Odvážní mladí lidé na radnicích

13. prosince 2018

Marek Sovka (25 let), starosta Branišovic.

Je jim něco přes dvacet a od velké části svých vrstevníků se liší tím, že je zajímají veřejné záležitosti v nejbližším okolí. Přestože obecně je zájem o politická témata mezi mladými Čechy nízký, dvacátníků v místních zastupitelstvech pomalu přibývá. Zeptali jsme se osmi z nich, co je ke vstupu do politiky přivedlo a čím by chtěli svým obcím prospět.

„Sama jsem zvědavá, jak se k tomu budou stavět, až přijdu s nějakým nápadem,“ říká šestadvacetiletá Barbora Urbanová, nová zastupitelka v Dolních Břežanech. Vystudovala politologii na VŠE a dlouho si myslela, že po škole bude politiku spíš analyzovat. Když psala diplomovou práci, hodně přemýšlela o souvislosti mezi volební účastí a spokojeností občanů. Později se také začala věnovat různým studentským spolkům a pořádat veřejné debaty. Jednu z nich zorganizovala v Dolních Břežanech, kde bydlí.

Barbora Urbanová (26 let), zastupitelka Dolních Břežan.

„Mrzelo mě, že lidi politika nezajímá, proto jsem před krajskými volbami v roce 2016 uspořádala debatu, aby se lidi mohli ptát jednotlivých kandidátů a porovnávat,“ říká Barbora. Seznámila se přitom s lidmi, s nimiž od té doby spolupracuje v rámci hnutí Starostové, kteří jsou v Břežanech dlouhodobě úspěšní. A ti ji letos oslovili, jestli by nechtěla kandidovat do břežanského zastupitelstva. „Jsem typ, který nešel do politiky proto, že je s něčím nespokojen, ale spíš chci pomoci tomu, co se mi zdá dobré,“ popisuje svou motivaci.

Podle Barbory by se o politice a vůbec o veřejných věcech mělo více a zábavněji vyučovat ve škole: „Jako se pěstuje vztah k přírodě tím, že vyrazíme do lesa, tak by se měl u dětí posilovat vztah k jejich městu či vesnici. Třeba tím, že když mají křivé hřiště, můžou se o nápravu postarat sami.“ Také proto založila spolek Stužák (Studenti žákům), kde se s dalšími vysokoškoláky snaží zájemcům předávat politické znalosti zajímavými způsoby – třeba tak, že si zkusí sami navrhnout a „prohlasovat“ zákon.

Chtěl jsem propojit sousedy

Pětadvacetiletý Adam Šilar, nový zastupitel Prahy 10, rovněž studuje politologii. K praktickému zapojení do politiky ho inspiroval pobyt v Anglii v rámci programu Erasmus, kde viděl, jak se jeho spolužáci angažují v mládežnických organizacích labouristů i konzervativců. Když se před třemi lety vrátil do Česka, stal se členem Mladých lidovců, nyní pracuje jako asistent na ministerstvu kultury. Na komunální politice se mu líbí, že může být v blízkém kontaktu s občany, na radnici se chce jako člen vládnoucí koalice zasadit o lepší dostupnost bytů (nejen) pro mladé lidi, zajímá ho také památková péče. „Od starších generací nás odlišuje, že si neneseme nechuť k politice z minulého režimu, ve kterém jsme nežili, a možná taky víc věříme, že je možné něco změnit k lepšímu,“ říká Adam.

Adam Šilar (25 let), zastupitel Prahy 10.

„Je to přece i můj zájem, aby byly opravené chodníky, nebo aby se tu daly dělat kulturní akce,“ říká sedmadvacetiletý Robert Pecka, zastupitel na Praze 3, zvolený za TOP 09, která je zde součástí součástí Rady městské části. Před pěti lety založil facebookovou skupinu Praha 3 Žižkov – Mí(ě)sto, kde žijeme, kde se řeší nejrůznější věci – od nalezených klíčů přes svolávání fotbalových turnajů až po chybějící krmítka pro ptáky. „Původně šlo o to, propojit sousedy, kteří vedle sebe žijí, ale neznají se. Chtěli jsme jim umožnit seznámit se s obyvateli vedlejšího bloku.“ Vedle lokálních záležitostí se Robert, který nyní pracuje jako firemní právník, již delší dobu věnuje aktivitám v TOPtýmu, což je mládežnická odnož TOP 09.

Robert Pecka (27), zastupitel Prahy 3.

Podpořte Reportér sdílením článku