Hlad, nebo koronavirus? Zambijci volí to druhé

31. května 2020

Lucie Hrabcová

foto Michal Gálik, Charita ČR

Strach ze Západu, postoj církve, menší testování – to jsou faktory důležité pro pochopení situace, jaká panuje v souvislosti s koronavirem v Africe. Česká rozvojová pracovnice Lucie Hrabcová žijící v Zambii nicméně zdůrazňuje, že tato část kontinentu zatím vychází z pandemie velice dobře.

„Když každodenně řešíte početné případy malárie, lokální ohniska cholery či ebolu v sousední zemi, přijdou vám zprávy o jakési horší chřipce z Evropy jako hřmění v dálce, které zvládnete levou zadní,“ říká Lucie Hrabcová, projektová koordinátorka Charity ČR, která pracuje již devět let v jihoafrické Zambii.

Již v polovině března ovšem zambijská vláda zavřela školy, omezila turistiku a provoz restaurací, nařídila dodržování sociálních vzdáleností. „Na letišti v Lusace se měří přijíždějícím teploty, což je tak nastaveno od doby, kdy se v sousedním Kongu před třemi lety objevila ebola,“ doplňuje Lucie Hrabcová.

V březnu přiletěla na dovolenou do Česka a většinu času tráví na jižní Moravě u přátel a příbuzných. Se svým druhým domovem v Zambii, kde se věnuje především práci s uprchlíky, je ale v kontaktu pomocí facebooku a whatsappu.

„Zambijci jsou pohodáři, takže s nástupem koronaviru nepřišla žádná panika. Zato se objevilo mnoho falešných zvěstí a spekulací. Třeba o tom, že černochy vir nemůže nakazit, nebo že ho vypustil do světa Bill Gates, aby prodal nějakou svou vakcínu,“ líčí pětatřicetiletá Lucie Hrabcová.

Nedůvěra k Západu je u některých Zambijců tak hluboká, že se na sociálních sítích vážně debatuje například o tom, zda mají Afričané vůbec aplikovat případnou vakcínu, a zda by nebylo vhodnější využít tradiční medicínu. Pozornost mezi jinými nápady v Zambii přivolal například pelyňkový nápoj z Madagaskaru, který jako lék na Covid-19 propaguje i prezident tohoto ostrova Andry Rajoelina.

Business as usual

Podpořte Reportér sdílením článku