Mistr Lao-c‘ a citátová bitva

Názory

"Kamarád mi posílá citáty. Tak jsem se rozhodla mu odpovídat taky citáty - a to samotného mistra Lao-c’." O tom píše Eva Turnová ve svém pravidelném fejetonu.

Na mediálních sítích se rozmohl zvyk, že lidé někde zkopírují úryvek textu od slavného myslitele, který pak šíří. V reálu to vypadá tak, že stáhnou plakátek s portrétem osobnosti, umístí na něj výrok a vyšlou na klikací pouť. Často při tom propadnou iluzi, že mudrc je jejich alter ego, který dané moudro prostě jen formuloval o několik tisíc let dřív, takže jde vlastně o společnou myšlenku.

A tak mi dnes v příloze mailu přistál plakátek od kamaráda, na němž je obrázek starého čínského mistra Lao-c’ a přes jeho obličej se táhne poselství:

„Pokud jste v depresi, žijete minulostí, pokud jste nervózní, žijete budoucností. Pokud jste klidný, žijete opravdu v přítomnosti.“

V těle mailu bylo dovysvětlení od kamaráda: „Tohle míří k podstatě věci.“

Kamarád je člověk, který má zajímavé vhledy, ale z nějakého důvodu vlastním úsudkům nedůvěřuje a neustále se shání po nějakých podstatách, které mi přeposílá. Občas rozpozná, že to přepísknul, a na odlehčení přepošle nějaký šílený videoklip, například s mladou emo Japonkou, která zpívá „you tell me lies…“ a při tom jí teče z očí bahno.

Jde o to, že doba se změnila. Dřív jsme chodili do hospody a klábosili o tom, na co jsme po týdnech pátrání přišli nebo co vzkázal strejda z Texasu.

V dnešní době, kdy se dá najít v podstatě všechno, bychom měli vážit, s čím na okolí vyrukujeme. Mělo by to být něco autentického s respektem na čas adresáta.

A tak odpovím:

„Proč by měl být člověk v depresi z minulosti a nervózní z budoucnosti, a ne naopak? Možná může být navíc z obojího v klidu. Já jsem například včera blaženě vzpomínala na předvčerejší výlet a už se těším na další. Teď v přítomnosti mi bohužel hrozí omezení služeb od O2, což mě zneklidňuje, znervózňuje a deprimuje zároveň.“

 

Kamarád odpověděl:

„Zpochybnit jde skoro cokoliv, a to hlavně z toho důvodu, že jsou v nás dvě bytosti – ego a duše, a záleží, odkud se díváš. Poslal jsem to hlavně proto, že mi to přišlo jako dotek se skutečností.“

Rozhodla jsem se pro zajímavost v doteku se skutečností pokračovat jen citáty samotného Lao-c’, zakladatele taoismu.

„Honzo, v myšlení buď přímočarý. Ve sporu poctivý a velkorysý.“

„To já samozřejmě jsem. Chci být ještě dokonalejší.“

„Absolutní dokonalost se zdá rušivá,“ cituju Laa-c’.

„Hele, Evčo, kdy se stavíš na kafe? Dám ti nerušenou přednášku.“

„Správný cestovatel nemá žádné plány ani záměr dokončení cesty.“

„Jen aby naše přátelství nevzalo zasvé.“

„Kdo se všeho vzdá, získá,“ pokračuju.

„Jsi si jistá?“

„Jisté je jen jediné, totiž že jisté není nic.“

„Takovou sprchu jsem teda nečekal.“

Po krátké odmlce jsme se však rychle dostali do normálního módu, protože „žádný liják netrvá dlouho“!

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama