Profil

Odvážní mladí lidé na radnicích

13 / 12 / 2018

Je jim něco přes dvacet a od velké části svých vrstevníků se liší tím, že je zajímají veřejné záležitosti v nejbližším okolí. Přestože obecně je zájem o politická témata mezi mladými Čechy nízký, dvacátníků v místních zastupitelstvech pomalu přibývá. Zeptali jsme se osmi z nich, co je ke vstupu do politiky přivedlo a čím by chtěli svým obcím prospět.

Je jim něco přes dvacet a od velké části svých vrstevníků se liší tím, že je zajímají veřejné záležitosti v nejbližším okolí. Přestože obecně je zájem o politická témata mezi mladými Čechy nízký, dvacátníků v místních zastupitelstvech pomalu přibývá. Zeptali jsme se osmi z nich, co je ke vstupu do politiky přivedlo a čím by chtěli svým obcím prospět.

„Sama jsem zvědavá, jak se k tomu budou stavět, až přijdu s nějakým nápadem,“ říká šestadvacetiletá Barbora Urbanová, nová zastupitelka v Dolních Břežanech. Vystudovala politologii na VŠE a dlouho si myslela, že po škole bude politiku spíš analyzovat. Když psala diplomovou práci, hodně přemýšlela o souvislosti mezi volební účastí a spokojeností občanů. Později se také začala věnovat různým studentským spolkům a pořádat veřejné debaty. Jednu z nich zorganizovala v Dolních Břežanech, kde bydlí.

5c127079e4b0266373cf606a MEDIA_ITEM image
Barbora Urbanová (26 let), zastupitelka Dolních Břežan.

„Mrzelo mě, že lidi politika nezajímá, proto jsem před krajskými volbami v roce 2016 uspořádala debatu, aby se lidi mohli ptát jednotlivých kandidátů a porovnávat,“ říká Barbora. Seznámila se přitom s lidmi, s nimiž od té doby spolupracuje v rámci hnutí Starostové, kteří jsou v Břežanech dlouhodobě úspěšní. A ti ji letos oslovili, jestli by nechtěla kandidovat do břežanského zastupitelstva. „Jsem typ, který nešel do politiky proto, že je s něčím nespokojen, ale spíš chci pomoci tomu, co se mi zdá dobré,“ popisuje svou motivaci.

Podle Barbory by se o politice a vůbec o veřejných věcech mělo více a zábavněji vyučovat ve škole: „Jako se pěstuje vztah k přírodě tím, že vyrazíme do lesa, tak by se měl u dětí posilovat vztah k jejich městu či vesnici. Třeba tím, že když mají křivé hřiště, můžou se o nápravu postarat sami.“ Také proto založila spolek Stužák (Studenti žákům), kde se s dalšími vysokoškoláky snaží zájemcům předávat politické znalosti zajímavými způsoby – třeba tak, že si zkusí sami navrhnout a „prohlasovat“ zákon.

 

Chtěl jsem propojit sousedy

Pětadvacetiletý Adam Šilar, nový zastupitel Prahy 10, rovněž studuje politologii. K praktickému zapojení do politiky ho inspiroval pobyt v Anglii v rámci programu Erasmus, kde viděl, jak se jeho spolužáci angažují v mládežnických organizacích labouristů i konzervativců. Když se před třemi lety vrátil do Česka, stal se členem Mladých lidovců, nyní pracuje jako asistent na ministerstvu kultury. Na komunální politice se mu líbí, že může být v blízkém kontaktu s občany, na radnici se chce jako člen vládnoucí koalice zasadit o lepší dostupnost bytů (nejen) pro mladé lidi, zajímá ho také památková péče. „Od starších generací nás odlišuje, že si neneseme nechuť k politice z minulého režimu, ve kterém jsme nežili, a možná taky víc věříme, že je možné něco změnit k lepšímu,“ říká Adam. 

5c125112e4b0266373cf5036 MEDIA_ITEM image
Adam Šilar (25 let), zastupitel Prahy 10.

„Je to přece i můj zájem, aby byly opravené chodníky, nebo aby se tu daly dělat kulturní akce,“ říká sedmadvacetiletý Robert Pecka, zastupitel na Praze 3, zvolený za TOP 09, která je zde součástí součástí Rady městské části. Před pěti lety založil facebookovou skupinu Praha 3 Žižkov – Mí(ě)sto, kde žijeme, kde se řeší nejrůznější věci – od nalezených klíčů přes svolávání fotbalových turnajů až po chybějící krmítka pro ptáky. „Původně šlo o to, propojit sousedy, kteří vedle sebe žijí, ale neznají se. Chtěli jsme jim umožnit seznámit se s obyvateli vedlejšího bloku.“ Vedle lokálních záležitostí se Robert, který nyní pracuje jako firemní právník, již delší dobu věnuje aktivitám v TOPtýmu, což je mládežnická odnož TOP 09.

5c125135e4b0266373cf50ae MEDIA_ITEM image
Robert Pecka (27), zastupitel Prahy 3.

Dvaadvacetiletou Terezu Hýblovou, která se dostala do zastupitelstva České Třebové, přivedla k zájmu o věci veřejné výuka společenských věd na gymnáziu. V šestnácti letech se šla podívat na celostátní sjezd Strany zelených, který se konal v jejím rodném městě, a na němž se projednávala témata, která ji zajímají. Stala se členkou Zelených, kteří šli letos na podzim do voleb společně s KDU–ČSL a SNK–ED pod názvem Koalice pro Českou Třebovou. Ta zde získala 28 procent hlasů a slavně zvítězila, do zastupitelstva vyslala celkem devět lidí. „Chci radnici otevřít lidem, aby byli víc informovaní, co se tady děje,“ říká zaměstnankyně Českých drah. Konkrétně usiluje o prosazení rozklikávacího rozpočtu a online vysílání z jednání zastupitelstva. Zajímá ji rovněž dostupnost bydlení: „Máme tady třeba bývalou poštu, která se přestěhovala a budova, která je v majetku obce, zůstává opuštěná. Myslím, že kdyby do toho město investovalo, mohly by tam vzniknout byty.“

5c125117e4b0266373cf5048 MEDIA_ITEM image
Tereza Hýblová (22 let), zastupitelka České Třebové.

Pavel Šutka a Petr Scholz, dlouholetí kamarádi a absolventi právnické fakulty, vstoupili už na škole do ODS. „Zajímaly mě veřejné věci a zároveň jsem cítil, že jsem spíš napravo,“ říká Scholz. V současnosti se oba devětadvacetiletí muži starají o aktivity Mladých konzervativců, chystají například středoškolské besedy s pamětníky totalitních režimů. Zatímco Šutka pracuje v advokátní kanceláři, Scholz vede malou restauraci, v níž právě sedíme. Oba letos poprvé kandidovali do vedení obce: Šutka zatím neuspěl (bude nicméně spolupracovat s radnicí Prahy 10 na podpoře podnikání a územním rozvoji), Schulz se stal zastupitelem za Prahu 1. „Chci hájit zájmy starousedlíků, kteří bojují s neblahými důsledky Airbnb a podpořit menší živnosti. Pro místní obyvatele je složité najít například normální obchod s potravinami,“ říká člen ODS, která však skončila na „jedničce“ v opozici.

5c125614e4b0266373cf539f MEDIA_ITEM image
Pavel Šutka (29) a Petr Scholz (29), kandidáti z Prahy 1

 

Chtěl jsem podpořit maminku

Třiadvacetiletý student práv Mikuláš Halás je od letošního října zastupitelem v Praze 2. Zájem o politiku měl prý už na gymnáziu, kdy jako předseda studentského parlamentu zařídil pro spolužáky možnost využívat kartu ISIC. V Ostravě, odkud pochází, zavedl rovněž tradici každoroční návštěvy Parlamentu dětí a mládeže ve Švýcarsku. „Záleží mi na místě, kde bydlím. Chci mít víc možností, kam si jít posedět s přáteli a kde si odpočinout v zeleni. Nebo když pozvu maminku do Prahy, nechci mít strach, že by se jí mohlo něco stát,“ vysvětluje Mikuláš, který chce rovněž podpořit digitalizaci. Jako jeden z koordinátorů Mladých občanských demokratů je členem ODS, která se ve druhé městské části domluvila na koalici s TOP 09, ANO a Občany za spokojené bydlení.

5c125127e4b0266373cf506d MEDIA_ITEM image
Mikuláš Halás (23 let), zastupitel Prahy 2.

Dvaadvacetiletý Vojtěch Dobeš rovněž studuje práva, do komunálních voleb ve své rodné obci šel jako nezávislý v barvách Starostů z posledního patnáctého místa. Mimo jiné tím chtěl podpořit svou maminku, která byla v Nedakonicích – obce s šestnácti sty obyvatel v okrese Uherské Hradiště – jedničkou kandidátní listiny. Pomáhal s vedením kampaně na sociálních sítích a přitom se začal sám intenzivně zajímat o místní problémy. Jeho matka se starostkou nakonec nestala, ale Vojta z posledního místa „proskočil“ do zastupitelstva – spolu s dalšími třemi kolegy včetně své maminky. Sice zasedne do opozičních lavic, ale kdyby mohl něco změnit, chtěl by zavést videozáznamy z jednání zastupitelstev. „Sloužilo by to i jako zpětná kontrola pro samotné zastupitele,“ věří.

5c127080e4b0266373cf607b MEDIA_ITEM image
Vojtěch Dobeš (22 let), zastupitel z Nedakonic.

 

Chtěl jsem obnovit tradice

Marek Sovka si poslední rok studia mezinárodního managementu změnil z prezenčního na dálkové – bylo by příliš složité skloubit pravidelnou docházku do školy s prací starosty. Ve čtyřiadvaceti letech jej zvolili nejmladším starostou na Moravě, v šestisethlavé obci Branišovice (Brno - venkov) už přitom čtyři roky předtím působil jako místostarosta.

Narodil se v listopadu 1993. Už jako sedmnáctiletý student s partou dalších přátel ze vsi založili sdružení Branišovická chasa a začali organizovat společné akce. „Obnovili jsme hody, máj a masopust,“ upřesňuje. Aby pro tyto slavnosti vyjednal podmínky a finance, začal chodit na obecní zastupitelstva. Zpočátku se prý potýkal s nedůvěrou starších zastupitelů, kteří se zdráhali svěřit mladým větší obnos peněz na zaplacení kapely a podobně. Akce se ale vydařily natolik, že mu někteří branišovičtí začali sami navrhovat, ať kandiduje do vedení obce. Ve volbách v roce 2014 získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech místních kandidátů, a tak se stal – ve svých dvaceti letech – neuvolněným místostarostou.

5c125120e4b0266373cf5057 MEDIA_ITEM image
Marek Sovka (25 let), starosta Branišovic.

Snažil se přicházet s novými nápady, ale často prý slyšel, co všechno „nejde“. Mezitím dál obnovoval tradiční slavnosti, podílel se tvorbě obecních vyhlášek, pomocí dotazníků zjišťoval potřeby občanů, sháněl dotace. A vzal si na starost místní zpravodaj. Kde na to bral čas? „Padly na to hlavně soboty a neděle,“ říká člen T0P 09, v jejímž dresu šel letos do voleb znova... a vyhrál: kandidátka vedená Markem Sovkou získala v Branišovicích 100 procent hlasů, on sám dostal 226 z 269 odevzdaných hlasů.

Od chvíle, kdy byl zvolen starostou, uveřejňuje na svém facebookovém profilu rubriku „A co se dělo minulý týden v Branišovicích?“ Namátkou z 10. prosince: „Pondělní ráno začalo úklidem prostranství po zahájení adventu. Po celé obci byla ledovka, museli jsme zajistit bezpečnost občanů. Dále se konala kreativní dílnička pod vedením spolku maminek, v úterý následovala lekce jógy. (…) Já sám jsem se od začátku týdne připravoval na projektový zásobník investic a možnosti čerpání dotací pro příští rok, a tvořil společně s kronikářem vánoční překvapení, které najdete ve svých schránkách. (…) Na závěr mám pro Vás informaci, že hasička je kompletně vystěhovaná a připravená k rekonstrukci. Takže zítra zahajujeme stavební práce.“

 

 

Necelé procento
Komunální volby v říjnu 2018
Průměrný věk kandidátů do obecních zastupitelstvech: 47 let
 
Počet kandidátů ve věku do 24 let: 7 383 (3,4 procenta)
 
Počet zvolených zastupitelů do 24 let: 599 (0,96 %)
 
Zdroj: Český statistický úřad
 
 
 
O generaci mileniálů si můžete přečíst rovněž zde nebo v tištěném prosincovém vydání magazínu Reportér.
Galerie (9) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat