Logo

Jsem Matt a jsem tu novej! Nový britský velvyslanec mluví pěti jazyky a Prahu si musel vybojovat

Post Image

Jsem Matt a jsem tu novej! Nový britský velvyslanec mluví pěti jazyky a Prahu si musel vybojovat

Play icon
18 minut

Jeho lednové video, v němž po příjezdu do Česka – výbornou češtinou s milým přízvukem – říká „Ahoj, jsem Matt a jsem tu novej“, mělo na Twitteru stovky tisíc zhlédnutí. Matthew Field přitom není hollywoodská star, která si do České republiky odskočila natočit nový trhák. Je to velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. A pomocí sociálních sítí skvěle provozuje digitální veřejnou diplomacii.

Je skvělé, že můžu být se svou rodinou v zemi Kafky, Zátopka, Horákové a Járy Cimrmana – to je jedna z vět, které česky pronesl nový britský velvyslanec v prvním videu z Prahy. O pár dní později se na Twitteru zeptal, na jaké další české filmy se má podívat, s tím, že už viděl třeba Ostře sledované vlaky, S tebou mě baví svět a Vrchní, prchni. Pod tvítem se objevilo skoro dva a půl tisíce komentářů, své tipy mu dal například slavný český režisér Jan Hřebejk.

„Mám se teď na co dívat dalších několik let,“ glosuje to – tentokrát už anglicky – ambasador v rozhovoru pro magazín Reportér.

Další týden napsal na svůj twitterový účet: „Čapkova válka s mloky by měla být povinnou četbou pro diplomaty…“ A v knihovničce, jak ukázal na fotografii, už má mimo jiné Václava Havla, Biancu Bellovou a Jaroslava Haška (prozatím v anglickém překladu); současně požádal veřejnost o další tipy na četbu o Česku nebo od českých spisovatelů…

Minimálně český Twitter je tak z diplomata nadšený a britská ambasáda je zavalena žádostmi o rozhovor.

„Ano, to přijetí je velmi vřelé. Dostáváme spoustu pozitivních reakcí a lidé mě zahrnují tipy, co číst, kam jít, co ochutnat. Je to moc milé,“ říká Matthew Field, usazený na pohovce ve Žlutém salonku britského velvyslanectví na pražské Malé Straně. Takhle nadšeně a intenzivně s ním prý veřejnost v Bosně a Hercegovině, kde působil před příjezdem do Česka, nekomunikovala. Přitom i v oné balkánské zemi s oblibou používal sociální sítě. „Situace tam je složitá, společnost je stále velmi rozdělená po událostech z devadesátých let. Cokoli tam komunikovat bylo těžké, na co slyšeli jedni, nelíbilo se druhým,“ vzpomíná diplomat.

Podpořte Reportér sdílením článku