Turbo byznys. Avast, Draslovka, Rohlík a další… Zákulisí největších transakcí

Post Image

Turbo byznys. Avast, Draslovka, Rohlík a další… Zákulisí největších transakcí

Play icon
58 minut

foto Profimedia.cz

Velké prodeje i nákupy. Mimořádné zhodnocení nových projektů. Byznys v Americe, investoři ze Singapuru, dobývání evropských trhů i první český vstup do britské Premier League. A vedle toho všeho obří fúze za více než osm miliard dolarů. Český byznys se po covidovém time outu rozjel ohromující rychlostí.

Čeští podnikatelé a podnikatelky se už dávno neomezují na domácí trhy. Z řady z nich se stali mezinárodní hráči, kupují a prodávají firmy v Evropě i na dalších kontinentech. Jako kdyby se řídili heslem, že malý je ten, kdo má malé plány.

„V poslední době jsou obchody s českou účastí mnohem více rozprostřeny do světa,“ říká Štěpán Flieger, šéf oddělení fúzí a akvizic v české části mezinárodní poradenské firmy EY. „Loňský rok byl aktivní a počítám, že to bude pokračovat. Po roce 2020 všichni pochopili, že tu covid s námi nějaký čas zůstane. Nelze čekat, až se věci vrátí k normálu, ale vyrovnat se s tím. Mnoho odvětví vyšlo z covidu posílených nebo byl jejich růst výrazně akcelerován, nejvíce to platí pro e-commerce,“ hodnotí uplynulý rok Štěpán Flieger a dodává, že řada investorů také začala uvažovat v širším měřítku. Za pozoruhodnou považuje například investici Draslovky v Americe, z menších obchodů zmiňuje prodej platformy Twisto, kde se podařilo úspěšně lokalizovat a rozvinout koncept odložených plateb známý i z jiných zemí.

„Investoři disponovali dostatkem volných peněz a byly nadále nízké úrokové sazby, což vedlo k velkému počtu transakcí. Týkalo se to zejména progresivních oborů, jako jsou technologie nebo e-commerce,“ říká Jaroslav Havel, řídící partner právní kanceláře Havel & Partners. Připomíná největší startupovou investici v historii, kterou získal Rohlík, či prodej Mall Group polskému Allegru. „Vnímali jsme ale také zájem investorů na konsolidaci tradičnějších odvětví, jako je výroba, stavebnictví, zdravotnictví nebo bankovní sektor, kde naše kancelář působila například při převzetí Equa bank ze strany Raiffeisenbank,“ uvádí Havel. Rok 2021 podle něj charakterizuje to, že významní čeští hráči posílili postavení nejen v tuzemském, ale i v mezinárodním měřítku.

Celkově lze říct, že tempo českého byznysu akcelerovalo. Mezi „obchody roku 2021“ najdeme nákupy v cizině i prodeje firem v tuzemsku, velké investice do digitálních firem českých podnikatelů a řadu dalších transakcí.

AVAST

Další fáze: fúze

Družstvo. Eseróčko začínajících podnikatelů. Akciovka s renomovanými světovými investory. Firma kotovaná na londýnské burze cenných papírů…

Podpořte Reportér sdílením článku