S ohněm v srdci

Post Image

S ohněm v srdci

Play icon
4 minuty

Světelná show na Maltě: U nás je tradice silvestrovských petard a novoročních ohňostrojů. Na středomořské Maltě bývají ohňostroje spojené s letními náboženskými slavnostmi. Tak jako ve městě Mosta, odkud je náš příběh klubu vášnivých milovníků petard a ohňostrojů.

Byl pátek 13. srpna roku 2010 a na věži místního kostela se rozezněly zvony, aby odbily třetí hodinu odpolední. V ten samý moment se ozvala obrovská rána, exploze, která přehlušila zvuk zvonů a otřásla městem. Vybuchl sklad ohňostrojů nachystaných na každoroční oslavy ve městě Mosta. „Dodnes nevíme, co se přesně stalo, ale můj bratr Mario, kterému bylo tehdy čtyřicet let, při výbuchu zahynul,“ vypráví Vincent Dimech, jedenapadesátiletý tajemník místního klubu amatérských odpalovačů ohňostrojů. Mario byl tehdejším tajemníkem a aktivním členem klubu, ohňostroje miloval.

O pár let později postavili nový sklad pro ohňostroje a Vincent, který v klubu dříve nepůsobil, převzal pozici tajemníka po zesnulém bratrovi. I on pak našel zálibu v ohňostrojích a zapadl do party: „Je velká úleva mít kamarády, kteří bratra znali a často na něj vzpomínají.“

Ohňostroje na ostrově Malta bývají velkolepé a mají dlouhou tradici. Jednotlivá města na Maltě mají hudební soubory a sekce ohňostrojů jsou většinou jejich součástí. Každý rok dávají dohromady program pro náboženské oslavy, které se na ostrově konají v letním období. Ohňostroje jsou důležitou součástí slavností a jednotlivé kluby tak představují mnohdy více než hodinové světelné show. Soutěží mezi sebou a ve městech, kde jsou kluby odpalovačů dva, se s vystoupeními střídají, a tak tam noční obloha září téměř denně.

Členové klubů sestavují ohňostroje sami. Někteří mají pyrotechnickou licenci, ti vyrábějí a objednávají potřebné výbušniny. Všichni členové jsou dobrovolníci, mnozí chodí do klubu každý den po práci. Investují do této záliby nejen čas, ale i peníze. V nich bývá podle Vincenta Dimecha největší problém. A tak klub, který má ve zhruba dvacetitisícovém městě Mosta na 250 členů, věnuje spoustu času benefičním aktivitám, aby dokázal sehnat desítky tisíc eur na uskutečnění každoroční show.

Letos 14. srpna stojí večer před svátkem Santa Marija již tradičně tým nadšených konstruktérů a odpalovačů ohňostrojů na louce za městem. Jsou trochu nervózní, přiznávají, že mají pokaždé před začátkem strach. Jejich vášeň pro ohňostroje ale obavy přebíjí.

Program začíná hodinovou přehlídkou manuálně odpalovaných petard, pak následuje dvaadvacet minut počítačově řízené show, kdy jsou výstřely synchronizovány s hudbou. Je to celkem 7 500 petard dokonale poskládaných na 290 metrech místní louky.

Další část programu se pak odehrává u kostela. Je to přízemní ohňostroj, tedy petardy a další efekty zavěšené na konstrukcích. Tvůrci nevědí, zda všechno vyjde podle jejich plánů a představ. Nacvičovat se to, minimálně s ohledem na finance, nedá. Proto po vydařené show propukne u členů klubu na silně zakouřeném náměstí nelíčené nadšení.

„Lidé nám často říkají, že jsme šílení pyromani. My jsme ale na naše ohňostroje pyšní a děláme je s nadšením a vášní,“ říká Vincent. Část jejich emocí patří i vzpomínkám na Maria, který v roce 2010 zemřel pouhé dva dny před svátkem Santa Marija.

Podpořte Reportér sdílením článku