Drahá medaile od Zemana. Bakala vysoudil na Krúpovi 700 milionů
ReportPřed třemi lety vynesly Pavolu Krúpovi osobní útoky na bývalého uhlobarona Zdeňka Bakalu vyznamenání od prezidenta. Teď byl Krúpa v Americe odsouzen k tomu, aby Bakalovi zaplatil více než sedm set milionů korun. Není ovšem jasné, zda bude mít z čeho.
Finančník a bývalý uhlobaron Zdeněk Bakala uspěl se svou žalobou na slovenského investora Pavola Krúpu. Slovenský finančník má Bakalovi zaplatit přes 32 milionů dolarů jako odškodnění za vydírání, rozhodl v pondělí americký soud v Jižní Karolíně. „Žalobce Zdeněk Bakala získá od žalovaného Pavola Krúpy částku 32 406 146,94 amerických dolarů,“ uvedl soudce David C. Norton v rozsudku, který magazín Reportér prostudoval.
Částka – v přepočtu přes 700 milionů korun – je necelá polovina toho, co Bakala po Krúpovi u amerického soudu požadoval jako odškodnění.
Zdeněk Bakala, bývalý hlavní majitel padlých dolů OKD, zažaloval Pavola Krúpu u soudu v Jižní Karolíně před třemi lety kvůli údajnému vydírání. Podle žaloby byl Krúpa v pozadí zaplacených protestů proti Bakalovi a jeho společnostem, jejichž cílem bylo prý vytáhnout z Bakaly výpalné ve výši půl miliardy korun.
Přimět Bakalu k zaplacení této sumy měla podle žaloby série nátlakových akcí odehrávajících se v Česku, ve Švýcarsku a ve Spojených státech. Například v letovisku Hilton Head v Jižní Karolíně, kde má Zdeněk Bakala jednu ze svých rezidencí, proběhly v létě 2018 protesty lidí převlečených za horníky OKD. „Bakala je hnusák, až usnete, ukradne i váš dům!“ skandovala anglicky skupinka v přilbách v srpnu 2018 s transparenty a fotkami českého miliardáře.
Podobné demonstrace odkazující na problematickou privatizaci dolů OKD a následný rozprodej majetku proběhly také před bankami v New Yorku a Buffalu, které financovaly obchody s bývalými podnikovými byty. Profesionální demonstranti psali na americkou univerzitu, kde Bakala dříve studoval. A také rozmlouvali obchody s Bakalou investorům, kteří chtěli od českého miliardáře koupit kancelářský komplex v Praze.
Bakala vyčíslil v žalobě újmu na více než 73,3 milionu dolarů (téměř 1,6 miliardy korun) a další téměř tři miliony dolarů požadoval na náhradu nákladů za advokáty, kteří jej u soudu zastupovali. Jedním z nich je bývalý velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro. Podle soudu však Bakala tak velkou škodu plynoucí z organizovaných protestů neprokázal, a proto mu přiklepl částku v méně než poloviční výši.
Tím, kdo protesty proti Bakalovi pořádal, byl kalifornský podnikatel Adam Swart a jeho agentura Crowds on Demand, v překladu „Davy na objednávku“. Za demonstrace měl Swart vyinkasovat od slovenského podnikatele Pavola Krúpy a jeho společnosti Arca téměř 1,5 milionu dolarů. Zlom v dokazování nastal loni zkraje roku, kdy Swart uzavřel s Bakalou smír. Výměnou za beztrestnost dal Bakalovi k dispozici účty a také komunikaci, kterou měla Swartova firma s Pavolem Krúpou jako objednavatelem protestů. Bakala u soudu uvedl, že Krúpa požadoval půl miliardy korun a poté by prý protesty „horníků“, e-maily a telefonáty investorům přestaly.
Pavol Krúpa je slovenský investor, který dlouhodobě žil a podnikal v Česku. Byl hlavním akcionářem skupiny Arca Investments, ale vystupoval i jako člověk blízký Miloši Zemanovi. Od prezidenta dostal v roce 2018 státní vyznamenání, Medaili Za Zásluhy o stát prvního stupně, a to především za boj „proti ekonomickým zmrdům“, jak se tehdy vyjádřil Miloš Zeman s odkazem na Zdeňka Bakalu.
Pavol Krúpa všechna tvrzení o vydírání a jakékoliv své účasti na protestech ve Spojených státech odmítl. S jejich organizací prý neměl nic společného a v Jižní Karolíně nikdy nebyl. Podle svého dřívějšího vyjádření Zdeňka Bakalu „nikdy osobně neviděl, ani nepotkal a o jeho aktivitách ví jen z médií a soudních dokumentů“. Krúpa zároveň odmítal, že by nad ním jako slovenským občanem měl americký soud jakoukoliv pravomoc.
Podle verdiktu amerického soudu se však nechal v počáteční fázi procesu profesionálně zastupovat americkými advokáty a to stačí. Plnou moc advokátům vypověděl a s americkým soudem přestal komunikovat až od okamžiku, kdy s Bakalou uzavřel smír druhý z žalovaných – majitel již zmíněné agentury na demonstrace, kalifornský podnikatel Adam Swart. Americký soud proto nyní přistoupil k vyhlášení kontumačního rozsudku.
Pro Zdeňka Bakalu a jeho právníky nyní začne další fáze sporu, a to vymáhání vysouzených 700 milionů korun v Česku a na Slovensku. Od podání žaloby ve Spojených státech se majetková situace Pavola Krúpy radikálně změnila, přestal být hlavním akcionářem Arca Investments. Tato investiční skupina následně zkrachovala.
V Česku a na Slovensku nyní probíhá insolvenční řízení s touto skupinou, jde o největší ekonomický úpadek od doby pádů bank na přelomu tisíciletí. Zároveň někteří věřitelé Arca Investments podali návrh na osobní bankrot Pavola Krúpy. Nižší soudy v Česku tento návrh odmítly, kauzu nyní řeší Nejvyšší soud.