Stopy byznysu s židovskými náhrobky míří do Chomutova

20. dubna 2021

Stanislav Děd, dlouholetý ředitel Oblastního muzea v Chomutově.

Veronika Capáková

Dlažební kostky z židovských náhrobních kamenů, které se nedávno objevily při rekonstrukci chodníků na Václavském náměstí v Praze, mohou pocházet ze zničeného židovského hřbitova v Chomutově. Je o tom přesvědčen bývalý ředitel zdejšího Oblastního muzea Stanislav Děd.

Stanislav Děd kontaktoval redakci magazínu Reportér poté, co si v prosincovém čísle přečetl reportáž o židovských hrobech a obchodech s nimi, na nichž se v osmdesátých letech podílel tehdejší vekslák a pozdější kmotr podsvětí František Mrázek spolu s představiteli Židovské obce.

Rozřezané náhrobky z černé švédské žuly se používaly na výrobu dlažby, část jich skončila na pražské pěší zóně ve spodní části Václavského náměstí a v ulici Na Příkopě.

Stanislav Děd se tématu ničení a rozkrádání židovských hřbitovů začal věnovat v roce 2003. Tehdy se mu jako řediteli Oblastního muzea v Chomutově ozvala Caroline Heller z USA, která chtěla pátrat po židovských předcích a poznat místo, kde se její otec seznámil s matkou Liese.

Ta utekla nejdříve z rodného Německa do relativního bezpečí v Československu, v Chomutově potkala Paula. Na rozdíl od něj ještě stihla utéct před válkou do USA.

Pryč odtud!

Když se schylovalo k druhé světové válce, bratři Hellerovi se rozhodli utéct z rodného Chomutova do Anglie. Erich jel napřed, Paul čekal ještě několik dní na promoci. To se mu stalo osudným, namísto odjezdu do Anglie musel nastoupit do transportu.

Podpořte Reportér sdílením článku