemělo ten správný efekt. Efekt zastrašení. Použít radioaktivní látku do jídla (jako tomu bylo v případě špiona Alexandera Litviněnka, kterého ruští agenti otrávili v roce 2006 poloniem), nebo chemický bojový plyn (jako nyní u Skripala) je vojenský akt. A k němu může dát pokyn jen stát, v tomto případě Rusko.

Otrávení Sergeje a Julie Skripalových, kteří byli nalezeni v bezvědomí na ulici jihoanglického města Salisbury a od té doby jsou v kritickém stavu v nemocnici, může být především výstraha. Má ukázat sílu prezidenta Putina, odhodlání jeho tajných služeb a zastrašení pro další špiony, kteří by chtěli Litviněnka či Skripala následovat a zradit Rusko.

Svět špionáže je nemilosrdný a krutý. Každá chyba se trestá a často stojí i životy lidí, kteří s případy nemají nic společného. Stejně tak platí, že ze světa špionáže se nikdy neodchází, byť v tajné službě člověk oficiálně skončí. Úplný konec spolupráce s tajnou službou přichází jen se smrtí.

 

Skripal dál aktivní

Český špion podplukovník Václav Jelínek, který v zahraničí působil v sedmdesátých a osmdesátých letech pod holandskou identitou jako Erwin van Haarlem, mi jednou vyprávěl, jak moc se mu po špionážním životě stýská: „Mimo špionáž je všechno nuda,“ parafrázoval slavný výrok boxera Mike Tysona, že kromě boxu je všechno nuda. „Chybí mi to. Chybí mi ten pocit nebezpečí, že jen jednou šlápnu vedle a spadnu dolů,“ nechal se slyšet Jelínek alias van Haarlem.  

Dvojitý agent Sergej Skripal zjevně své řemeslo také miloval a nedokázal s ním skončit. Britská média přinesla detaily, které nasvědčují, že zůstal aktivní i poté, co se usadil v Británii. Skripal a jeho dcera prý v den, kdy je někdo otrávil, omezili na čtyři hodiny služby GPS ve svých telefonech (buď vypnuli aplikaci GPS tracking, tedy záznam trasy pomocí GPS, která zapisuje přesnou polohu, nebo rovnou celý mobil či data). Napsal to deník The Times, podle kterého tak mohli učinit proto, že měli v plánu tajnou schůzku. Londýnská policie odmítla informaci potvrdit. Skripalovi se mohli snažit vydat na tajnou schůzku, aniž mohli být sledováni, spekuluje britský tisk. Podle odborníků z české zpravodajské komunity, s nimiž jsem případ konzultoval, mohli Britové dál využívat Skripala jako tipaře a „kontaktéra“ směrem k jeho někdejšímu působišti v GRU (ruská vojenská rozvědka). Je tedy možné a pravděpodobné, že Skripal hrál roli v jiné špionážní operaci, jejímž cílem bylo získat na britskou stranu dalšího agenta GRU. „Rusko tomu chtělo zabránit a udělalo to tím nejbrutálnějším způsobem,“ řekl mi k této verzi jeden z českých analytiků tajných služeb.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera nejprve v Salisbury navštívili hrob Skripalovy manželky (zemřela v roce 2013 na rakovinu) a syna (zemřel v roce 2017 za neznámých okolností v Petrohradu), pak zamířili do restaurace. Kolem půl čtvrté odpoledne místního času byli nalezeni v bezvědomí na nedaleké lavičce a od té doby jsou v nemocnici. Kde přišli do styku s bojovou látkou, není zřejmé. Nejdříve se objevily spekulace, že to bylo v restauraci, později přišla verze, že plyn byl už v kufru Skripalovy dcery, která přicestovala za otcem z Petrohradu.

 

Hra nebývalého rozměru

Jisté je, že kauza Skripalových odstartovala dramatický diplomatický konflikt mezi Ruskem a Británií a jejími spojenci. Londýn považuje za vysoce pravděpodobné, že útok na bývalého agenta ruské GRU a britské MI6 byl dílem ruských tajných služeb řízených z Kremlu. Rusko jakýkoli podíl na otravě popírá. 17. března mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vyostřila situaci oznámením, že chemickou látku Novičok měly k dispozici čtyři státy: Česko, Slovensko, Británie a Švédsko. Nepřímo tak tyto čtyři země označila za možné původce smrtící látky.

Právě tento moment je na celé kauze z našeho pohledu nejzajímavější. Otázka totiž zní: proč Rusko zařadilo na seznam i Českou republiku? Buď má Putin důkazy, že se Novičok v Česku skutečně (byť jen v historicky dávné době) nacházel a chce s nimi svět ještě překvapit. V tom mu zdatně pomáhá prezident Miloš Zeman, který nyní zaúkoloval českou kontrarozvědku BIS, aby zjistila, zda se na našem území Novičok nevyvíjel či alespoň neskladoval.

Pokud by ovšem platila druhá verze, že ruská strana vytvořila seznam čtyř zemí s Novičokem účelově, aby odvedla alespoň na chvíli pozornost, mohlo by jít o součást širší zpravodajské hry, jejíž konec je zatím v nedohlednu. Zásadní otázka, která se nás týká, by se tak dala ještě zpřesnit: proč by si Putin jen tak a zbytečně popudil proti sobě Česko, které mu především pomocí Pražského hradu dosud šlo a jde na ruku jako málokterá země NATO?

S Českem nemělo Rusko minimálně posledních pět let žádný velký problém. Naopak. Prezident Zeman je označovaný za proruského politika, jezdí do Kremlu a udržuje s Putinem důvěrné vztahy. Česko i díky Zemanově aktivitě patří v Evropské unii k těm státům, které volají po zrušení ekonomických sankcí namířených proti Rusku. Kdyby Putinovi nešlo o víc, stačilo dát na účelový seznam místo Česka kohokoli jiného – třeba Polsko či Bulharsko…

Podle řady odborníků z komunity tajných služeb může jít o zpravodajskou hru nebývalého rozměru. Jde o součást tlaku Ruska, aby Česko nevydávalo do USA ruského hackera Jevgenije Nikulina? Toho česká policie zadržela v říjnu 2016 a od té doby je ve vazbě. Rusko chce, aby ho Praha vydala do Ruska. Nikulin je podezřelý z kyberútoku na USA, které jej viní z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Nikulin tak může být důležitým svědkem, jak Rusko ovlivňuje prostřednictvím kyberútoků cizí mocnosti – včetně volebních kampaní.

Dodejme, že podle časopisu Respekt to byl právě prezident Zeman, kdo vyvíjel nátlak na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby Nikulina vydal do Ruska…

 

Čas pochválit Babiše?

Dívejme se na současné dění kolem Skripaly, Novičoku a Nikulina jako na špionážní operaci, jejíž jednotlivé příběhy spolu přímo nemusejí souviset, ale které v celkovém kontextu tvoří jednu velkou zpravodajskou hru. Je možné, že prezident Zeman se rovněž cítí jako špičkový zpravodajec, a že ho příjemně šimrá ten zvláštní pocit, jako když v zimě kluci chodili přes zamrzlou Vltavu – i oni věděli, že s nimi led může každou chvíli rupnout, ale že se to stát nemusí, když si budou dávat pozor.

Snad nakonec převáží zdravý rozum a sounáležitost se státy NATO nad touhou podílet se na zpravodajských hrách s Putinovým Ruskem. Je zjevné, že mráz nepřichází v tomto případu jen z Kremlu, ale i z Pražského hradu. I proto je cenné vyhoštění ruských špionů. Ovšem teprve poté, co odmítneme vydat Nikulina, bude možné hovořit o přibrzdění rudé vstřícnosti prezidenta Zemana. Teprve pak lze mluvit o svébytné a nezávislé politice české diplomacie a vlády. A teprve až pak půjde pochválit Andreje Babiše.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat